10 Temmuz 2016 Pazar 11:46
Ortahisar’ı Uçuracak Projeler

İŞTE BAŞKAN GENÇ’İN AÇIKLAMALARI:
“Dünya'da artık katılımcı belediyecilik anlayışının hâkim olduğunu görüyoruz. Biz, göreve gelmeden önce şehrimizi oluşturan bileşenlerin katılımıyla, onların da dahil olduğu bir yönetim anlayışı oluşturacağımıza dair vatandaşlarımıza söz vermiştik. Bu doğrultuda sivil toplum örgütlerimizle, kanaat önderleriyle, meslek örgütleriyle, diğer siyasi partilerimizle görüşerek, tartışarak, onların da görüş ve önerilerini, eleştirilerini aldık. Artık belediyecilik dünyada bu şekilde yapılıyor. Bu ortaya koyduğumuz katılımcı belediyecilik yönetimi, bizi kentimizin paydaşlarına daha çok yakınlaştırdı. 85 mahallemizin tamamını ziyaret edip vatandaşlarımızla görüşme fırsatı yakaladık. Bu ziyaretlerimizin amacı, vatandaşla yaşadığı mahallede sohbet ederek sorunları yerinde görmekti. Vatandaş da belediye başkanının kendi ayağına geldiğini görmekten çok memnun kalıyor. İçini döküyor, isteğini ve eleştirisini yapıyor.”

ORTAHİSAR'IN TARİHİ SİLUETİ ORTAYA ÇIKMALI
“Ortahisar'da bir şeyler yapmak için önce yıkmak lazım anlayışındayız. Çünkü şehrimizin yeni ulaşım imkânlarına, araç parklarına, geniş cadde ve sokaklara ihtiyacı var. Bu şehre nefes aldırmamız lazım. Bu nedenle TOKİ'yle ortaklaşa yürütülen kentsel dönüşüm projelerini çok önemsiyorum. Büyükşehir Belediyesi'nin yürüttüğü Çömlekçi ve Zağnos kentsel dönüşümü projeleri ile bizim yaptığımız Pelitli ve Pazarkapı kentsel dönüşüm projeleri tamamlandığında, şehrimiz daha sağlıklı ve modern bir görünüme kavuşacak. Zağnos Vadisi Kentsel Dönüşüm Projesi’nin 4. etabı olan Pazarkapı’da kendimize ait belediye binamızı ve hükümet konağımızı inşa edeceğiz. Bu projenin de ihale aşamasına geldiğini belirtmek isterim. Pelitli’de 301 konutu kısa süre içinde ihale edeceğiz. Bu vesileyle, bu projeleri birlikte yürüttüğümüz, bu konuda çok emeği geçen TOKİ Başkanımız Mehmet Ergün Turan'a çok teşekkür ediyorum.”

ASFALTLAMADA REKOR KIRDIK
“Geçen yıl itibarıyla asfaltlama ve betonlamada öngördüğümüz hedefi tutturmuş durumdayız. 100 bin ton asfalt hedefini aşarak büyük bir başarıya imza attık. Vatandaşlarımızdan gelen asfaltlama ve betonlama talepleri doğrultusunda 85 mahallemizin tamamında alçak kotlarda asfaltlama, yüksek kotlarda da betonlama çalışmaları yaptık. Gitmediğimiz, dokunmadığımız hiçbir mahalle kalmadı. Kurduğumuz beton santrali sayesinde betonlama konusunda da kayda değer bir çalışma ortaya koyduk. Yollarımızda betonlama yaparken aynı zamanda istinat duvarı, su kanalı gibi bütün yan unsurlarıyla birlikte ele alıyoruz. Özellikle yüksek mahallelerimizde ekonomik olması dolayısıyla yolu bozuk olan kısımlarda betonlama yapıyoruz ki daha kalıcı olsun.”

BİTKİ MÜZESİ
“Bitki çeşitliliğinin son derece bol olduğu bir yörede yaşıyoruz. İstedik ki, yöremize has bitkilerin ve diğer bitki çeşitlerinin sergilendiği bir müze yapalım. Bunun için Karayolları 10. Bölge Müdürlüğü, Beşirli'de 12 bin 182 metrekarelik bir alanı Bitki Müzesi yapılmak üzere belediyemize tahsis etti. Proje içinde yöreye uygun ekolojik su, çok amaçlı kent çayırı, dinlenme birimleri, açık hava sineması, oturma basamakları, ahşap yürüyüş yolları, ağaç üstü yürüyüş yolları ve çocuk oyun alanları yer alacak. Proje DOKA’nın 2015 yılı Tarihi, Kültürel ve Doğal Değerlerin Korunması ve Geliştirilmesi Programı’na da yazıldı. Müze için yüzde 75 DOKA’nın, yüzde 25 de idarenin desteği olacak. Yöre florasını kente taşıyacak olan proje, alanında tek olma özelliğine sahip olması nedeniyle herkes tarafından olumlu karşılanıyor.”

KEMERALTI SOKAK SAĞLIKLAŞTIRILMASI PROJESİ
“Trabzon’un ilk ticaret alanlarından olan Kemeraltı’nın, tarihi misyonuna uygun olarak canlandırılabilmesi için yeni bir planlamaya gittik. Pilot uygulama alanı olarak da Alacahan sokak ile Semerciler yokuşu arasındaki kısmı seçtik. Proje kapsamında olan binaların dış cephelerini yeniden düzenleyeceğiz. Tabelalarda, ışıklandırmada ve dış cephe boyalarında bir bütünlük olacak. Bölge esnafının da görüşü alınarak hazırlanan proje için Trabzon Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu'nun da onayı alındı. Bundan sonra alanın peyzaj düzenlemesine geçeceğiz. Buradaki temel hedef, tarihi Kemeraltı’nın turizm ve ticaret potansiyelini daha da artırmaktır. Projeyi bitirdiğimizde Ortahisar’ımız yeni bir turizm aksı daha kazanmış olacak.”

TARİHİ İPEK YOLUNU CANLANDIRMA PROJESİ
“Bu projeye gerçekten çok önem veriyoruz. Projeyle birlikte aynı zamanda doğa turizmini de canlandırmak istiyoruz. Ortahisar’ımızda, Aygören Vadisi'ni kapsayan, doğal ortama zarar vermeyen Tarihi İpek YoluNU Canlandırma Projesi'nin hayata geçirilmesi için fizibilite çalışmalarını tamamladık. Proje bölgenin ve ülkemizin turizmine katkı sağlayacak nitelikte olup, DOKAP Eylem Planı’na da uygun. Proje sonunda yaklaşık 500 kişinin istihdamı öngörülüyor. Proje kapsamında bilim merkezi kompleksi, futbol köyü, tarihi İpek Yolu yürüyüş alanları, seyir terası ile sosyal tesisler yapılacak. Bu da turizmi canlandırmak için yapmış olduğumuz gerçekten çok güzel projelerden bir tanesi. Böylece şehrimizi daha güneye de açmış olacağız. Aynı zamanda şehir merkezindeki turist yoğunluğunu daha güneye taşıyarak, şehrimize yeni bir turizm alanı kazandırmış olacağız.”

Röportaj: İlkhaber / Meryem AKGÜN

Son Güncelleme: 10.07.2016 11:55
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com