05 Temmuz 2016 Salı 10:05
Pekşen, 'Kanuni Bulvarı 2017’de Bitmez'

İlkhaber Gazetesi'ni ziyaret eden CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen, hem Ramazan Bayramı’nı kutladı, hem de çarpıcı açıklamalarda bulundu. Dünyanın en büyük 20 kentinden biri olan Trabzon’un son 50 yılda özellikle de son 15 yılda büyüklük özelliğini kaybetmeye başladığını söyleyen Pekşen, AK Parti iktidarının ülke ve Trabzon için talihsizlik olduğunu savundu. Şehir adına çok üzüldüğünü aktaran Pekşen, “Çok büyük kaybettik. Bu kadar büyük kaybeden başka hiçbir şehir görmedim. Ankara’da doğup büyümüş bir Trabzonlu olarak söylüyorum. Trabzonlu olmak Ankara’da çok büyük bir itibardı ama şimdi öyle değil. Ben AK Parti iktidarının Trabzon için çok büyük bir hüsran olduğunu görüyorum. Gerçekten bir kent bir iktidarla bu kadar büyük kaybedebilir. ‘Şunu da biz çözdük’ diyebilecekleri hiçbir şey yok. Geçen hafta Ayasofya mahallesinden bir vatandaşımız bize çeşmesinden akan çamurlu suyun videosunu gönderdi. Aynı suyu ağır metaller altında kanserojen etkisi var. Bu sularla ilgili hiçbir tedbir almadılar. Ne Karakaya içme suyu ne de Atasu içme suyuyla ilgili dişe damağa dokunur yeni bir proje yok” ifadelerini kullandı.

AFİŞ ASARAK BAŞBAKAN’A TEŞEKKÜR EDERİZ
Kentte ulaşım sorununun hakim olduğuna dikkati çeken Pekşen, “Şimdiki Başbakan Binali Yıldırım’a Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı iken bizzat, ‘Kanuni Bulvarı ne olacak?’ diye sordum. İpe un serdi. 2017’de biteceğini söyledi ama Kanuni Bulvarı’nın 2017’de bitmesi hayaldir. Sayın Başbakan 2017’de Kanuni Bulvarı’nı bitirsin, CHP Teşkilatı’nı da yanıma alarak Meydan Parkı’nda ‘Başbakan’a teşekkür ediyoruz’ diye dev afiş asacağız. Kanuni Bulvarı’nın 2017’de bitme olasılığını yüzde sıfır olarak görüyorum. Akyazı Stadı için de uyarmıştım. Haziranda bitiremediler. Yeni sezona da yetiştiremeyecekler. Nesine isterlerse iddiaya girmeye hazırım. Ben Trabzon’da haklı çıkmaktan yoruldum. Bu kentte Akyazı Stadı’nı seçim malzemesi olarak kullanıyorlar. Akyazı Stadı’nda ciddiye alınacak bir çalışma yok. Arkasını kovalamazsak 10 sene daha bitmez. Bu şehirde bir şey yapsalar da utansak” diye konuştu. Güney Çevre Yolu’nun ihalesinin AK Parti iktidarı tarafından iptal edildiğini söyleyen Pekşen, “Güney Çevre Yolu için ödenek yok, proje yok, hiçbir şey yok. Su yok, Akyazı Stadı yok, Güney Çevre Yolu yok. Ne yazık ki hiçbir şey yok” şeklinde konuştu.

123-005.jpg

ONKOLOJİ HASTANESİ SÖZÜNÜ TUTMADILAR
Sağlık alanında yaşanan sorunlara da dikkati çeken Pekşen, Trabzon’a onkoloji hastanesi yapılmamasına da tepki gösterdi. Bu hastanenin iktidarın vaatlerinden biri olduğunu hatırlatan Pekşen, şunları kaydetti: “Doğu Karadeniz’de tiroid kanseri arttı. Artış nedeni kimyasal sızıntıdan kaynaklanıyor. Çernobil’in Karadeniz’e etkisi tiroid kanseri olarak ortaya çıkıyor. Buna ilişkin devletin tedbir alması gerekiyor. 2008 yılında AK Parti kadroları bu şehre ‘Nümune Hastanesi’ni onkoloji hastanesi yapacağız, Tıp Fakültesi’ni Karadeniz Üniversitesi’ne devredeceğiz’ diyerek söz verdi. Bu söz de tutulmuyor. Onkoloji hastalarına özel bir tedavi prosedürü uygulayacak, vatandaşın beklentilerini karşılayacak bir sağlık tesisi maalesef yok. Hala Karadenizli maalesef kanser tedavisi için başka şehrin kapılarına dayanıyor.”

