24 Mayıs 2016 Salı 11:46
Sümela'nın Restorasyonu Meryem Ana Manastırı'na Yarayacak

Giresun'da kayaya oyma tarihi Meryem Ana Manastırı'nın, Trabzon'da restorasyon çalışmaları nedeniyle ziyarete kapatılan Sümela Manastırı'na alternatif olması hedefleniyor.

Şebinkarahisar ilçesi Kayadibi köyündeki tepede kaya oyularak inşa edilen Meryem Ana Manastırı, ülkenin Sümela'dan sonra ikinci büyük doğal ve oyma manastırı olarak biliniyor.

Ortodoks Rumlar için yapılan Meryem Ana Manastırı, yaklaşık 2 yıldır turizme hizmet ediyor.

Yürüyerek yaklaşık 20 dakikada ulaşılan, 4 kat ve 32 odadan oluşan manastır, ücretsiz ziyaret edilebiliyor.

Trabzon'un Maçka ilçesinde yer alan, inanç turizminde önemli yere sahip Sümela Manastırı'nın restorasyon nedeniyle ziyarete kapatılmasının, Meryem Ana Manastırı için fırsat yaratması bekleniyor.

fotogaleri-banner-033.png

Şebinkarahisar Kaymakamı Murat Çağrı Erdinç, Hristiyanlık tarihinde Anadolu'daki 17 metropolitten biri olan manastırın, bu anlamda da büyük önem taşıdığını söyledi.

Son yıllarda inanç turizmine ilgide ciddi artış olduğunu vurgulayan Erdinç, "Bu anlamda hem yabancı hem de yerli turistlerimizi burada ağırlayacağımıza inanıyoruz. Sümela Manastırı çok değerli bir kültür varlığı ama bu seneki restorasyonla Meryem Ana Manastırı'na rağbetin artacağını düşünüyoruz." dedi.

Meryem Ana Manastırı'nın 4 katlı ve 32 odadan oluşan bir yapı olarak bugüne ulaştığını dile getiren Erdinç, "İlk giriş katına baktığınız zaman sosyal ihtiyaçların karşılandığı banyo, tuvalet gibi alanlar var. İkinci katında dinlenme, yatma, yatakhane alanları, üçüncü katında derslik olarak kullanılan yerler, dördüncü katında da şapel, yani küçük kilise, ibadethanenin olduğu alan var." diye konuştu.

Manastırda turizm sezonu için birtakım çalışmalar yapıldığını kaydeden Erdinç, "Yazı ve çizim olarak tahrip edilen yerler var, bu konuda çalışmalar yapıyorlar. Yine yürüyüş yollarımız, aydınlatma olsun, kafeterya, su, lavabo çalışmaları yapılıyor. Bu sene inşallah çok güzel şeklide turistlerimizi ağırlamayı düşünüyoruz." ifadelerini kullandı.

"İnanç turizmi için bulunmaz fırsat"
İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Hulusi Güleç ise Meryem Ana'nın en eski manastırlardan biri olduğuna işaret etti.

Trabzon'daki Sümela Manastırı'nın bakım için bu yıl ziyarete kapatıldığını anımsatan Güleç, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Dolayısıyla aynı amaca hizmet eden Meryem Ana Manastırı inanç turizmi için bulunmaz fırsattır. Doğu Karadeniz'e gelen yerli ve yabancı turistler, inanç turizmi kapsamında ilimizdeki Meryem Ana Manastırı'nı ziyaret edebilir. Sümela Manastırı'nın restorasyon görmesi nedeniyle, inanç turizmi kapsamında turistlerin bu bölgeye akın edeceğini ve bölgenin yoğun turist alacağını tahmin ediyoruz."

Meryem Ana Manastırı'nın, milattan sonra 4. yüzyıldan itibaren hizmet vermeye başladığının tahmin edildiğini bildiren Güleç, "Tabii ki ilk yıllarda bu kadar büyüklükte değildi. Yalçın bir kayalığın ortasında oyuk bir alana yapılmış küçük bir ibadethane şeklinde başlamıştır. Sonraki zamanlarda Romalılar tarafından Hristiyanlık resmi din kabul edilince manastır da eklenti yapılarak büyümeye başlamış ve en son halini bugünkü şekliyle almıştır." bilgisini verdi.

Son Güncelleme: 24.05.2016 11:58
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com