17 Ekim 2016 Pazartesi 10:35
Nihat Birinci:

MHP Trabzon İl Başkanı Nihat Birinci ile hem parti içindeki muhalefeti, hem de kentin sorunlarını konuştuk. Parti içindeki çalkantılı sürece dair çarpıcı açıklamalarda bulunan Birinci, “Eğer emperyalist dünyanın içimizdeki Truva Atı olan FETÖ, sözüm ona demokrasiyi kullanarak partinizi ele geçirmek istiyor ise, siz de partinizin içinde OHAL ilan edersiniz” dedi.

Soru: Parti içindeki durumu nasıl değerlendiriyorsunuz?
Cevap:
“1 Kasım 2015 seçimlerinden sonra FETÖ’nün düğmeye basması ile Genel Başkanımız tasfiye edilmek istenmiş, partimiz kendi içerisinden dönüştürülerek emperyal dünyaya hizmet eder hale getirilmeye çalışılmıştır. Geçmişte partimizde üst düzey görev yapan bazı insanların böyle bir göreve soyunmaları hepimizin içini acıtmış, bizleri dışarıdan yapılabilecek bu tür operasyonlara karşı daha uyanık olmaya ve daha tedbirli davranmaya itmiştir. Çok şükür ki Sayın Genel Başkanımız Devlet Bahçeli’nin feraseti, cesareti ve çalışma arkadaşları sayesinde bu operasyon püskürtülmüştür. Hele hele 15 Temmuz’da FETÖ’nün yaptıklarını gördükten sonra, parti olarak ne büyük bir bela ile karşı karşıya kaldığımız daha iyi anlaşılmıştır. Böyle bir süreçten geçerken, parti içerisinde hayli çalkantılar olmuştur. Fakat 15 Temmuz görüldükten sonra partimizin olağanüstü kongreye taşınma çabalarının hangi amaca dönük olduğu ortaya çıkmış, olağanüstü kongreden yana tavır koyan ülküdaşlarımız tuzağı görmüş, eskisinden daha sıkı bir şekilde liderine ve partisine sarılmıştır. Bu bakımdan mensubu olmakla onur ve şeref duyduğumuz Türk milletine, büyük bir şevk ve heyecanla hizmet etmeyi sürdürüyoruz.”

Soru: İhraç edilen Çağrı Heyeti Üyesi Ali Sağır’ın durumu hakkında ne düşünüyorsunuz?
Cevap
:
“Ali Bey’in durumuna üzüntü duymamak mümkün değildir. Kendisinin dava adamlığından hiçbir şüphemiz yoktur. Fakat parti içi disiplin esastır. Partimiz kongre kararı almışken, partimizi mahkeme kapılarına taşımak doğru olmamıştır. Ardından tarlada kongre yapmaya kalkışmaları, bir süre sonra da Ankara’da bir otelin toplantı salonunda yapılan hukuksuz kongre girişimi, MHP’nin Türkiye genelindeki imajını olumsuz etkilemiştir. Ali Bey de bu çalışmaların merkezinde yer almıştır. Genel Merkezimiz bu süreçle ilgili başlattığı disiplin çalışmaları sonucu, Çağrı Heyeti diye adlandırılan üç ismi ihraç etmiştir. Keşke Ali Bey bu işlerin içinde olmasaydı.”

Soru: Parti içindeki muhalif kesime Genel Merkez tarafından sergilenen tutumu demokratik buluyor musunuz?
Cevap:
“Eğer emperyalist dünyanın içimizdeki Truva Atı olan FETÖ, sözüm ona demokrasiyi kullanarak partinizi ele geçirmek istiyor ise, siz de partinizin içinde OHAL ilan edersiniz. Partinizi, davanızı, dolayısıyla Türk milletini korursunuz, MHP’de yaşananlar tam da budur.”

Soru: Size göre Trabzon’un sorunları nelerdir ve bu sorunlara çözüm önerileriniz var mı?
Cevap:
“Eğer sizin yaşadığınız şehrin nüfusu 2000 yılında 975 bin iken, 2011 yılında 757 bine inmişse, 2000 yılında milletvekili sayınız 8 iken, 2011 yılında 6’ya düşmüşse, her yıl yüzde 18 göç veriyorsanız, göç veren iller sıralamasında 6. sıradaysanız, özellikle gençleriniz işsizlikten kıvranıyor ise, Türkiye genelinde gelişmişlik sıralamasında 38. sırada yer alıyor iseniz, bu şehir sorun anaforuna düşmüş demektir. Bu sorun anaforuna düşmemizin nedeni, bu şehrin ekonomik pastasını büyütemememizden kaynaklanmaktadır. AKP iktidarının yıllardan beri bu sorunları çözmek için iyi niyetli çabaları olmuştur. Fakat bunlar yeterli olmamaktadır. Buradan iktidara seslenmek istiyorum:

*İkinci bir üniversite kısa bir sürede hayata geçirilmelidir.

