02 Ağustos 2016 Salı 10:23
İzinlerin İptali Turizmi Vurdu

Trabzon İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne vekaleten atanan Bahri Haliloğlu, turizmi değerlendirdi. 15 Temmuz darbe girişiminin etkilerini değerlendiren Haliloğlu, “15 Temmuz kalkışımı neticesinde turist sayısında belli bir azalma görülüyor fakat biz bunun nedenini kalkışım olarak değerlendirmiyoruz. Yabancı turistlerde herhangi bir sıkıntı yok, özellikle Arap turistler yoğun bir şekilde gelmeye devam ediyor. Hatta arkadaşlarımız haftada iki gün havaalanında denetimlerini yaparken turist sirkülasyonunu da takip ediyorlar. Bilakis azalmanın aksine yurt dışından gelen turistlerde artış gözlemliyoruz. Fakat memur izinlerinin iptal edilmesi iç turizmi olumsuz yönde etkiledi. İç turizmde biraz azalma yaşadık” ifadelerini kullandı.

GÖRÜŞLER NETİCESİNDE TEDBİR ALACAĞIZ
Turizm danışma bürolarıyla ilgili de açıklama yapan Haliloğlu, “Memur izinlerinin iptali kaldırılırsa tekrardan iç turizmde de artış söz konusu olacaktır. Turizmin daha fazla canlanması adına yetkili kurumlarla iş birliği içindeyiz, yaptığımız çalışmaların sonuçlarını da Sayın Valimiz Yücel Yavuz’a bildiriyoruz. Bütün turizm danışma bürolarımızın yanına en az üç dilde olmak üzere dilek, şikayet kutuları koyacağız. Turistler olumlu ve olumsuz görüşlerini o kutulara yazarak bizlere iletmiş olacaklardır. Bize iletilen görüşler neticesinde de tedbirlerimizi alacağız” diye konuştu.

UZUNGÖL VE SÜMELA’DA HER ŞEY YOLUNDA
Uzungöl ve Sümela Manastırı ile ilgili de bilgiler aktaran Haliloğlu, şunları kaydetti: “Uzungöl’de yoğunluk açısından herhangi bir düşüş yaşanmadı. Her zamana olduğu gibi ilgi odağı. Hem hizmet açısından hem de turizm açısından sıkıntı söz konusu değil. Arkadaşlarımız haftalık denetimlerini gerçekleştiriyor, denetimler neticesinde de eğer bir problem varsa ona göre çözüm üretiliyor. Bir diğer turizm cazibe merkezimiz olan Sümela Manastırı’nda ise tadilat sürüyor. Sürecin ne zaman sonlanacağına dair net bir tarih veremiyoruz fakat buna rağmen turizm turları sürüyor, insanlar dışardan görmenin, tarihi havayı solumanın keyfini çıkartıyor ve bu kadarını bile yeterli buluyorlar.”

TURİST MEMNUNİYETİ BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ
Son olarak Kızlar Manastırı’nın yeni bir alternatif olması için çalışmaların hızla devam ettiğini belirten Haliloğlu, “Hemen merkezde bulunan Kızlar Manastırı’nın restorasyonu da bitmek üzere. Hedefimiz oranında biz cazibe turizm cazibe merkezi olması ve alternatif oluşturmasıdır. Turizm çeşitlendirmesi ile turisti bir gün daha fazla Trabzon’da tutabilmenin arayışları içerisindeyiz. Şahsi fikrim şimdiye kadar çoktan yapılması gerekirdi. Umarım yakında orası da hizmete açılır. Otellerimizin doluluk oranı ise bütün otelleri kapsamayacak şekilde çok az bir otelimizin doluluk oranında düşüş var, muhtemelen en başta belirttiğim gibi memur izinlerinin iptal edilmesinden dolayı kaynaklanıyor. Bizim için turist memnuniyeti çok önemlidir, bir kişinin olumsuz intibası bin kişiyi etkiler” şeklinde sözlerini tamamladı.

(İlkhaber / Meryem Akgün)

Son Güncelleme: 02.08.2016 10:31
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com