08 Nisan 2016 Cuma 18:24
Öğretmenlerine Sahip Çıktılar!

Trabzon’daki özel Avrasya Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü’nde eğitim gören bir grup öğrenci kendilerine derste zorla şarap tattırılmak istendiği iddiasıyla aynı zamanda bölüm başkanları ve dersin öğretmeni olan Yrd. Doç. Dr. Başak Sungur’dan şikayetçi oldu.
 

Üniversite yönetimine şikayet edildiğini duyan Sungur, öğrencileri çeşitli sebepler göstererek dersten atmaya başlayınca öğrenciler bu kez Yrd. Doç. Dr. Başak Sungur hakkında savcılığa "Din ve vicdan hürriyeti ile kişilik haklarına saldırı" suçlamasıyla suç duyurusunda bulunurken, Yüksek Öğretim Kurulu’na (YÖK) da şikayet dilekçesi gönderdiler.  

Konuyla ilgili YÖK’ün devreye girmesinin ardından üniversite yönetimi soruşturma başlatırken, Yrd. Doç. Dr. Sungur ise üniversite yönetimine istifasını sunmak zorunda kaldı.  

Yaşanan bu gelişmelerin ardından Yrd. Doç. Dr. Başak Sungur’un bir takım öğrencileri Trabzon Gazeteciler Cemiyetinde bir basın açıklaması düzenleyerek hocalarının yanında olduklarını ve ihanete uğradıklarını söyledi. 

12959478_992658770803674_1650020880_o.jpg

Yapılan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi; 
Bugün burada olma sebebimiz gündemde yer alan Yardımcı Doçent Doktor Başak Sungur hakkındaki asılsız çıkan haberlerdir.  

Gastronomi ve mutfak sanatları okuyan bir gurup öğrencinin iddiaları üzerinden yola çıkmaktayız.

Başak SUNGUR hakkındaki zorla içki içirildi yazıları tamamen yanlıştır. Okulda YÖK tarafından verilen alkollü alkolsüz içecekler dersindeki uygulamada şarap tadım uygulaması yapıldı. Bu uygulamada tadım yapmak zorunlu tutulmamıştır. İstemeyen öğrenciler tadım yapmak zorunda değildir. 

Ve Başak Sungur hocamız bu konuda kimseyi zorlamamıştır. Uluslararası mutfak dersinde alkol kullanılan yemeklerimizde var. Ama Başak sungur hocamız şarap tatmak istemeyen öğrenciler için bir yemeğin 2 ayrı tarifini çıkarır. Yemek sonun da isteyen alkol kullanılan yemek tadar istemeyen alkol kullanılmayan yemekten tadar. Bunu tamamen bizim özgür irademize bırakmıştır. 

Ayrıca başörtülü öğrencileri derse almadığı ve başörtüsünü çıkarma konusunda zorluk çıkardığı iddiaları yalandır. Yine YÖK tarafından mutfakta bulunması gereken öğrencilerin kılık kıyafet yönetmeliğinde bu başörtüsü ( ocakta yemek yaparken başörtüsünün alev alma oldukça yüksektir) yasaktır. 

Ama Başak Sungur hocamız yine öğrencilerini düşünerek bunu zorunlu tutmamış ve bizim özgür irademize bırakmıştır. Biz Başak hocamızın 3. sınıf öğrencileriyiz. Sınıfta kapalı arkadaşımızda var ama bir kere bile böyle bir eğilimde bulunmamıştır.    

Günümüzde oluşturulabilecek en büyük ön yargı alkol ve türban konuları üzerinde olduğu için bir grup öğrenci bunu kullanarak gündem oluşturmaya çalışmıştır.

Bugün burada şunu söylemek isteriz, medyada yer alan bu demeçlerin tamamı yanlış ve iftiradır. Aynı zamanda bizi en iyi şekilde yetiştirmeye çalışan hocamız Başak Sungur söylenilen sebeplerden dolayı değil bir grup öğrenci tarafından ihanete uğradığını düşündüğü için görevinden kendi isteğiyle ayrılmıştır. Söylenenlerin aksine hocamızın üniversite yönetimi de dahil olmak üzere tüm üniversite arkasındadır…

(61Saat)

 

 

İLGİLİ HABER
107509.jpg

Son Güncelleme: 08.04.2016 18:32
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com