*Bölge insanımızın ana geçim kaynağı olan fındık ve çay, insanımızı mutlu kılacak bir fiyat istikrarına kavuşturulmalıdır.

*Yatırım Adası bir an önce devreye girmelidir.

*Dağ ve yayla turizmi geliştirilmelidir.

*Yıllardan beri konuşulan Güney Çevre Yolu şehrimizi sahil sıkışıklığından kurtarıp, güneye açacak bir projedir. ‘Artık bunu konuşulmaktan çıkarıp hayata geçiriyoruz’ demelerini hükümetten bekliyoruz.

*Demiryolu artık gelmelidir. Gözümüz yollarda kaldı.

*Doğalgaz bütün ilçelerimizde yaygınlaştırılmalıdır.

*Şehir içi metro sistemini ciddi ciddi düşünmenin zamanı gelmiştir.

*Trabzon tarihinin büyük bir kısmı yerin altındadır. Yer altındaki bu zenginliği yer üstüne çıkararak şehrimiz kültür turizmine açılmalıdır.

*Esnafımız büyük AVM’lerin baskısı ile nefes alamaz durumdadır. Hükümet bu meseleye bir an önce çözüm bulmalıdır.”

Soru: 15 Temmuz sürecinde diğer partilerle yakaladığınız ortak dil devam ediyor mu?
Cevap:
“MHP’nin varlık sebebi Türk milletidir. Türkiye Cumhuriyeti devletidir. Milletimizin ve devletimizin bekası söz konusu olduğu zaman ülkücüler her zaman milletinin yanında yer alır. Mayalarının ve meşreplerinin gereğini yaparlar. Bu geçmişte, 15 Temmuz’da da böyle olmuştur, gelecekte de böyle olacaktır. 15 Temmuz ABD senaryolu, FETÖ uygulamalı darbe girişimi, devletimizin ana kolonları olan önemli kurumlarımıza hayli hasar vermiştir. Bu hasarı bir an önce tamir etmek ve devletimizi sağlıklı, işler hale getirme mecburiyetimiz vardır. Yenikapı açık hava toplantısı bu ihtiyaçtan doğdu. Yenikapı’da iktidar partisi ve muhalefet partileri ortak bir dil kullandılar. Bu dil üzerinden orada sözler verildi ve manevi bir atmosfer oluştu, buna da Yenikapı ruhu dendi. Biz bugüne kadar bu ruha uygun hareket ettik. Çünkü ülkemizin buna ihtiyacı vardı. Bundan sonra da böyle olacaktır. Fakat gerek iktidar partisi, gerek ana muhalefet partisi dönem dönem Yenikapı ruhuna aykırı hareket etmektedirler. İktidar partisi personel alımlarında partizanca tutumunu sürdürmektedir. Ana muhalefet partisi CHP ise, ABDBrüksel- PKK ağzı ile konuşmaktadır. Sayın Genel Başkanımızın tabiri ile ‘Su kaynatmış ve kayış atmıştır’. Sürekli olarak söylediğimiz bir şey var; bizler CHP’den her zaman kuruluş felsefesine uygun davranış bekliyoruz. Fakat bugünkü CHP’de bunu göremiyoruz. Bütün bu söylediklerimden sonra ortak dilin devam edip etmediğine siz karar verin.”

Soru: İl Başkanlığının ötesinde bir hedefiniz var mı?
Cevap: “Ben ülkücüyüm, ben Türk milliyetçisiyim. Türk milliyetçileri ve ülkücülerin siyaset arenasındaki temsilcisi de MHP’dir. Partimizde uzun yıllar yöneticilik yaptım. Daha sonra il başkanlıkları yaptım. Bu benim il başkanı olarak 3. dönemim. Benim için partime hizmet etmek onurların en büyüğüdür. Yarınlarda Allah neyi nasip eder onu bilemem ama neyi nasip ederse yarınlara dair hedefim o olur.”

Röportaj: Meryem AKGÜN

Son Güncelleme: 17.10.2016 10:47
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com