04 Aralık 2012 Salı 12:33

 

Trabzon Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Tabakhane Kentsel Dönüşümün Projesi kapsamında hak sahiplerine 68 milyon liranın üzerinde ödeme yapıldığını söyledi.

Gümrükçüoğlu, Belediye Meclisi'nin Aralık ayı ilk toplantısının açılış bölümünde yaptığı konuşmada, 61 projenin üzerine konan 18 yeni proje ile birlikte Trabzon'daki değişimin net olarak görüldüğünü belirterek, "Bu hizmetlerin yapılmasında bizlerden desteğini esirgemeyen Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan'a, Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Erdoğan Bayraktar'a, milletvekillerimize ve bürokratlarımıza şükranlarımı sunuyorum" dedi.

Uğurlu Karşıyaka yolunun yapımının hızla devam ettiğini ifade eden Gümrükçüoğlu, "Trabzon'un kuzey-güney ulaşımında önemli ana arterlerden biri olacak Uğurlu Karşıyaka yolunda yapım çalışmaları hızla devam ediyor. Duble yol olarak planlanan ve kenti güneye açacak yol, Orman Bölge Müdürlüğü binasının yanından başlayarak, Karşıyaka, 1 Nolu Beşirli, Bengisu ve Uğurlu mahallelerini birbirine bağlayacak. Toplam 5.2 kilometre ve 25 metre genişliğinde, çift gidiş-geliş olarak yapılan yolun tamamlanması ile bölge trafiğinde önemli bir rahatlama sağlanmış olacak" diye konuştu.

Gümrükçüoğlu, Ayasofya kavşağının genişletilmesi işlemlerinin sürdürülmesinin kendilerini mutlu ettiğini vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Tamamlandığında bölge trafiğinde önemli bir rahatlama sağlayacak Ayasofya kavşağında büyütme ve genişletme çalışmaları hızlı bir şekilde sürdürülüyor. Kavşak bağlantısı içinde yer alan ve üzerindeki 5 binanın kamulaştırılarak yıkıldığı Hacı Ziya Habiboğlu araçlı alt geçidini Ayasofya kavşağına bağlayan güzergah üzerinde başlayan çalışmaların tamamlanması ile trafik master planının ikinci aşaması da uygulamaya sokulmuş olacak."

Tabakhane Vadisi'ndeki yıkım işlemlerinin kesintisiz sürdürüldüğünü ve 102 binanın yıkımının tamamlandığını anlatan Gümrükçüoğlu, şunları kaydetti:

"TOKİ ile ortaklaşa yaptığımız Tabakhane Kentsel Dönüşüm Projesi'nde yıkımlar hız kazandı. Belediye ekipleri, kamulaştırılarak yıkıma hazır duruma getirilen 10 binanın daha yıkımını gerçekleştirdi. Böylece, Tabakhane'de bugüne kadar yıkılan bina sayısı 102'ye ulaştı. Tabakhane Kentsel Dönüşümünde yıkılacak 685 binanın bugüne kadar 470 binanın kamulaştırması tamamlandı. Hak sahiplerine 68 milyon liranın üzerinde ödeme yapıldı. Vadinin güney kısımlarında kamulaştırılan binaların yıkımlarına daha çok ağırlık veriyoruz. Tamamlandığında Trabzon'un yeni yaşam alanlarından biri olacak Tabakhane Vadisi böylece aslına dönecek. 685 binanın yıkılacağı Tabakhane Kentsel Dönüşüm Projesi'nde 5 bin 304 hak sahibi bulurken, bugüne kadar anlaşma sağlanan hissedar sayısı 2 bin 847 olarak gerçekleşti. Mülkleri kamulaştırılacak hak sahiplerine yaklaşık 130 milyon lira ödenecek."

Son Güncelleme: 04.12.2012 12:34
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com