03 Nisan 2016 Pazar 08:58
Kurbanlar Teşhir Ediliyor

Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından toplantı gerçekleştirildi. Toplantıya Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yetkilileri, uluslararası komisyonlarda yetkili kişiler ile birlikte yerel basından gazeteciler katıldı.
 

Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdülrezak Altun, kadına yönelik şiddet içerikli haberlerde kullanılan dilin sonuçların anlattı. Altun, “Bizler içerik üreticisiyiz, masumane haber yaparken seçtiğimiz sözcükler önemlidir” dedi.

Yapılan yanlışlar üzerinden örnek veren Altun, “Medyada erkek egemen bakış hakim. Şiddete uğrayan kadınlara sunulan hizmetlere ilişkin bilgilendirme yapılmıyor, kurban teşhir ediliyor. Şiddeti daha çok okunabilirlik ya da izlenebilirlik için hem sansasyonelleştiriyoruz, hem de mizahileştiriyoruz. Şiddet haberlerinde olanı olduğu gibi yazmak da doğru değildir. Haber kötü içerikli ise öğretici olmamak gerekir. Okuyucunun ve izleyicinin zihninde neler canlandığını bilemeyiz. Bir başka önemli konu ise saldırı sonucu ölen kadın, öldüğü için kendini savunamayacaktır. Bu bağlamda kendini ifade edebilen taraf hayatta olduğu için katil oluyor. O da olanları kendi perspektifinden anlatıyor. Haber için konuşan bir tarafın olması önemlidir. Yazar geçersiniz fakat sonuçları açısından sıkıntılıdır. Çoğu zaman giden canın kıymeti olmaz ama katilin aldığı hapis cezası 15-20 yıl olur” diye konuştu.

(İlkhaber - Meryem AKGÜN)

Son Güncelleme: 03.04.2016 01:01
Anahtar Kelimeler:
Trabzon
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com