Flaş Haber
Kapat
29 Ağustos 2013 Perşembe 17:43
Pembe tablo dağıldı

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası’nın, Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı’nın desteği ile Turizme Yönelik Küçük Ölçekli Mali Destek Programı kapsamında yürüttüğü “Her Mevsim Karadeniz” projesinin Kış Turizm Master Planı’nın sunumu bugün Trabzon'da bir otelde yapıldı. 

Toplantıda söz alan Uzungöl Belde Belediye Başkanı Abdullah Aygün, Uzugöl’le ilgili yıllardan beri hep toz pembe tablo çizildiğini ancak sorunların çözümlenmediğini söyledi.

Toplantıda ilk olarak söz alan Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Suat Hacısalihoğlu, çalışma hakkında bilgi vererek kış turizminin bölgeye sağlayacağı katkıları anlattı. Hacısalihoğlu “Bu çalışma sonucu bölgeyi geniş kapsamlı düşündüğünüz taktirde kış turizmiyle ilgili yaklaşık 130 milyonluk Euro’luk bir yatırım söz konusu (oteller hariç olmak üzere). Kayak turizminin yanında yazın bölgenin gezintisiyle ilgili gerekli makine ikmal birlikte. Oteller ve kayak tesisleriyle birlikte toplam 170 milyon cıvarında bir yatırım. Bu tamamen özel sektörün yapacağı bir yatırım. Kamunun burada bir yatırımı yok. Geleceğe yönelik katkısına baktığımız zaman yaklaşık 5 yıllık geri dönüş planı olan bu yatırımda ileri vadede tanımladığımız zaman önümüzdeki 49 yıllığını hesapladığımız zaman yaklaşık bir buçuk milyar Euro’nun üzerinde ekonomi katkı sağlayacağı aşikardır” dedi.

Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Çetin Oktay Kaldırım ise şimdiye kadar turizme 40 milyon TL destek verdiklerini ifade ederek “Bölgesel kalkınmada önemli bir kuruluşuz, önemli çalışmalar yapıyoruz. Kamuya özel sektöre destekler veriyoruz. Şimdiye kadar turizme bizim verdiğimiz 40 milyon TL destek var. Bunun çarpan etkisiyle düşündüğümüzde 100 milyona yakın bir yatırım stoku oluştu. Özel sektörün yaptığı çok ciddi yatırımlar var. 5 yıldızlı oteller yapılıyor hatta 7 yıldızlı konseptler düşünülüyor" diye konuştu.

"TURİZMİ 1 YILA YAYMAK İSTİYORUZ"
2012 yılı itibariyle Doğu Karadeniz Bölgesi'ni ziyaret eden turist sayısının 4 milyon 535’e ulaştığını ifade eden Kaldırım "Bu çok ciddi bir ilerleme. Biz bu artışın bu yıl katlanarak artmasını bekliyoruz. Yurt dışında hedef pazarlara dönük çok ciddi tanıtımlar yaptık. Bunun da sonucunu almanın mutluluğu içerisindeyiz. Turizm sektörünün Doğu Karadeniz Bölgesi için ciddi bir sorun olan ‘Göç’e karşı kırsal kalkınmada önemli bir araç. Turizm, özellikle kırsal bölgelerden şehir merkezlerine ve bizim bölgemizden de batıya doğru olan göçü önlemede önemli bir araç ve kırsalda yaşamını sürdüren insanımıza önemli ölçüde ekonomik katkı sağlıyor. Bölgemizde turizm mevsimi 4-5 aya kısıtlı kalıyor.

Turizmin bir yıla yayılması için bu tür projeler önemli. Bölgedeki kayak turizmi çok önemli. Benzeri faktörlerin devreye sokulara turizmin süresinin uzatılması önemli hedefti. Bu proje Ovit’ten başlayıp Uzungöl’e uzanan bölgesel bizim de önemsediğimiz bir proje. Bölgemize özellikle çok ciddi ivme kazandıracağını düşünüyorum. 

Tabi burada hedef sadece kayak merkezi kurulması olmamalı. Artık kış olimpiyatlarını hedefleyen bir altyapının oluşturulması gerekir. Dünyada çok önemli örneklerini inceledik. Avusturya’da gördüğümüz bir örnek bizi çok etkiledi. 3 köyü 25 bin yatak kapasiteli bir işletmeye dönüştürdüler. Çok güzel bir örnek bizim için. Biz biraz daha yoğunluğun yaylara doğru kaymasını, pansiyonların, butik otellerin yöre mimarisine uygun yapıların oluşması. Buralara yıldızlı otelden ziyade Türkiye’deki diğer kayak merkezleri gibi yöreden kopuk halktan kopuk değil de bütün yöreyi kucaklayan, toplumu kucaklayan topluma ailelere gelir sağlayan bir konsept olmasını arzulamıştık. Gerçekten çok güzel bir çalışma yapılmış bu konuda. Bölgenin geleceğine çok büyük ufuklar açacağına inanıyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu. 

