14 Haziran 2016 Salı 10:18
Mültecilere Bakan Devlet Engelli Hastasına Bakmıyor!

Trabzon’un Ortahisar ilçesi Yalıncak mahallesinde yaşayan Köse Ailesi, zor günler geçiriyor. 17 yıldır yüzde 80 engelli ve şizofren hastası babası Lokman Köse’ye bakan Esra Köse, babasının sigortasının kesilmesine tepki gösterdi. Köse, “1999 depreminin olduğu zaman Kocaeli’nde yaşıyorduk. Babam TIR şoförüydü. Depremin etkisiyle babam hastalandı. Konuşamıyor ve yürümekte zorluk çekiyor. Depremin ardından şizofreni hastalığı da ortaya çıktı. Doktorların söylediğine göre zaten bu hastalık kendisinde varmış fakat deprem tetiklemiş ve açığa çıkarmış. 17 yıldır babamın engelli ve şizofren hastası olduğu kayıtlarda var. Babamın rahatsızlanması ile 1999 yılında memleketimiz Trabzon’a taşındık. Babam 12 yıl boyunca devlet tarafından yüzde 80 engeli bulunması dolayısıyla sigortalıydı. Fakat babamın üzerine yer olduğu için devlet sigortayı kesti. Sadece bakım parası alıyoruz. Bakım parası ile geçinmemiz mümkün değil” diye konuştu.

multecilere-bakan-devlet-engelli-hastasina-bakmiyor-(2).jpg

DEVLET NEZDİNDE ÇÖZÜM YOK
Sıkıntılı günler yaşadığını ifade eden Köse, “Yeni çıkan yasayla birlikte süreç bu şekilde ilerliyormuş, herkese uygulanan bir kanunmuş. Benim babamın yüzde 80 engeli var ama sigortası yok. Yetkililer bana ‘Haklısın, ama bizim de yapabileceğimiz bir şey yok, kanun çıktı’ diyorlar. Bu durumdan önceden haberim olması gerekir, babam bezleniyor, günde 3-4 tane ilaç alıyor. Bir insanın sağlığıyla oynanması normal mi? Babamın sadece bir ilacı 450-500 TL. Bakım parasını iptal edip babamı sigortalı yaptıramıyoruz. Babamın üzerine olan yerleri başkasına devredip sigortalı olamıyoruz çünkü devlet hileli olarak değerlendiriyor. Bütün çözüm yollarımız devlet nezdinde kapalı” dedi.

multecilere-bakan-devlet-engelli-hastasina-bakmiyor-(1).jpg

DEVLET HAKKIMIZA GİRDİ
Babasına baktığı için çalışamadığını aktaran Köse, şunları kaydetti: “5 yıldır babama bakıyorum, benim ne sigortam var ne işim var. Devlet hem benim hakkıma girdi, hem de babamın. Devlet babama engelli kimliğini niye verdi? Babamın bu yerleri 12 yıldır zaten var. 12 yıldır verdiği hakkı iptal etti. Devletin aklı 12 yıl sonra mı başına geldi? Yerlerimiz var da gelirimiz ne? Benim babam bir taşı yerinden alıp öteye koyamaz, yeriyle ilgilenip de mi geçinecek? Yer var ama durduğu yerde kimseye bakmıyor. 2 haftadır koşturuyorum, çözüm bulabilmek adına. Devlet bana tekrar sigorta hakkından faydalanmam için çözüm sunmuyor. Bizim vergilerimizle mültecilere bakan devlet, kendi engelli vatandaşına bakmıyor.”

multecilere-bakan-devlet-engelli-hastasina-bakmiyor-(4).jpg

(İlkhaber / Meryem AKGÜN)

Son Güncelleme: 14.06.2016 10:33
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com