08 Aralık 2012 Cumartesi 11:09
Orası Meclis mİ  Kahvehane Mi?

YILMAZ BAŞLATTI

CHP Belediye Meclis Üyesi Ahmet Yılmaz, söz konusu kararın okunmasının ardından söz alarak, komisyonda yaşananları anlattı. Yılmaz, “Mevcut komisyonda bende vardım. Ben size hayretle bakıyorum. Adalet ve Kalkınma Partisi’nin üyeleri, sizin nerden haberiniz var? Kemece heykeli niye kaldırılacak? Kaldırılan heykelin yerine ne gelecek? O belli değil. Hamsi heykeli kaldırılacak, yerine ne gelecek? Belli değil. Sivil olarak oluşturulan Kültür Komisyonu var ya, bu komisyonda ki 9 üye heykeltıraş ve bunlar 9 kişi kaldırılmamasını istedi. Diğerleri şair ve edebiyatçı, onlarda kalkmasını istedi. Orada şiir veya herhangi bir yazı yazmıyor ki. Elimize 2 tane yaprak verdiler. Birincisinde kaldırma metni, ikincisin de anıtların iadesi metni vardı. Başka bir şey yok. Komisyon başkanına neden diye sordum. Oda ‘bilmiyorum’ diyor. Eeee ne yapacağız ‘evet’, ‘hayır’ vereceğiz. Belediye başkanımda diyor ki; ‘komisyon karar verdi.’ Biz burada eşekbaşı mıyız? Benim orada ki vasfım ne? Beni dinlemeyen yerde, bende komisyondaki kararların hepsine ‘hayır’ diyerek kalkıp gittim. Bana göre doğru olan kararlara bile ‘hayır’ demek zorunda kaldım. Şu anda sizlerin arasında da doğru kararlara ‘hayır’ diyecek olanlarda var. Heyecanınızla hareket etmeyin, aklınızla hareket ettin. Benim istediğim madde madde oylayarak, doğru bildiklerime ‘evet’, yanlış bildiklerime ‘hayır’ demekti. Ama Komisyon Başkanı Nihat Bey, ‘Orada ki hamsi heykelinden herkes korktu’ dedi. Bu heykellerin kaldırılmasının sonuçlarından haberiniz var mı? Ama grup kararı almışsınızdır. Hepinizin eli havya kalkar, kemençede, hamsi de oradan kalkar, gün döner devran döner bunun ucu hepinize değer, ben o kadar söylüyorum” diye konuştu.

AÇIKLAMALARINI KINIYORUM

AK Parti’li Komisyon Başkanı Nihat Demir CHP’li Ahmet Yılmaz’ın sözlerinden dolayı kendisini kınadığını belirterek, “8 yıldır, komisyonlarda çalışıyoruz ve hiçbir zaman komisyonların çalışmaları deşifre edilmedi. Tartışmalar komisyonlarda olabilir. Bunlar doğaldır. Ama Ahmet arkadaşımız biraz fevri davranarak, kendisini komisyonda tutmakta bile güçlük çektik. Biz maddeleri tek tek değerlendirirken, o, ‘Gerek yok daha konuşmaya’ diyerek, komisyonu derk etti. Ben konuşmalarından dolayı kendisini kınıyorum” dedi.

MUHALEFET YAPMAK İÇİN KONUŞMAK DOĞRU DEĞİL

Yılmaz’ın sözlerine cevap veren AK Parti Belediye Meclis Üyesi Fahrettin Aksoy, “Biz 2009’dan beri uygulamaya çalıştığımız bir şey var. Biz iktidarız, bizim sayısal çoğunluğumuz var, olarak değil. Bunun bir tek örneğini veremezsiniz. Yani paylaşarak, bilgi vererek, bir şeyleri görüş alışverişi yaparak yapmaya çalıştık. Eksikler illaki olmuştur. Yanlışımız da olmuş olabilir. Ancak son derece demokratik bir şekilde paylaşarak, Grup Başkanınız başta olmak üzere sizleri de dinleyerek icraatlar yapılmaya çalışılmıştır. Bize son derece haksızlık yaptığınızı düşünüyorum. Demokratik sistemde görüşlerimiz farklı olabilir. Sizin görüşünüzün yanlış olduğu anlamına gelmez. Bizim görüşümüzün yüzde 100 doğru olduğu anlamına gelmez. Biz yola çıkarken dedik ki, ‘Bundan önceki süreçte, Trabzon Belediyesi sorumluluk alanı içerisinde büstler mevzusu gündeme geldiğinde, bunlar keyfiyet arz etmemeli. Tabiri caizse belediye başkanları padişah gibi, kral gibi olmamalı. Ben koydum oldu. Ben kaldırdım oldu şeklinde olmamalı. Başkanımız ifade ettiği gibi mutlaka kurallar olması lazım. Daha doğruyu bulmamız için ortak payda da buluşmamız lazım. Bu kültür kurulunun oluşturulmasının sebebi bu zaten. Trabzon artık kurallar ile yaşayan kent olmalıdır. Ben başkanım, ben yönetimim, ben iktidarım, yaptım oldu, doğru, şeklinde ki mantık doğru değil. Biz son derece demokratik davranıyoruz. Sayın Yılmaz, siz Adalet ve Kalkınma Partisi’ni ne zannediyorsunuz? AK Parti Türkiye’de değil dünyada özgürlükler açısından, demokrasi açısından en çok riski almış ve bu konuda mücadele etmiş, bu milletin teveccühüne mazhar olmuş bir partidir. Dolayısıyla bize bu konuda haksızlık etmeyin. Büstler mevzusunda ise bunların mutlaka bir kurala bağlanması gereklidir… Yaşadığımız süreçte birlikte bunlar Meclis’e gelir ve karar veririz. Sizin Komisyon’da ‘tansiyonum çıktı’ demenize, kusura bakmayın o zaman orada 8 maddeyi tartışırken terk ediyorsanız. O zaman Meclis’e gelmeyeceksiniz. Eğer açıklama yeterli gelmediyse talep edeceksiniz. Bu ayıp değil. Ama sırf muhalefet yapmak için bir şeylere karşı gelmek doğru değildir” dedi.

