27 Mayıs 2016 Cuma 10:40
Koruyucu Aileler Aranıyor

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın ‘Koruyucu Aile’ hizmeti, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’nce Atatürk Alanı’nda açılan stantla tanıtıldı. Aile ve Sosyal Politikalar Trabzon İl Müdürü Kadir Er, “Bakanlığımızın önceliği çocuklarımızın öz ailelerinin yanında olmasıdır. Öncelikli olarak bunun için çalışma yürütüyoruz. Öz ailenin maddi durumu yoksa maddi destek sağlıyoruz. Bu bağlamda Trabzon’da 750 aileye maddi destek sağlıyoruz. Fakat manevi sebepler söz konusuysa ve çözüm söz konusu değilse, işte o zaman koruyucu aile devreye giriyor. Korunma ve bakım altında bulunan çocuklarımızın sağlıklı gelişebilmeleri için kendilerini koruyacak, sevecek, destekleyecek, güven sağlayacak, sosyal ve maddi gereksinimlerini karşılayabilecek sıcak bir aile ortamına ihtiyaçları vardır. İlimizde 34 çocuğumuz koruyucu aile hizmet modeli kapsamında, koruyucu aile statüsü kazanan 26 aile yanına yerleşmiş bulunmaktadır” diye konuştu.

KORUYUCU AİLE DESTEKLENMEKTEDİR
Koruyucu aile olmak için de bazı şartlar arandığını ifade eden Er, şunları kaydetti: “Korunma ve bakım altında bulunan çocuklarımız için hoşgörülü, sabırlı, güvenli ve şefkatli bir ortam sağlayabilecek, en az ilkokul düzeyinde eğitim almış, 25 ile 65 yaşları arasında düzenli bir geliri bulunan, sevgisi ile bir çocuğun hayatında fark yaratmak isteyen ailelere ihtiyaç duymaktayız. Koruyucu ailelerimizi desteklemek adına Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, bakımları sağlanan çocuklar için koruyucu ailelere çocuğun yaşı ve ihtiyaçlarına göre eğitim, giyim ve sağlık giderlerini karşılayacak düzeyde aylık ödemeler yapmaktadır. Bunların yanında koruyucu ailelerimizdeki sosyal güvencesi olmayan anne ya da babanın isteğine bağlı olarak sigortası da Bakanlığımızca karşılanmaktadır.”

17 YILLIK ÇOCUK HASRETİ BİTECEK
Koruyucu aile olmaya hak kazanan 39 yaşındaki Fatma Halil de, 17 yıllık evli olduğunu ancak çocuğu olmadığını anlattı. Çocuk sevgisini yaşamak istediğini dile getiren Halil, “Ev hanımıyım, eşim de fabrikada çalışıyor. Başvuru yaptık ve şu anda koruyucu aile olmaya hak kazandık. Bekliyoruz ve mutluyuz. Anne olmayı çok istiyorum, o yüzden koruyucu aile olacağız. Çocukla çocuk sevgisi tatmak ve yaşamak istiyorum” dedi. Halil, başvurudan sonra 2 aylık bir bekleme süresi geçirdiğini de anlatarak, “İnşallah en kısa zamanda çocuğumuz yanımıza yerleşir” şeklinde konuştu.

İLKHABER/MERYEM AKGÜN

Son Güncelleme: 27.05.2016 10:42
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com