30 Kasım 2012 Cuma 10:39
Kılık-Kıyafet Tartışması

TRABZON-  Kılık-Kıyafet serbestliğini eleştiren Eğitim-İş ile serbestliği savunan Din-Bir Sen ardı ardına Trabzon Gazeteciler Cemiyeti'nde basın toplantısı düzenleyerek görüşlerini kamuoyuyla paylaştı.

MESELE TÜRBAN MESELESİDİR

Basın toplantısını Trabzon'daki sendika yöneticileriyle birlikte Eğitim-İş Genel Başkanı Veli Demir yaptı. Demir, kılık kıyafet yeni yönetmeliğinin okullarda türbana fiili olarak serbestlik getireceğini iddia ederek,"Bu durum öğrenciler açısından da travmanik olacaktır. Öğretmenlerin de öğrencilerinden, 'kızım türbanını çıkar' gibi istekte bulunmasının önü kesilecektir.  Bu konuyu yargıya taşıyacağız" şeklinde konuştu.

DÜZENLEME GETİRİLSİN

Din-Bir Sen Trabzon İl Başkanı Celalettin Akçadoğan da, şunları kaydetti: “Yönetmelikte, 'Okul içinde baş açık, saçlar temiz ve boyasız olarak bulunur, makyaj yapamaz, bıyık ve sakal bırakamaz. 3üncü maddenin altıncı fıkrası hükümleri saklıdır." Bu hüküm bizleri derinden üzmüştür. Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, yönetmeliğin türbana serbestlik şeklinde algılanmasının doğru olmadığını vurgulaması ve sadece İmam-Hatip okullarında ve normal liselerde de Kur'an-ı Kerim derslerinde kız öğrencilerin başlarını örtebileceklerini ifade etmesi eksikliğin ikrarıdır” dedi.

Son Güncelleme: 01.12.2012 09:44
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com