09 Mayıs 2016 Pazartesi 13:01

Doğu Karadeniz'de son yıllarda popülasyonları artan ve doğada annesinden ayrı görülen yavru karacalara dokunmanın, onları doğal ortamlarından ve annesinden uzaklaştırdığı bildirildi.

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Yaban Hayatı ve Ekolojisi Bölümü Başkanı Prof. Dr. Şağdan Başkaya, yaptığı açıklamada, Türkiye'de yaban hayatının geçmiş yıllara nazaran iyiye gittiğini ve alınan tedbirlerle daha da geliştiğini söyledi.

Yaban hayatındaki gelişmelere bağlı olarak karaca popülasyonunun da arttığını dile getiren Başkaya, "Karaca, ülkemizde yaşayan türlerdendir ve sayıları gün geçtikçe artıyor. Sayılarının artmasına bağlı olarak da insanlarla karşılaşma ihtimalleri de artıyor." ifadelerini kullandı.

Başkaya, Doğu Karadeniz'de bu konuda ciddi bir sorun olduğunu ifade ederek, "Karadeniz'de düşük rakımlı kesimlerde fındık ve çay bahçeleri oldukça yoğun, yukarı kesimlerde ise ormanlık alanlar var ancak bu alanlar ilkbaharda kar altında olabiliyor. Bunun dışında orman altında ışık olmadığı için ot veya çalı örtüsü de az olur. Karaca için yavrulamak oralarda sıkıntılıdır. Onlar da bu nedenle aşağı doğru iniyor." dedi.

Karaca için, içinde bulunulan bu ayların yavrulama ayları olduğunu belirten Başkaya, "Karacaların bu aylarda hem yavrulamak için hem de yukarı kesimde sayıları son yıllarda artan kurt, tilki ve çakaldan kendilerini korumak için aşağı doğru iniyor. Aşağı doğru inmeleriyle de insanlarla daha çok karşılaşma ihtimalleri ortaya çıkıyor. Fındık ve çay bahçelerinde, yerleşim alanlarında hatta üniversitemizin kampüsünde bile sıkça karacaya rastlıyoruz." şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Başkaya, karacaların düşük rakımlı alanlarda da bazı sıkıntılarla karşılaştığını anlatarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Karacalar aşağıda daha önce alışık olmadıkları sıkıntılarla karşılaşıyor. Bunlardan bir tanesi insanların karacaya rastladığında onun yavrusunu kapıp, ona sahip olmak ve yardım etmek istemesidir. Bir diğeri de başıboş köpek sorunudur. Sahipli köpek bile olsa zincirinden, tasmasından çözüldüğü takdirde karacaya zarar veren hayvan haline geliyor. Karacayı takip ediyorlar, sıkıştırıyorlar, çoğu zaman yoruyorlar uçurumdan atlamasına neden oluyorlar, yavrularına zarar veriyorlar. Kısacası başıboş köpekler karacalara birçok sıkıntı yaratıyor. Bu sorun ormanlarda, dağlarda, yaylalarda ve her yerde devam ediyor. Öncelikle bu sorunun çözülmesi lazım."

İnsanlarla ilgili de söylenmesi gereken çok şey olduğunu vurgulayan Başkaya, "İnsanlar da karaca yavrusunu görünce hemen ona dokunup, kucağına alıp onu kurtarmaya çalışmamalılar çünkü anne karaca yavrusunu genelde otların, çalıların arasına kendince güvendiği bir yere bırakır ve beslenmeye gider. Sonrada geri döner. Geri döndüğünde de yavrusunu bulması gerekiyor. Biz o yavruya hemen sahip çıkmak istememeliyiz." dedi.

Başkaya, doğada rastlanılan karaca yavrularının uzaktan izlenmesi gerektiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Karaca yavrusunu uzaktan izlemeliyiz. Anne bazen bizi daha önce görüp, yavruyu bırakıp oradan uzaklaşabilir veya bizden daha önce bir başka yırtıcıdan ya da tehditten dolayı yavruyu bırakıp oradan uzaklaşmış olabilir. Karaca yavrusunu gördüğümüzde ona oldukça uzak ve en güvenli mesafeden bakıp, yavru sağlıklı mı, tehdit altında mı diye onu izleyip, anne karacanın geri dönmesini beklemeliyiz. Yavrunun başına bir şey gelmediği sürece o yavruyu uzaktan izlemeliyiz."

Yavru karacaya dokunmak annesi ile bağını kopartabilir
İnsanların bu konuda çok dikkatli olması gerektiğine dikkati çeken Başkaya, şu ifadeleri kullandı:

 "Yabani yavru karacayı kucağımıza alıp hemen başına biberon dayamaktansa onu uzun süre izlemek, annesinin geri gelip gelmeyeceğini beklemek daha doğru olacaktır. Aksi takdirde onu annesinden de koparmış olabilirsiniz. Yerine koyduğunuzda anne de onun alındığını bir şekilde fark eder. Üstüne kokunuz sinmiştir ve bu nedenle anne onu kabullenmeyebilir. Bu yırtıcılarda çok daha sert bir şekilde yaşanır. Bunun için doğada yavru karaca gördüğümüzde beklememiz gerekir. Hemen yavruyu kurtarmaya çalışmayalım."

Başkaya, bahçelerdeki otları biçerken de dikkatli olunması tavsiyesinde bulanarak, "Ot biçmeden önce alanda yabani hayvan var mı diye tarama yapmalıyız. Bu kapsamda yılda iki üç vaka görüyoruz. Bunlar giderek artıyor. Ot biçerken karaca yavrularını biçmeyelim. O anlamda da dikkatli olunmasını istiyoruz. Sokak köpeklerinden karacaları korumak, onları kucaklayıp kurtarmaya çalışmamak karaca popülasyonumuzun artmasına yardımcı olacaktır.'' dedi.

Son Güncelleme: 09.05.2016 15:41
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com