07 Eylül 2016 Çarşamba 10:47
Tapu Mücadelesi 15 Yıldır Bitmiyor

Trabzon’un Maçka ilçesi sakinlerinden Ali Kahraman, dededen kalma tapulu arazisine işletme açılmasına tepki gösterdi. Arazinin kendisine dedesinden kaldığını anlatan Kahraman, “Yerimiz Sümela Manastırı Ayvayvara mevkiinde yer alıyor. 1938 tahrir kayıtlı, Osmanlı tapusu diye de geçer. Bu yer dedem Cemal Kahraman’a aittir. Bu zamana kadar çayırını biçtik, meyvesini topladık aynı zamanda yöresel ürünlerimiz olan fındığımızı, mısırımızı da burada satıyorduk. Fakat son yıllarda engel çıkarmaya başladılar. ‘Çayır biçemezsin, bir şey satamazsın’ diyerek her şeyi yasakladılar. Geldiğimiz noktada jandarma da, savcı da bize arazimize çıkamayacağımızı söylüyor. Nedenini sorduğumuzda ‘Şikayet var’ diyorlar ama belge yok” diye konuştu.

adsiz-4-001.jpg

MENFAAT UĞRUNA ŞAHIS AYRIMI YAPMASINLAR
Elinde tapusuyla 15 yıldır hukuk mücadelesi verdiğini dile getiren Kahraman, Orman Genel Müdürlüğü’yle mahkemelik olduğunu kaydetti. Elinde arazinin dedesine ait olduğuna dair tapu olduğunu vurgulayan Kahraman, “Arazime girmeme izin vermedikleri için 15 yıldır Orman Genel Müdürlüğü’yle mahkemeliğim. Maçka Belediyesi ile de sorun yaşıyorum. Elimde tapu olmasına rağmen arazimde işletme açılmasına izin verildi. Bu arazinin Milli Parklar’a ya da ormana ait olduğuna dair ellerinde bir belge yok. Ellerinde buranın devlete ait olduğunu gösteren bir belge olsun, ben problem çıkarmayacağım. Ama gösteremezler. Kadastro davası 15 yıldır sürüyor. Biz bu arazinin kendimize ait olduğunu ispatlayıp güncel tapumuzu almak istiyoruz. Bizim arazimiz bir başkasına peşkeş çekildi. Ağaçlar kesilerek işletme açılmasına izin verildi. Burası ormansa orman bırakın, dikin ağaç çıkın. Benim hakkımı alıp bir başkasına nasıl veriyorsunuz? Ben çayır biçemezken adam gelip tapulu arazime işletme açtı. Yetkililer gerekeni yapsın, menfaat uğruna şahıs ayrımı yapmasınlar” ifadelerini kullandı.

adsiz-5-001.jpg

O ALAN MİLLİ PARKLARIN ALANIDIR
Kahraman’ın, serzenişine yanıt veren Maçka Belediye Başkanı Koray Koçhan, “Vatandaşın iddiası, bu arazinin dedesinin yeri olduğudur. Bizi hedef almasını gerektirecek herhangi bir neden söz konusu değildir. Çünkü mevzu olan yer bizim müdahil olabileceğimiz bir alan değil. Mahkemeye taşınan yer Milli Parklar’ın alanıdır. Orada neyin nasıl olacağına onlar karar verir. 1 reyon Kaymakamlığın ve 4 reyon da bizim olmak üzere toplam 5 reyon Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nden 5 yıllığına kiralanmıştır. Bizim yetki ve hizmet alanımız olmayan bir yerle ilgili işlem yapmamız söz konusu değildir. Biz bile kiracıyız, kendimize ait olan reyonları da üçüncü şahıslara kiraya verdik. Kendisi kaçak satış yapmak istiyor, buna da Milli Parklar müsaade etmiyor. Bu sefer bizim resmi prosedürler çerçevesinde kiraladığımız ve üçüncü şahıslara kiraya verdiğimiz reyonlardan yola çıkarak bizi hedef alıyor. Fakat hiçbir şekilde bu konunun muhatabı biz değiliz” açıklamasında bulundu.

(İlkhaber / Meryem Akgün)

Son Güncelleme: 07.09.2016 10:54
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com