"ÇEKTİĞİMİZ SIKINTILAR HAD SAFHADA"
Uzungöl Belediye Başkanı Abdullah Aygün ise konuşmasında yıllardan beri uygulanamayan imar planı yüzünden beldelerinde mağduriyet yaşadıklarını ifade ederek sıkıntılarını dile getirdi. Aygün, ”Yılda bir milyon 300 bin insanın ziyaret etiği beldenin belediye başkanı olmanın zorluğunu çekiyorum. Burada yıllardan beri hep aynı toz pempe tablo çiziliyor. 51 yıldan beri Uzungöl Belediyesi’nde uygulanabilecek bir imar planımız yok. Herkes bir şeyler söyler doğrudur. Bölgede çektiğimiz sıkıntılar hat safhada. Yükümüz günden güne artıyor. Büyükşehirden gereken desteği alamıyoruz. Ve bu konuda muzdaribiz" ifadelerini kullandı. 

"Bu bölgede yapılacak olan yatırımların önünü açabilmek için ilk olarak devlet olarak yasal alt yapıyı oluşturmak zorundayız" diyen Aygün, konuşmasını şöyle sürdürdü. "Uzungöl ile ilgili sıkıntıları ilgili daire amirleri biliyor. Uzungöl; Sit Alanı, Tabiat Parkı, Özel Çevre ve Turizm Alanı. Bu bölgede kurumlardan gerekli izinleri alabilmek için yıllarımızı kurum kapılarında geçiriyoruz. İlk olarak bölgede yapılacak olan kış turizmin potansiyeli bir şekilde alt yapısı oluşturulmadan, yasal mevzuat ortadan kaldırılmadan bu sıkıntıların önünü açacak yeni yasal düzenlemeler yapılması gerekiyor.

Açık söylüyorum. Bu gidişle kısa zamanda Uzungöl elden çıkar. Eğer biz elimizi uzatmadığımız taktirde bu sıkıntı sürecek artmaya devam edecek. Kış turizmi eklenecek, kongre turizmi eklenecek. Bu konuda yeterli alt yapının oluşmadığını söyleyeyim, kendi aramızda konuşuyoruz. Sayın valimize bu konuyla ilgili bir sunum yapacağız Uzungöl’de. İnşallah bu sıkıntıları en kısa zamanda halledeceğiz. Çok çalışacağız az konuşacağız.” 

TURİZM ÇEŞİTLENİYOR
Son olarak kürsüye gelen Vali Abdil Celil Öz, turizmin önemine vurgu yaparak dünyada turizm çeşitliliğinin giderek arttığını söyledi. Vali Öz, “Dünyada olduğu gibi ülkemizde de turizm çeşitleniyor. Klasik deniz, kum yerine , kültür, inanç, doğa turizmi gibi alternatif turizm alanları hızla yaygınlaşıyor. Gelen ziyaretçiler bu alana ilgi duyuyorlar. 12 aya yaygınlaştırmamız açısından çeşitlendirmeye ihtiyacımız var.

Bu anlamda Kalkınma Ajansımızın proje çağrısına kulak vererek Ticaret ve Sanayi Odamızın hazırladığı bu projenin bu bir bakıma bölgenin etüt ve fizibilitesinin ve mastır planının çıkarılması projesinin çok anlamlı olduğunu ifade etmek istiyorum. Bu projenin bir güzelliği de daha proje hazırlanma sürecinde bunun uygulamasına yönelik özel sektörden taleplerin olması bu projenin ne kadar ayaklarının yere bastığını ve bölgenin ne kadar ihtiyacı olduğunu gösterir. Bu anlamda inşallah burada hazırlanan Turizm Master Planı'nın uygulama sürecinin kısa olacağını ümit ediyoruz” dedi. 

Vali Öz, Uzungöl’le ilgili sıkıntıları çözmeye çalışacaklarına vurgu yaparak, “Zaman zaman ülkenin ilim ve beldelerin gelişme sürecini idari kapasiteler zaman zaman kaldıramıyor. Dolayısıyla bu kapasitenin hizmet ve denetim sürecini kaldıramamasının eksikliklerinin giderilmesi konusunda yeni düzenlemelere ihtiyaç vardır. Bu konuda inşallah önümüzdeki süreçte Uzungöl ve diğer turizm beldelerimiz ve bölgelerimiz de bu kapasite eksikliğini bu yönetim ve denetim eksikliğini yeni mekanizmalarla inşallah gideririz.

Turizmde tıkanıklığa fırsat vermeden hem Turizm Master Planımızın hem de bölgesel kalkınma planımızın uygulanma sürecini ve turizmde hizmet sektöründe eğitim ve denetim konusundaki çalışmalarımızı inşallah buradaki kurumlarla beraber yaparız. Bölgemiz turizminin geçmişte yaşanan ülkemiz turizminin genel olarak yaşadığı bu iniş çıkışlarda bu bocalamada başlangıçtaki var olan güzel hamleyi kaybetme riskini inşallah yaşamadan bölgemizde turizmi, belli sistem dahilinde hep birlikte yürüteceğiz” diye konuştu. 

Konuşmaların ardından Uzungöl’e yapılacak olan yatırımlarla ilgili sunum yapıldı.20130829aw000780_01.20130829174905.jpg

 

 

 

Son Güncelleme: 29.08.2013 17:49
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com