12 Temmuz 2016 Salı 09:29
Sümela'ya Teleferik Başka Bahara Kaldı!

Trabzon Ortahisar Belediye Meclisi Temmuz Ayı Toplantıları başladı. İlk toplantıda ‘Ortahisar Kent Konseyi Çalışma Raporu’ müzakere edildi. Bu sırada Ortahisar Kent Konseyi Başkanı Ahmet Aslanoğlu söz alarak, turizmle ilgili çalışmalar içerisinde yer almak istediklerini söyledi. Aslanoğlu, Sümela Manastırı’na ne zaman teleferik yapılacağını sordu. Bunun üzerine konuşan AK Partili Meclis Üyesi Seyfullah Kınalı, “Büyükşehir Belediyesi olarak teleferik ile ilgili bir çalışmamız vardı ve epey mesafe almıştık. Fakat Sümela Manastırı’nın UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmesi için başvuruda bulunduk. Kültür ve Turizm Bakanlığı da konuya hassasiyet göstererek, bizleri aradı ve uyarıda bulundu. Eğer teleferik projesini yaparsak Sümela Manastırı’nın UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmesini olumsuz etkileyebileceğini belirterek projeyi durdurmamızın daha doğru olacağını söylediler. UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmek bizim için çok daha önemli, bu iş sonuçlandıktan sonra kaldığımız yerden çalışmalara devam edeceğiz” dedi.

PELİTLİ’YE MÜJDE
Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç ise, Pelitli Kentsel Dönüşüm Projesi ile ilgili müjde vererek, “Çok hukuksal sıkıntılar çıktı ama birebir takip ettik. Projeyi TOKİ tarafından onaylatarak ihale aşamasına getirdik. Burada ihale yapıldı ve kesinleşti. Yakın zamanda yer teslimini yapacağız. Mevcut camiyi aynı şekilde yerine yapacağız. Akabinde 41 adet teşhir mağazaları ile görselliği hayata geçirmiş olacağız” diye konuştu.

SUÇ ÖRGÜTLERİNİN ANTRENMAN SAHASI
Gündem dışı söz alan MHP’li Meclis Üyesi Davut Çakıroğlu ise, mülteci sorununa dikkati çekerek, “Suç örgütlerine veyahut suç örgütü olmaya aday bir takım çeteler, çocukları istismar ederek şehrimizi bir nevi antrenman sahasına dönüştürmüş durumdalar. Belli araçlarla sabahleyin iş gibi belli noktalara bırakılıyorlar. Eğer bu mülteci sorunu ise bunu devlet çözer. Ama bu mülteci sorunu olmaktan çıkmış durumda. Çocuklar istismar edilerek, koruyucu kanunlar olmasına rağmen, havanın sıcaklığına soğukluğuna bakılmaksızın bu çocuklar sokak ortasında çalıştırılıyor” şeklinde açıklamalarda bulundu. Başkan Genç, Çakıroğlu’nun söylemlerine, “Bu konuda işbirliği içindeyiz. Sorun çözülmedi. Biraz daha aktif veya biraz daha geniş, kurumsal mantıkla hareket etmemiz lazım. Sanırım önümüzdeki günlerde gelişme olacak” diye karşılık verdi.

( İlkhaber - Meryem AKGÜN )

Son Güncelleme: 12.07.2016 09:33
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com