10 Nisan 2016 Pazar 10:18
Suat Hacısalihoğlu:

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Suat Hacısalihoğlu, Trabzon’da yapılması planlanan Yatırım Adası ile ilgili açıklamalarda bulundu. Hacısalihoğlu, “Yatırım Adası için yapılması gereken çalışmaları sıklıkla kontrol ediyoruz. Bir plan hazırladık ve bu plan doğrultusunda almış olduğumuz kararları uygulayacağız. Önceliğimiz ÇED raporunun hazırlanması. Barimetrik çalışmalar var, ardından sondaj çalışmaları ile projeyi sona doğru getireceğiz. Dolgu olacağı için bir dizi çalışma söz konusu. Yapılabilecek her şey devam ediyor, en kısa zamanda yatırıma hazır hale gelecektir” diye konuştu.
 

SEZONUN DOLU DOLU GEÇECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUZ
Hacısalihoğlu, ülkede yaşanan terör olayları sonrası turist sayısının Türkiye’de düştüğünü fakat aksine Trabzon’da arttığını kaydederek, “Türkiye genelinde olduğu gibi Trabzon’da da son aylarda turist sayısında düşüş oldu. Ön rezervasyonlardan sonra bu dönemin daha hareketli olacağını biliyoruz. Çünkü ön çalışmalar bunu gösteriyor. Ön rezervasyonlu turist sayısı az ve onların sayısında biraz düşüş var. Ama ön rezervasyonsuz turist sayısında bir düşüş söz konusu değil. Aksine, Körfez ülkelerinden gelen turist sayısında artış olacak. Umarım gerekli tedbirler sağlanır ve çok fazla turist ağırlarız. Trabzon biliyorsunuz huzurlu bir kent. Özellikle Körfez’den gelen insanların rahat tatil yaptıkları bir kent. Bu bakımdan sezonun çok daha dolu dolu geçeceğini bekliyoruz” şeklinde konuştu.

HEDEF 100 BİN ÖĞRENCİYE ULAŞMAK
İkinci devlet üniversitesiyle ilgili de değerlendirmelerde bulunan Hacısalihoğlu, şunları kaydetti: “İkinci üniversitenin çıkış noktası Trabzon’un eğitim merkezi olmasıydı. Bu da, üniversite sayısının ve üniversitedeki öğrenci sayısının artması ile sağlanır. Şu an 55-60 bin öğrenci var. Hedefimiz bu öğrenci sayısını 100 bine çıkarmak. Bu doğrultuda devlet ve vakıf üniversitelerinin sayısının artması gerekiyor. Eğitim merkezi olabilmemiz ancak bu şartlarda gerçekleşir. Bu konuda formalitelerin büyük bir kısmı tamamlandı. Buna en uygun yer Akçaabat’ta Fatih Eğitim Fakültesi’nin yukarı kısmında bulunan alan gözüküyor. O bölge öğrenci kültürüne uygun bir yer haline geldi. Bölgenin gelişmesi ve kalkınması adına önemli bir altyapı oluştu.”

(İlkhaber / Meryem AKGÜN)

Son Güncelleme: 10.04.2016 10:23
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com