13 Temmuz 2016 Çarşamba 18:18
Ordu'dan İspanya'ya Fındık Sepeti İhracatı

Vali İrfan Balkanlıoğlu, İkizce Ziraat Odası Başkanı Hasan Çalık'ı makamında kabul etti.

Balkanlıoğlu'na, İkizce ilçesinin Düzpelit Mahallesi'nde imal edilen fındık sepetleriyle ilgili bilgi veren Çalık, fındığın toplanması ve pazara sunulmasında sepetin çok büyük önemi olduğunu belirtti.

Üreticilerin, sepetlerini İspanya'ya göndereceğini bildiren Çalık, böylelikle yok olmaya yüz tutan bir mesleği daha ayağa kaldıracaklarını dile getirdi.

Fındık sepetlerine İspanya'dan yoğun talep geldiğini ifade eden Çalık, "Pazar arayışı içindeki İspanyol şirket de başka ülkelerle görüşmelerini sürdürüyor. Ordu'nun fındık sepetlerine doğal ürün olduğu için ilgi çok fazla. Bu da bizleri çok mutlu ediyor." diye konuştu.

İlçede düzenledikleri halk eğitim kursuna katılanların sepet ördüğünü kaydeden Çalık, "Halk eğitim kursları sayesinde gençlerle bu işi daha da yaygınlaştırmak için çalışacağız. İnşallah çok kısa sürede sepetlerimizi İspanya'ya yollayacağız. İspanya'dan sonra da başka ülkelere bu sepetlerimizi ihraç etmeye çalışacağız." dedi.

"Valilik olarak her türlü desteği vermeye hazırız"
Vali Balkanlıoğlu ise ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Düzpelit Mahallesi'nde organik sepetlerin üretildiğini belirten Balkanlıoğlu, "Odanın öncülüğünde fındık dalları organik sepete dönüştürülüyor. El emeği, doğal ağaçlardan yapılan sepetler rağbet görüyor. Biz de valilik olarak gereken her türlü desteği vermeye hazırız." ifadelerini kullandı.

Fındık sepetlerinin daha kaliteli üretilerek ihraç edilmesi konusuna değinen Balkanlıoğlu, şunları kaydetti:

"Uluslararası yöresel ürünler fuarında sepetler yurt dışından da beğeni toplamış. Özellikle, İspanya'nın Madrid kentinde 100 yılı aşkın süredir fındık sepeti üretimi yapan bir şirketin yetkilileri, İkizce'de imal edilen fındık sepetlerini beğendi ve talep ediyorlar. Böyle geleneksel, yöresel bir ürünü, pazarlanabilir bir değer haline getirme çabasından dolayı Çalık'a teşekkür ediyorum."

Son Güncelleme: 13.07.2016 18:20
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com