01 Ağustos 2016 Pazartesi 09:53
Tarih-Kültür-Sanat İşte Akçaabat!

Yöresine has horonu, dünyaya nam salan köftesi, tarihi Orta mahallesi, muhteşem doğası ve iklimiyle Trabzon’un ikinci büyük ilçesi olan Akçaabat, her geçen gün büyümeye devam ediyor. Altyapı sorunlarını büyük oranda çözen Akçaabat’ın turizm potansiyeli de her geçen gün artıyor. İlçede 5 dönemdir belediye başkanlığı yapan, değişim ve dönüşüm hamlesi başlatan Akçaabat Belediye Başkanı Şefik Türkmen, Trabzon’un en büyük ikinci ilçesini daha da güzelleştireceklerini söyledi.

İŞTE ŞEFİK TÜRKMEN’İN AKÇAABAT DEĞERLENDİRMESİ:
“İlçemiz, Trabzon Havaalanı ve limanına 15 km uzaklıkta olup, ilimizin Ortahisar’dan sonraki ikinci büyük ilçesidir. Karadeniz’in doğal limanlarından birine sahiptir. İklimi mikroklima özelliğiyle Karadeniz- Akdeniz karışımındadır. İklimin uygun olması nedeniyle ilçemizde zeytin, çilek ve narenciyenin yanında her türlü sebze ve meyve yetişmektedir. Trabzon büyükşehir olunca kırsal mahalleler belediyeye bağlandı. Şu anda 14 tane belde ve 50 köy mahalleye dönüşerek Akçaabat Belediyesi’ne eklendi. Nüfusumuz 116 bin 744. Akçaabat’tan sonra gelen 16 ilçenin nüfusu 50 bini buluyor. Bugüne kadar Akçaabat çok mesafe kat etmiştir.”

AKÇAABAT ÇOK YOL KATETTİ
“1994’te belediye başkanı oldum. Zor şartlarda Akçaabat’ı teslim aldık. Akçaabat dışarıdan bakılınca inşaat halinde görünüyordu. İlerleyen zamanlarda onaylanmış ilk sahil dolgu projesi ile kötü bir yapılaşmaya izin verilmemiş ve bütün bölgeye örnek yapılaşmaya gidilmiştir. Altyapı yönünden sıkıntılarımız vardı. Akçaabat’ın arka kesimlerine gittiğinizde sular akmıyordu. Birçok yerde su şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktu. Şu an Akçaabat’ın bütün altyapısı yapılmıştır. Deniz deşarjımız var ve sorunsuz olarak 15 senedir çalışıyor. Denize 1 km açığa ve 40 metre derine sular basılıyor. Şu an bölgede ilk defa biyolojik arıtma yapıyoruz. Yüzde 85’i Avrupa Birliği fonlarından karşılanacak. Su yönünden Akçaabat’ın en ufak bir eksiği kalmamıştır. Tepelerdeki mahallelerimize de su götürülmüş ve senelerdir bir doğal afet olmadıkça Akçaabat’ta elektrik ve su kesintisi yaşanmamıştır. Trabzon ikinci devlet üniversitesini çoktan hak etti. Akçaabat’ta şuan buna uygun birçok yerimiz var. İkinci üniversi ilçemize yapılacak.”

AKÇAABAT KÖFTESİ ESKİLERE DAYANIYOR
“Akçaabat’ta et sektörü çok gelişmiş. Akçaabat köftesi çok eskilere dayanıyor. Fakat ticari olarak 1940’larda bu hale geldi. O zamanlar dışarıdan gelen misafirlere eski Akçaabat köftecileri çok iyi hizmet sundular. Daha sonra sahildeki işletmeler yapılınca bu sektör daha da ilerledi. Köftenin özelliği ise etin kaliteli olmasıdır. Katkısızdır sadece ekmek ve sarımsak katıyorlar. İçine bir şeyler katarak lezzetlendirme durumu yok. Tabi bu sebeple turizm birden gelişmeye başladı. Biz bunları şehrin içine de çekmeye çalışıyoruz.”

ORTA MAHALLEYİ TURİZME AÇTIK
“Turizmin önemli ayaklarından biri sahil lokantalarımız, diğer bir değerimiz ise Ortamahallemizdir. Ortamahalle, bütünüyle korunabilmiş ender yerlerdendir. Burayı da turizmin hizmetine sunmaya çalışıyoruz. Koruma amaçlı imar planını yaptırdık ve kötü yapılaşmaya müsaade etmiyoruz. Bir kısım evler bakımsız ve terk edilmiş. Bunları satın alıp restore ediyoruz.”

AKÇAABAT HORONU OLMAZSA OLMAZ
“Akçaabat’ın en başta gelen özelliklerinden biri horon. Akçaabat’la birlikte buraya bitişik olan yerler de benzer horonu oynuyor. Vakfıkebir, Tonya, Maçka, Şalpazarı gibi… İlk tanınan horon Akçaabat horonudur. Fransa (Lyon) ve Japonya’da Akçaabat horonuyla birincilik aldık. Akçaabat horonu, folklorcular tarafından disipline edilmiş. Türkiye’nin ve Avrupa’nın her yerinde oynanıyor. Halkoyunları ekiplerimiz her yerde horonumuzu öğretiyor, sevdiriyor. Avrupa’da da horonu çok seven hemşerilerimiz var.”

İLKHABER/MERYEM AKGÜN

Son Güncelleme: 01.08.2016 09:57
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com