FENERBAHÇELİ ALEX ÖRNEĞİ

Aksoy’un ardından söz alan CHP Grup Başkan Vekili Turgay Şahin ise “Bugün Van’a gidersiniz her yerde Van kedisini görürsünüz. Oranın bir simgesidir. Kimse orada ki kedinin boyutlarını tartışmaz. Iğdır’a gidersiniz sokakta leylek heykelleri vardır. Kimse leyleğin boyutunu yavrusunun heykelini tartışmaz. Denizli’ye gidersini orda horoz heykeli vardır. Kimse bunların boyutunun tartışmaz. Eğer heykellerin yer seçimi yanlışsa o zaman komisyon uygun yerlere taşıyalım diye karar getirir. Ona diyecek bir şeyimiz yok. Heykeller çok önemlidir. Örneğin, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde taraftarlar bir sporcunun heykelini dikti. Büyükşehir Belediye Başkanlığının meclis kararı var mı? Yok. Peki Büyükşehir Belediye Başkanı gitse o heykeli oradan Meclis kararı yok diye kaldırılabilir mi? Kaldıramaz çünkü taraftarları karşısına alır. Bunlar halk tarafından benimsenmişse neden bunları durup dururken yerinden oynatalım? Biz konuyu kemençe ve hamsiye getirdik takıldık. Bu madde gündemde kalsın da, üzerinde çalışılsın” dedi.

BENİ UYARDINIZ ONUDA UYARIN

CHP Grup Başkan Vekili Turgay Şahin’in ardından söz alan CHP’li Meclis Üyesi Ömer Dayı, Belediye Başkanı Gümrükçüoğlu’na, AK Parti Grup Başkan Vekili Fahrettin Aksoy’u uyarmasını isteyerek, “Nedense bu son toplantılarda olayları siyasi bir yöne kaydırıyorsunuz. Fahrettin bey burada büstlerle ilgili konuşurken, AK Parti siyasetine dönüştürdü konuşmasını. Geçtiğimiz gün ki toplantılar da benim sesim yüksek diye siz bana manali bir şekilde ‘teşekkür ederim’ dediniz. Neden Fahrettin beye aynı şeyi söylemediniz. Aynı şekilde Fahrettin beyi uyarsaydınız, ben size saygı duyacaktım. Demek ki insanlar heyecanlandığı zaman, sinirlendiği zaman ses tonu yükselebiliyor. Ama ben hiçbir şekilde kırıcı bir ifade göstermedim” dedi.

LÜFEN TARTIŞMAYIN

Dayı’nın bu ifadesi üzerine, Belediye Başkanı Gümrükçüoğlu, “Lütfen tartışmaya gerek yok. Fahrettin beye de teşekkür ederim” diye konuştu. Dayı’ya cevap vermek isteyen Aksoy’a Gümrükçüoğlu, müdahale ederek, “Lütfen tartışmayalım” uyarısı yaptı.

KAVGA ÇIKTI

‘Konuşmandan rahatsız oldum’ diyen Ömer Dayı ile Aksoy arasında kısa süreli sözlü tartışma yaşandı.  CHP’li Ahmet Yılmaz, AK Parti’li Aksoy’a, “Ben AKP’liliği sizden daha iyi biliyorum. Babanız babası bile demokratlığı Cumhuriyet Halk Partisi’nden öğrenmiştir” ifadeleri kullanınca CHP’li Ömer Dayı yerinden kalkarak, “Şimdi adam oldun. Daha dün ANAP il başkanıydın. Sen kimsin. Terbiyesiz herif! Şerefsiz herif! Zoruna mı gitti. Adi herif. Geri zekâlı adam gelsene erkeksen. Sürekli aynısını yapıyorsunuz. Adam mısın oğlum sen! Senle dışarıda görüşeceğim” diyerek Aksoy’un üzerine yürüdü. Sinirlerine hakim olamayan Dayı’yı CHP Gurup Başkanı Turgay Şahin’in zorla yatıştırarak Meclis’ten çıkardı. Şahin, “Burada bir saattir boşuna konuşuyoruz. Müsaade ederseniz biz çıkalım siz devam edin” şeklindeki isteğini Belediye Başkanı Gümrükçüoğlu, Meclise sunarak oylattı. Gerçekleşen oylamanın ardında komisyon kararları AK Parti Belediye Meclisi üyelerinin oyları ile kabul edildi. Tolga KARAKURUM

Son Güncelleme: 08.12.2012 11:11
Anahtar Kelimeler:
MHPGiresun
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com