19 Eylül 2016 Pazartesi 10:20
Taş Ocağına Karşı Mahalleli Tek Yürek!

Trabzon’un Maçka ilçesi Mataracı mahallesinde açılması planlanan taş ocağı, mahalleliyi huzursuz etti. Mahalle sakinleri, taş ocağının açılmaması için bir araya geldi. Mahalleli adına konuşan Rahmi Yılmaz, “Birkaç yıldır mahallemizde taş ocağı açılmak istenmektedir. 2 yıldır dilekçelerle yetkili makamlara müracaat ediyoruz. Sonuç alamadık. Daha sonra Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, ÇED Yönetmeliği’nin 17. Maddesi’ni kullanarak, taş ocağının açılabilmesi için izin verdi. İdare Mahkemesi’ne başvuracağız. Açılacak olan taş ocağı, çevremizi çok olumsuz etkileyecektir. Mahallemiz heyelan bölgesi, evlerimizin olduğu alanlarda yarıklar söz konusu. Taş ocağının yapılması planlanan koordinatlar içerisinde içme sularımız var, olası sarsıntılarda içme sularımız kesilecektir. Taş ocağında yapılması muhtemel dinamit patlatmalarından dolayı asgari 15 kilogram toz yayılacaktır. Taşta bulunan bir maddeden dolayı hem çevre, hem de bitkiler olumsuz yönde etkileneceğiz. Tüm bu zararlar göz önüne alındığında, mahallemizde taş ocağı açılmasını istemiyoruz” dedi.

BÜYÜKŞEHİR VE VALİLİK ÇALIŞMA İZNİ VERMESİN
Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yasal bütün imkanlarımızı kullanacağız. İş makinelerinin önünde yatmayı da göze aldık. Bu işe teşebbüs edenler bunun mutlaka farkında olsunlar. Buna izin veren Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, çevreye vereceği zarardan haberdar mı? Birinci dereceden heyelan sorunu var, sularımız taş ocağının açılması planlanan yerden gelmektedir. Evlerimize 100 metre uzaklıkta taş ocağı açılacak, yapılan patlamalarda evlerimizin, bahçemizin zarar görmemesi imkansız. Mahallenin tamamı yaklaşık 600 haneden oluşuyor. Henüz taş ocağı faaliyete geçmemiştir. Faaliyete geçmemesi için Büyükşehir Belediyesi’nin çalışma izni vermesi gerekiyor. Bizim Büyükşehir’den ve Valilikten isteğimiz, bu taş ocağına çalışma izni vermesinler.”

BİR KİŞİNİN ZENGİNLİĞİ YÜZLERCE KİŞİYİ MAHVEDECEK
Mahalle sakinlerinin Nizamettin Çolak da, taş ocağının açılmaması yönünde kararlı olduklarının altını çizerek, “Güzelim mahallemizin geleceğini yok etmemek için her türlü eyleme hazırız. Taş ocağını işletecek olan şirketi burada çalıştırmayacağız. Bizim varımız- yoğumuz burası, nefes almak istiyoruz. Yıllarca bir birikim yaparak mahallemize yatırım yaptık. Şimdi 3-5 kişinin kazancı için ata, baba topraklarını heba etmek istemiyoruz” diye konuştu. Mahallenin küçük sakini Uğur Göktürk ise, “12 yaşındayım ve buradaki manevi değerin farkındayım. İstedikleri kadar maddi zarar versinler ama geleceğimi yok etmesinler. Tarımla uğraşıyoruz, bağımız, bahçemiz zarar görecek. Eğer devlet benim geleceğimi düşünüyorsa buna izin vermez. Bir kişinin mal varlığı için yüzlerce kişinin hayatı mahvolacak” diyerek yetkililere seslendi.

(Meryem Akgün - İlkhaber)

Son Güncelleme: 19.09.2016 10:25
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com