03 Ekim 2016 Pazartesi 11:06
Kamulaştırma krizi çözüm bekliyor

Trabzon’un Ortahisar ilçesine bağlı Üniversite mahallesinde yaşanan kamulaştırma krizi vatandaşların tepkisine yol açtı. 2012 yılında Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nin 56 dönümlük araziyi imara kapattığını söyleyen bölge sakinleri, kamulaştırma yapılmamasından dert yandı. Arazi sahipleri adına konuşan Mustafa Uzun, “Büyükşehir Belediyesi’nden dertliyiz. ‘Burayı satın alacağız’ deyip arazimizi imara kapattılar. İş ödeme yapmaya gelince ‘Paramız yok’ deyip köşeye çekildiler. 2012 yılından beri mağduruz. Kendi arazimizde adeta göçebe gibi yaşıyoruz. Bizi bu duruma Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu düşürdü. Bize verdiği sözü tutmadı. Bir an önce kamulaştırma işleminin tamamlanmasını istiyoruz” dedi.

SURİYELİLER KADAR DEĞERİMİZ YOK MU?
Mağdurlardan Hüseyin Şahin, “Burası kamulaştırılırsa arsamı satacağım. Çocuğumu evlendireceğim ya da işyeri açacağım. Ömür boyu asgari ücretle çalışmak mecburiyetinde miyim? Bizler buna mahkum bırakılıyoruz. Bu ülkede Suriyeliler kadar değerimiz yok mudur? Sokağa çıkıyoruz, hakkımızı istedik mi ‘Hak yok’ deniliyor. Böyle bir şey olamaz” dedi.

Diğer bölge sakinleri de, “Evlerimize imara kapalı olduğundan kat atamıyoruz. Doğalgaz alamıyoruz. Mağdurlar olarak Büyükşehir Belediyesi ile KTÜ’ye başvurduk. Topu birbirlerine attılar. Arazimiz için mahkeme, kamulaştırma ücretini açıkladı. Gümrükçüoğlu, ‘Bu paraya burayı alamam’ deyip kamulaştırmaktan vazgeçti. Burada 35 dönüm arazimiz var. Belediye bu arazinin 29 dönümünü alacaktı. Ardından bize yapılan tebligatlarda 57 dönüm olduğu ifade edildi. Nereleri araziye eklediler bilemeyiz. Burada 30 hane yaşıyoruz. Yaklaşık bin hisseli arazimiz mevcut. Bu soruna çözüm bekliyoruz” açıklamasında bulundu.

Son Güncelleme: 03.10.2016 11:11
Anahtar Kelimeler:
TrabzonTrabzon Haber
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com