05 Eylül 2012 Çarşamba 00:35

Bir banka tarafından düzenlenen Anadolu Sohbetleri programına katılan Vali Kızılcık, burada lojistik merkez ile ilgili olarak hazırlanan raporu programa konuşmacı olarak katılan uzman heyete verdi ve proje hakkında slayt ile açıklamalarda bulundu.

Toplantıya Vali Kızılcık'ın yanı sıra Trabzon Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Trabzon Emniyet Müdürü Ertan Yavaş, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Nafiz Karadere, panel için gelen heyet ve davetliler katıldı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a Lojistik Merkezinin Trabzon'da neden olması gerektiğini anlatan bir rapor sunmaya hazırlandıklarını kaydeden Vali Kızılcık, "Lojistik merkezi globalleşen dünyada, malların ve hizmetin daha kısa sürede daha etkin şekilde dünyada tur atabilmesi için çok önemli merkezler. Bu anlamda lojistik merkezin öneminin anlatılması için sarf ettikleri gayretten dolayı hem garanti bankamıza hem de çok değerli hocalarımıza huzurlarınızda teşekkür etmek istiyorum. Trabzon Belediyesi, Trabzon Ticaret Sanayi Odamız, Üniversitemiz ile ortaklaşa Avrupa'nın önemli lojistik merkezlerini inceleme fırsatı bulduk. lojistik merkezler ülkemizin 2023 vizyonuna ulaşması adına önemli bir adım olduğunu düşünüyorum. Lojistik merkez uygulaması ile ilgili olarak hazırladığımız detaylı raporu kendisine sunmak için hazırladık" şeklinde konuştu.

Coğrafi konum itibari ile Rotterdam, Bremen, Hamburg'tan çok daha avantajlı konumda olduğumuzun altını çizen Vali Kızılcık, "Hon Kong ve Şangay'dan çıkan gemi 40-45 gün içerisinde Bremen'e veya Hamburg limanına geliyor. Oradan gelen yükün % 30'u kara veya demiryolu ile, geri kalan  %70 karayolu ağı ile Moskova ve Budapeşte'ye kadar dağıtımı gerçekleştiriliyor. Bu kadar uzun mesafenin dağıtımını tüm Avrupa'ya Rotterdam, Bremen, Hamburg'tan yapılıyor. Ancak ülkemiz buralardan her bakımdan daha avantajlı konumda. Honkong'tan ve Şangay'dan çıkan gemi 30-35 günde Mersin-Tekirdağ ve Trabzon Limanlarına gelir, oradaki lojistik merkezleri marifetiyle dağıtılır. Ancak Trabzon'umuzda Erzincan Demiryolu bağlantısının yapılması gerekiyor. Her yönüyle ülkemizin Rotterdam, Bremen, Hamburg'tan daha avantajlı olduğunu ifade etmek isterim. Yeter ki bu vizyona sahip olalım ve inanalım" dedi.

Trabzon Belediye Başkanı Gümrükçüoğlu ise, Lojistik Merkez çalışmasının Trabzon  için önemli olduğunu vurgulayarak, çalışmaya destek olduklarını ifade etti.

Son Güncelleme: 05.09.2012 00:36
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com