18 Nisan 2016 Pazartesi 09:25
Şoförlerden Haksız Rekabet İsyanı

Maçka Sümela Minibüs Durağı, 21 araç ve 35 şoförle 35 senedir hizmet veriyor. Minibüs Durağı Başkanı Arsun Yalçınkaya, haksız rekabetle mücadele ederek evlerine ekmek götürmenin savaşını verdiklerini söyledi. Eşit rekabet için Büyükşehir Belediyesi yetkililerine seslenen Yalçınkaya, “Belediye bizim araçlarımızı Çömlekçi minibüs duraklarından kaldırıyor. Kendi otobüsleri ise meydandan kaldırıyor. Sadece Maçka ilçesi otobüsleri meydandan kalkıyor, diğer bütün ilçelerin otobüsleri sahilden kalkıyor. Eğer Çömlekçi’de çalışmak kolaysa belediye otobüsleri oraya indirilsin. Biz meydana çıkalım. Burada bir eşitsizlik var, bu esnafa ’Yok ol git’ demektir. Büyükşehir Belediyesi 20 bin nüfuslu Maçka’ya 32 sefer düzenliyor. Nüfusu 100 binin üzerinde olan Sürmene, Of, Akçaabat gibi ilçelere ise 10 ila 20 arasında sefer gerçekleştiriyor. Bu durumun düzelmesini bekliyoruz. Çömlekçi başlı başına yolcu kaybetmemize neden olan bir yer. Özellikle yabancı turistler taciz ediliyor. Kimse oraya inip minibüslere binmek istemiyor. Bu şartlar altında biz nasıl tercih edilebiliriz?” dedi.

ACENTALAR MİNİBÜSÇÜLÜK YAPMASIN
Turizm acentalarından da dert yanan Başkan Yalçınkaya, şunları söyledi: “Trabzon’da her fırsatta turizm çalıştayları, toplantıları düzenleniyor. Bu etkinliklere 3 günlük turizm acentaları çağrılıyor. Biz 35 senedir burada şoförlük yapan esnafız. Trabzon’a olan sevgimizden canı gönülden turizme destek olurken biz hiçbir toplantıya çağrılmadık. Yıllardır Sümela Manastırı’na yolcu taşımacılığı yapıyoruz. Fakat bu acentalara öyle haksız destek veriliyor ki. Biz 365 gün çalışıyoruz, onlar gibi mevsimlik değil. Çömlekçi her geçen gün kötü bir hal alıyor, biz o kötü intibahı yok edebilmek için bile turistlere laf anlatıyoruz. Acentalar aynı bizim gibi minibüsçülük yapmaktadır. Rehber bulundurma şartına hiçbiri uymuyor. Madem bizden farkları yok ve rehber bulundurmuyorlar o zaman minibüsçülük yaparak ekmeğimize ortak olmasınlar. Acenteyse rehberini bulundursun ve işini yapsın.”

RANDEVU İÇİN KİMSEYE ULAŞAMIYORUZ
Yardım çağrısında bulunan Yalçınkaya, “Şartlar eşit değil ve biz Çömlekçi dezavantajı ile mücadele ediyoruz. Bu sorunlarımızı dile getirmek için yetkili kurumlardan randevu almak istediğimizde ise kimseye ulaşamıyoruz. Buraya gelen yetkililere sorunumuzu iletiyoruz herkes bize ‘Siz haklısını’ diyor ve gidiyor. Yetkililer bize randevu versin Sayın Valimiz Abdil Celil Öz ve Büyükşehir Belediye Başkanımız Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu bu soruna çözüm üretsinler. Eşit şartlarda ekmeğimizi kazanalım” diyerek açıklamalarını sonlandırdı. Dolmuş durağının esnafları da Başkan Yalçınkaya’ya destek verdi ve sorunlarının çözümü için yetkililerden yardım istedi.

İLKHABER/MERYEM AKGÜN

Son Güncelleme: 18.04.2016 09:27
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com