ŞEHİR HASTANESİ FATİH’E YAPILMALI
Kentin bir acil hastanesine de ihtiyaç duyduğunu vurgulayan Pekşen, Fatih Devlet Hastanesi’nin yerine şehir hastanesi yapılması gerektiğini kaydetti. Trafiğin içinden sıyrılarak bir hastanın Kanuni Hastanesi’ne taşınması çok zor. Öbür tarafta şehrin merkezinde Fatih’te bir hastane için yer var. Akyazı’ya hastane yapılması boş lakırdı. Bunlar halkı kandırmak ve oyalamaktan başka hiçbir işe yaramıyor. Kentin merkezinde insanların evinden çıktıktan sonra 10 dakikada ulaşabileceği bir hastane yapılabilir. Fatih’te yeri hazır, kamulaştırması yapılmış bir hastane yeri var. Ben Akyazı gibi fantastik bir maceranın peşinde koşmayı düşünmüyorum. Akyazı, iktidarın klasik macerası. Oraya 9 senede bir stadı yapamadılar. Ellerine yüzlerine bulaştırdılar” şeklinde konuştu.

TİCARET GÜRCİSTAN’A KAYAR
Liman konusunda kritik bir uyarıda bulunan Pekşen, “Bugüne kadar gündeme taşıyıp haklı çıkmadığım tek bir konu yok. Yüzde 100 isabet sağladık. Yeşil Yol’a el attık, çöp dökme sahasına el attım. Arkadaşlarımız gitti ve fotoğraflarla gösterdik. Çöp sızıntı asidi Yomra’dan denize deşarj edildi. Kabul ettiler. Devlet eliyle denizi zehirliyoruz. Yomra’daki imar kaçakçılığı da ayyuka çıktı. Yayla evlerine el konulacak dedik haklı çıktım. Tapulu evleriniz orman kılıfına uydurulacak, elinizden alınacak dedim, o da oldu. İçtiğiniz su kolibasili dolu dedim onda da haklı çıktım. Kanuni Bulvarı’nı bunlar bitirmeyecekler. Çünkü bütçede buna ilişkin bir ödenek yok. Yatırım adası koca bir palavra. Bununla ilgili yasa gerekiyor. Devletin herhangi bir kağıdında yatırım adası diye yazılmış olan bir satır bir şey yok. Tamamen seçim propagandası, palavra. Karadeniz’in en büyük limanının yapılacağını söylediler. Bıraksınlar Karadeniz’in en büyük limanını, liman eski işlevini görebiliyor mu? İran transitinde bu liman yok. Gürcüler Poti’ye dev bir liman yapıyor. Limanın tamamlanması Karadeniz ticaretinin Trabzon’dan Gürcistan’a kayması demektir. İşte o zaman bize geçmiş olsun. AK Parti bu şehrin ekonomisine, bu şehrin yaşamına ne kattı, vatandaş olarak soruyorum?” açıklamasında bulundu.

CHP GEREĞİNİ YAPACAKTIR
Milletvekili Pekşen, eleştirdiği Ortahisar İlçe Başkanı Recep Aslantürk’e, İl Başkanı Turgay Güngör’ün destek verdiğinin hatırlatılması üzerine de, “Bizim partimizin arasında anlaşmazlık yok. Ben açıklamamım arkasındayım. Birçok partili de benimle aynı görüşte. Sadece dile getiren ben oldum. Partimizin gereğini yapacağına da inanıyorum” değerlendirmelerinde bulundu. Pekşen, tüm Trabzonluların ve yurttaşların Ramazan bayramını da kutladı.

Son Güncelleme: 05.07.2016 10:08
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com