13 Mayıs 2016 Cuma 13:27
MEB Tarafından Uygulanan ETCEP Samsun'da Tamamlandı

Milli Eğitim Bakanlığı Orta Öğretim Genel Müdürlüğü Araştırma Geliştirme ve Projeler Daire Başkanı İsmail Yıldız, bir otelde düzenlenen toplantıda yürütülen ''Eğitimde Toplumsal Cinsiyet Eşitliğini Geliştirme Projesi (ETCEP)" çalışmaları hakkında bilgi verdi.

ETCEP'in örnek bir proje olduğunu ve 24 aylık bir çalışma olacağını belirten Yıldız, Türkiye genelinde 10 ilin pilot olarak seçildiğini ve 7. il olan Samsun'daki çalışmaların tamamlandığını belirtti.

''Eğitim sisteminin tüm bileşenlerine toplumsal cinsiyet eşitliği bakış açısını yerleştirmeyi amaçlayan ETCEP kapsamında  seçilen 10 ilde pilot çalışma yürütüyoruz" diyen Yıldız, "Eğitim camiasını, toplumsal cinsiyet eşitliği konusundaki duyarlılığını arttırmayı hedefleyen ETCEP kapsamında Samsun'da 4 pilot okulda öğrenim gören bine yakın öğrenci ile buluştuk.  Projenin topluma yayılması için 'Yeniden yazmaya var mısın' sloganıyla proje çalışmalarını sürdürüyoruz. Proje tamamlandığında 57 bin öğrenciye ulaşmış olacağız ve bu en büyük kazanım olacak.'' dedi.

ETCEP Ekip Lideri Fatma Özdemir Uluç, ise, proje ile  cinsiyet eşitsizliğinin ortadan kaldırılmasını hedeflediklerini ve bugüne kadar da bu yönde yürütülen örnek çalışmalardan biri olduğunu ifade etti.

Cinsiyet eşitliği konusunda algıları değiştirmeyi hedeflediklerini anlatan Uluç, "Cinsiyet eşitliği konusunda öğrencilere yönelik rol ve modellere ilişkin sınıf içi etkinlikler gerçekleştiriyoruz. Öğrencilerin yanında anne ve babalarla da eğitim çalışması sürdürdük. Projenin bütün paydaşlarını bir araya getirerek geliştiriyoruz. Samsun'da belirlenen 4  okulda çalışma gerçekleştirdik.'' diye konuştu.

Son Güncelleme: 13.05.2016 13:29
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com