11 Nisan 2016 Pazartesi 09:38
Keleş, 'Tiyatroyu Yalnız Bırakmayın'

TRABZON DEVLET TİYATROSU MÜDÜRÜ UĞUR KELEŞ şunları söyledi:
“Trabzon Uluslararası Tiyatro Festivali, 17 yıldır devam ediyor. Geçtiğimiz yıllarda nasıl başarılı olduysak bu yıl da büyük bir başarıyla festivalimizi tamamlayacağız. Bu sene Trabzon’da çok güzel oyunlar izlettireceğiz. Trabzon benim için çok özel bir memleket. Trabzon’da yaşadığım 18 yılda çok güzel dostluklar kurdum. Bu dostluklar da festivale yansıyacaktır.”

‘TERÖR VAR’ DİYEREK BAZI ÜLKELER GELMİYOR 
“Festivalimize bu yıl Azerbaycan, İran, Kıbrıs, Norveç, Ukrayna, Slovakya ve Hindistan’tan gelecek tiyatro ekipleri katılacak. Aslında çok daha fazla ülke katılacaktı fakat bazı ülkeler ‘Terör var, o var, bu var’ diyerek ülkemize gelmekten vazgeçtiler. Onları da anlayışla karşılıyoruz. Biz barış içerisinde, sevgi içerisinde 6 ülkeyi misafir edeceğiz. Renkli bir tiyatro festivaline imza atacağız. Trabzon’un tanıtımına da katkı sağlayacağız.”

CEZAEVİNDE 4 GÜN OYUN SERGİLEYECEĞİZ
“Ankara’dan 2 oyunumuz gelecek. Festival kapsamında görme engellilere, işitme engellilere tiyatro sunacağız. Aynı zamanda her zaman yapmak istediğim bir projeyi de hayata geçireceğiz.Adalet Bakanlığı ve Başsavcılık’tan izin aldık. Bahçecik Cezaevi’nde 4 gün boyunca oyun sergileyeceğiz. Oradaki insanları da festivalin içine katacağız. Onlar hapiste olan insanlar ama hayattan, toplumdan kopmamaları adına bu sene bir ilki gerçekleştirip onları da tiyatroyla buluşturacağız.”

HERKESİ FESTİVELE BEKLİYORUZ
“Bu sene yetiştirme yurdundaki çocuklarımıza çok daha fazla özen göstereceğiz. Ayrıca Yomra, Arsin, Akçaabat ve Maçka’da festival kapsamına alınacak. Bu yıl hep ilkleri gerçekleştiriyoruz, umarım her şey çok güzel olur. 1967’de kurulan dev Trabzonspor’un yanında bir de Trabzon’un Devlet Tiyatrosu var dünyaya açılan. Herkesi festivale bekliyoruz.”

TRABZON’DA TİYATROYA BÜYÜK İLGİ
“Trabzon’da tiyatro çok büyük bir ilgi görüyor. Dışarıdan gelen öğrenci arkadaşlardan bahsetmiyorum. Trabzon insanından bahsediyorum. Gerçekten sanata, aşka, sevgiye, vatana, millete ve bayrağa inanan insanlar olduğu için çok fazla zorluk çekmiyorum. Seyircimiz güzel ama daha fazla olursa daha da güzel olur. Şehrin mülkü amirleri her zaman destek oluyor.”

BİR TİYATRO SALONU YETMİYOR
“Tiyatroya o kadar çok ilgi var ki bir tane tiyatro salonu yetmiyor. Bunu Trabzon’un geçmişinden biliyoruz. Türkiye’de ilk opera binası Trabzon’da kurulmuştur. Önümüzdeki sene Trabzon’un bu dokusunu bozmadan yeni bir bina yapılacak. Seyircilerimizden şunu istiyoruz Trabzonspor’u yalnız bırakmadığınız gibi Trabzon Devlet Tiyatrosu’nu da, sanatı da yalnız bırakmayın.”

İLKHABER/MERYEM AKGÜN

Son Güncelleme: 11.04.2016 09:42
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com