22 Ekim 2012 Pazartesi 11:28
Ordu ve Giresun Birleşip Büyük Şehir Olsun

Daha önce ortak havaalanı projesini hayata geçiren Giresun ve Ordu'nun şimdi de birleşerek büyükşehir olması gündeme geldi. AK Parti Grup Başkan Vekili ve Giresun Milletvekili Nurettin Canikli, gündemde yer alan Giresun-Ordu illerinin büyükşehir olmasıyla ilgili kamuoyunun karar vereceğini söyledi.

BİRLEŞME GİRESUN İÇİN DAHA ÖNEMLİ

Basının bu yöndeki sorularını cevaplayan AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli; büyük şehir belediyelerinin ekonomik olarak güçleneceğine dikkat çekti. Çanikli; “Bize de bu tarz soru soruluyor, yani acaba Ordu-Giresun birleşerek böyle bir dinamik yapıyı ve kaynak elde edebilir mi diye? Bu kolay bir konu değil çok ciddi bir olay. Birçok şeyle tartışılması gerekir. Hatta şöyle öneriler de oldu 2 şehir birleşsin Ordu ve Giresun birleşsin, şehir merkezi şuan havaalanının yapıldığı yer olsun. Valilik binası belediye binası orda olsun. Yine iki tane merkez ilçe olsun ismi Giresun ve Ordu olsun. Bu isimler korunsun. Ama büyükşehrin ismi farklı olsun. Buna benzer bir takım öneriler var. Fakat bu öyle bizim verebileceğimiz bir karar değil. Ama böyle bir şey olması durumunda bakılırsa bölgenin nüfus olarak en büyük büyükşehri ve ili oluyor ve inanılmaz çok ciddi kaynaklar ortaya çıkacak diye tartışılıyor söyleniyor. Belki Giresun açısından son derece daha önemli. Ordu 4-5 sene sonra büyükşehri alacak. Ama bizim 4-5 sene sonra 750 bin nüfusa ulaşma şansımız yok. Fakat dediğim gibi bu konu son derece ciddi ve riskli, tehlikeli bir durum ama bu durumun tartışılmasında fayda var" ifadelerini kullandı.

ORDU 38 BİN RAKAMLA KAYBETTİ

Trabzon'un büyükşehir olmasının ardından birkaç yıla kadar Ordu'nun da büyükşehir olmasıyla Giresun'un arada kalacağına da dikkat çeken Canikli; "Ordu bugün 38 bin gibi bir rakamla büyükşehir olmayı kaybetti. Ama birkaç yıl içerisinde bunu telafi ederek büyükşehir olacaktır. Giresun'a baktığınızda ortada büyükşehir kaynaklarıyla beslenen illerin ortasında kalacak. Biz yine elimizden geldiğince Giresun'a gereken desteği ve kaynağı sağlarız ama büyükşehirlere aktarılan kaynak o şehrin bütün köylerine ilçelerine büyük katkı sağlayacak. Bu işe bakıldığında aslında köylerin şehirleşmesi anlamına geliyor. Coğrafi anlamda söylüyorum. Bu anlamda çok önemli projedir" dedi.

Son Güncelleme: 23.10.2012 13:45
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com