11 Ağustos 2016 Perşembe 09:28
Pektaş, 'Gümüşhane'mizin İstikbali Parlaktır'

Kamuda çok önemli görevlerde bulunduktan sonra 1 Kasım 2015 seçimlerinde Gümüşhane Milletvekili seçilen Cihan Pektaş, tarım, hayvancılık ve turizmin gelişmesi için kente çok önemli yatırımlar yapıldığını ve hedeflenen projelerin de hayata geçmesiyle güzel bir gelecek inşa edeceklerini söyledi.

Pektaş’ın açıklamaları özetle şöyle:

KALKINMA İÇİN 4 ÖNEMLİ SEKTÖR
“Biz Gümüşhane’yi objektif kriterlerle değerlendirerek çalışmalar yapıyoruz. Gümüşhane’mizin kalkınmasının 4 ana sektörde gerçekleşeceğini ön görüyoruz. Birinci sektörümüz tarım ve hayvancılıktır. Ovalarımız mümbit topraklara sahip. Özellikle Kelkit, Şiran ve Köse ilçelerimiz ağırlıklı olmak üzere Gümüşhane’de ekonomik olarak sulanabilir bütün arazilerimizi sulamak maksadıyla barajlar, göletler ve basınçlı modern sulama sistemleri inşa ediyoruz. 450 bin dönüm sulanabilir arazimizin 100 bin dönümün inşaatı tamamlandı. İnşallah 2023 yılına kadar sulama ile alakalı bütün projelerimizi tamamlayacağız ve hemşehrilerimizin hizmetine sunacağız. Tarımsal üretimle beraber hayvancılığı da geliştireceğiz.”

GÜMÜŞHANE MERKEZE TELEFERİK KURULACAK
“İkinci sektörümüz turizm. Doğu Karadeniz konseptinin içinde yer alan ilimiz, tabiat güzelliklerinin yanında tarihi eserler bakımından çok büyük bir potansiyele sahiptir. Tarihi şehir Süleymaniye, Kelkit’te Satala Antik Kenti, Santa Harabeleri, İmera Manastırı, Canca Kalesi ve Torul Kalesi, yüzlerce tarihi eserimizden sadece bir kaçı. Limni Gölü, Artabel Gölleri, Örümcek Ormanları, Çağlayandibi Şelalesi, dünyada benzeri olmayan Tomara Şelalesi ve Karaca Mağarası başta olmak üzere çok sayıda tabiat harikası yerlerimiz var. Şuanda 8 adet tabiat parkımız mevcut. Bunların altyapılarını yapıyoruz, yollarını ve diğer sosyal donatılarını hazırlıyoruz. Tomara Şelalesi’ne cam seyir terası yapıyoruz. Gümüşhane’de Karşıyaka Tabiat Parkı’nı yapıyoruz. Harşit Çayı’nı modern tarzda ıslah ediyoruz, yürüyüş yollarını yapıyoruz. Çayın kenarına sosyal alanlar inşa edeceğiz. Turistler geldiği zaman onların ihtiyaçlarını karşılayacak bütün imkânları hazırlıyoruz. Şehir merkezinden tabiat parkına bir teleferik inşa edeceğiz. Süleymaniye’ye modern bir kayak merkezi yapmayı planlıyoruz. Turistleri bir ring hattıyla tarihi eserlerimiz ve tabiat güzelliklerimizle buluşturacağız.”

MADENCİLİK ŞEHRİN İSTİHDAM KAPISIDIR
“Üçüncü sektörümüz hizmet sektörü. Dünyanın çeşitli ülkelerinde ve ülkemizin diğer illerinde yaşayan hemşehrilerimizin, yaz tatillerini ilimizde geçirmelerini sağlamak için çalışmalarımız var. Başta öğrenciler ve turistler olmak üzere kentimize gelen herkesi en iyi şekilde ağırlayabileceğimiz ortamları oluşturuyoruz. Dördüncü sektörümüz madencilik. Maden bakımından zengin bir rezerve sahip olan Gümüşhane’miz, adını zengin gümüş ve altın madenlerinden almıştır. Osmanlı döneminde madencilik yapılıyordu, şu anda da madencilik faaliyetleri devam ediyor. İstihdam açısından madencilik çok önemli… İş adamlarını yeni maden alanlarını işletmek üzere teşvik ediyoruz.”

123-010.jpg

ZİGANA TÜNELİ 4 YILDA BİTECEK
“Özel İdaremiz çok başarılı çalışmalar yürütüyor, köy yollarımızı iyileştiriyoruz. DSİ marifetiyle dere ıslahlarını yapıyoruz. Bütün bu çalışmalarla büyükşehirlerde sunulan hizmetleri (sağlık, eğitim ve istihdam başta olmak üzere) ilimizde yaygınlaştırıyoruz. Büyükşehirlerde yaşayan hemşehrilerimizi yeniden ilimizde yaşamaya teşvik ediyoruz. Özellikle emekli büyüklerimizi teşvik ediyoruz. Zigana Tüneli başta olmak üzere, ulaşımı kolaylaştırmak için önemli projeler yürütülüyor. Havalimanı ve hızlı tren, planlamada olan önemli projelerimiz. Gümüşhane Çevre Yolu 2017 yılında bitiyor. Duble yollarımız bitmek üzere. Zigana Tüneli inşallah 4 yılda bitecek. Yeşil Yol Projesi ile Doğu Karadeniz’deki illerimizin tabiat güzelliklerini insanlığın istifadesine sunacağız. Gümüşhane’mizi modern bir şehir haline getirmek için yoğun çalışıyoruz. Belediyemizin yürüttüğü birçok projenin yanı sıra acil olan içme suyu temini için Bahçecik barajı iletim tüneli, arıtma tesisi ve isale hattı inşaatına başlıyoruz. Gümüşhane’mizin istikbali parlaktır. Hemşehrilerimizle inşallah güzel bir gelecek inşa edeceğiz. Her şey Gümüşhane için.”

Son Güncelleme: 11.08.2016 09:32
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com