05 Haziran 2016 Pazar 12:46
Liseliler

Giresun Nurettin Canikli Anadolu İmam Hatip Lisesi son sınıf öğrencileri Ayşegül Sarı ve Rabia Vural, geliştirdikleri tarım ürünlerinde zirai donu önleyecek solüsyon ile TÜBİTAK'tan ödül kazandı.  

Projeleri ile TÜBİTAK tarafından düzenlenen Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri yarışmasına katılan öğrenciler, Samsun bölge finalinde birinciliği, Türkiye finallerinde ise coğrafya dalında ikinciliği elde etti.  

Okul müdürü Dursun Ergüney, yaptığı açıklamada, öğrencilerinin Türk tarımı için önemli bir projeye imza attığını söyledi.

Okulun son yıllarda TUBİTAK yarışmalarından önemli dereceler aldığını ifade eden Ergüney, şunları dile getirdi: 

"Bu projemiz, Türkiye genelinde yarışmaya katılan 14 bin proje arasında ikinciliği elde etti. Giresun Nurettin Canikli Anadolu İmam Hatip Lisesi olarak projelerle sadece Giresun'da değil, bölge ve Türkiye genelinde de önemli başarılar kazandık. Son 3 yıl içerisinde iki Türkiye ikinciliğimiz var. Yine üç Samsun bölge birinciliği elde eden projemiz var. Proje alanında çalışmalarımız devam edecek. Üretime yönelik projelerimiz gelecek yıllarda da sürecek."

Rabia Vural ise Türkiye'de zirai donun son yıllarda tarım ürünlerinde ciddi hasarlara yol açtığını belirtti.

Giresun ve çevresinin en önemli geçim kaynağı fındığın da zaman zaman zirai dondan etkilendiğini, bu durumu önleyici araştırmalar içerisine girdiklerini kaydeden Vural, ülkede oldukça yaygın görülen zirai don vakalarının önüne ancak alınacak önlemler ile geçmenin mümkün olduğunu ifade etti.

Solüsyonla zirai donun etkileri önlendi
Vural, araştırmaları sonucu bazı yağ çeşitleri ve özel bir maddenin karışımından bitkileri zirai dona karşı koruyucu ve önleyici solüsyon geliştirdiklerini aktararak, şöyle konuştu:

"Solüsyonu öncelikle hassas bitkiler üzerinde denedik. Saksı bitkileri üzerinde denemeler yaptık. 'Guzmanya' adı verilen bir bitki üzerinde solüsyonu denedik. Güzel sonuç alınca araştırmalarımızı diğer bitkilerde devam ettirdik. Onlarda da başarılı sonuçlar aldık. Daha sonra bölgemizde son yıllarda zirai dondan olumsuz etkilenen fındık ürünü üzerinde denemeye karar verdik. Araştırmalarımızı bu yönde sürdürdük. Belirlediğimiz bir fındık ocağında denemeler yaptık. Dallarda yeni tomurcuklanmaya başlamış bölgelere ve bitkinin dip kısımlarına özel solüsyonu uyguladık. Mart ayında il genelinde zirai don yaşandı. Solüsyonu uyguladığımız fındık dalı ile uygulamadığımız dalda oluşan sonuçları değerlendirdik. Ortaya ürünümüzün fındık dalında zirai donu önlediğini tespit ettik." 

TÜBİTAK yarışmasında Türkiye ikinciliğini aldı
Ayşegül Sarı da solüsyon projesiyle TÜBİTAK yarışmasına katılmaya karar verdiklerini ve Samsun bölge finalinde birinciliği elde ettiklerini belirterek, "Bu proje ile amacımız ülkemizde sahip olduğumuz tarım ürünlerin zirai don nedeniyle heba olmasını önlemekti. Yaptığımız denemelerde de ciddi başarılar sağladık. Projemiz ile daha sonra Türkiye finaline katıldık. Burada coğrafya dalında Türkiye ikinciliği ödülünü aldık. Projemizin bu kadar önemli başarı elde etmesinden büyük mutluluk duyuyoruz." ifadesini kullandı. 

Sarı, ürettikleri solüsyonun geliştirilerek Türkiye tarımında kullanılması temennisini dile getirdi. 

Son Güncelleme: 05.06.2016 15:53
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com