22 Aralık 2012 Cumartesi 15:26
Teşvik Kalkarsa Trabzon'da 2 Bin Kişi İşsiz Kalacak

5084 sayılı Yatırımların ve İstihdamın Teşviki Hakkında Kanun'un süresi 31 Aralık 2012 tarihi itibariyle sona eriyor. İşveren ve çalışanların yasanın süresinin uzatılması taleplerine karşı, hükümet kanadından teşvik süresinin uzatılmayacağına dair açıklamalar geliyor. Teşvikten yararlanan yaklaşık 5 bin çalışanın bulunduğu belirtilen Trabzon'da da bir grup işçi yaptıkları eylemle teşvik yasasının süresinin uzatılmasını talep etti. Arsin Organize Sanayi Bölgesi'ndeki fabrikalarda çalışan yaklaşık bin kişi, Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü önünde toplandı. Çalışanlar adına bir açıklama yapan Kadem Güner, 5084 sayılı Teşvik Yasası'nın dörtte birisi olan SGK İşveren Payı Desteği'nin devamını istediklerini söyledi. Söz konusu yasanın yerine çıkartıldığı varsayılan 3305 Sayılı Teşvik Yasası'nın çok daha farklı olduğunu savunan Güner, "Yeni yasa büyük, yeni ve ilave bir yatırım içermekte ve bu yatırımı teşvik belgesine Bağlama zorunluluğu getiriyor. 5084 Sayılı Yasa, geri kalmış yörelerde istihdamı desteklemek için vardı. Bu haliyle yeni çıkan 3305 Sayılı Yasa, 5084'e rakip olamaz." dedi.

Trabzon'da teşvik kapsamında işe alınan yaklaşık 2 bin çalışana, iş yerlerinden sözlü olarak yılbaşından itibaren işten çıkartılacaklarının iletildiğini belirten Güner, işsiz kalmamak için 5084 sayılı Teşvik Yasası'ndaki SGK İşveren Payı Desteği'nin devamını istediklerini söyledi.

"Teşvik biterse çarklar durur, İşimizden olmak istemiyoruz, Sayın Başbakanımız duy sesimizi, İşimizden olmak istemiyoruz" gibi yazıların yer aldığı pankartlar taşıyan işçiler, basın açıklamasının ardından sersizce dağıldı.

Son Güncelleme: 26.12.2012 16:26
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com