07 Mayıs 2016 Cumartesi 10:59
TGC Başkanını Seçiyor!

Trabzon Gazeteciler Cemiyeti bugün yeni başkanını belirliyor. Bugün saat 10.00’da başlayan seçim, Trabzon Ortahisar Belediyesi Çok Amaçlı Salonu’nda gerçekleşiyor. Yapılacak olan konuşmaların ardından, Tekin Atay, Yusuf Turgut ve Tarih Orhan’ın listeleri başkanlık için yarışacak.

Trabzon Büyükşehir Belediyesi Çok Amaçlı Salonunda gerçekleştirilen seçimlerde Divan Başkanlığına İhsan Öztürk seçilirken yardımcılıklarını Sertaç Hellaç ve Levent Tan yaptı. 
Başkan adayları ilk olarak konuşmalarını yaptı.  Genel Kurulda ilk olarak Nevzat Yılmaz’ın Tekin Atay lehine seçimlerden çekildiği iddia edilirken sonrasında bu iddianın gerçek olmadığı ortaya çıktı. Nevzat Yılmaz, listesini seçimler esnasında Divan Başkanlığına teşmil etti. 

Dilek ve Temenniler Bölümünde en sert konuşmayı TSYD Başkanı Murat Taşkın yaptı. Murat Taşkın, özellikle TGC’nin ödül töreninde ‘Teşvik ödülü’ alan KTÜ Gazetecilik Bölümü öğrencisi genç bir kızın Günebakış Gazetesini eleştirmesi ve sonrasında yaşanan süreçle ilgili açıklamalar yaptı.

Taşkın, “Kolektife bilerek oy verdi. Öyle bir parti olsa utanmadan oy verdi diyecek. Bizim ne olduğumuz belli. Ben 40 sene öncesinden neysem oyum. Her hangi bir siyasi, sosyal noktada ki arkadaşımla ayrı düşmeme değmez. O gün jüride olanlardan biri de bendim. Oy verdiklerim arasında başörtülü de vardı o çocuklar da vardı. Bu noktayı eleştirilenler İletişim Fakültesinde ki öğrencilere TSYD’nin, TGC’nin önderliğinde hangi noktalara geldiğini görsünler. Hangi gazetede iletişim Fakültesinden öğrenciler yok…” dedi.

13161984_10156965470230360_1711465214_n.jpg

Konuşmaların ardından sarı basın kartı alamayan ancak gazetecilik yapanların isimleri genel kurula sunuldu. Genel Kurulda, bu isimlerin Balotaj Kuruluna sevkine oy birliği ile karar verildi.

Başkan adaylarından ilk olarak Tahir Orhan, kürsüye çıktı. Orhan, “İlk defa böyle bir kongre görüyorum. Güzel konuşmalar oldu. Dışardan gelen arkadaşlarımız çok güzel şeyler söyledi. Çok arkadaşımızın eteğinde taşlar varmış onlar döküldü. Uzun süren bir kampanyanın sonuna geldik. Hiç beklemediğimiz şekilde sancılı geçti. Elimizden geldiğince kimseleri kırmamaya çalıştık. Talip oldum. Doğum tarihim 8 Ekim’de ilan ettim. Önce kendi evimde çalışmalara başladım. Aldığım güzel mesajlar oldu. Tam destekler oldu. Onlara bana inandıkları için teşekkür ediyorum. Bu işe girerken işin bu mecraya sürükleneceğini bilseydim, bu işe hiç kalkışmayacağım gibi belki de cemiyet üyeliğimi sorgulayacaktım. Buna rağmen kimselere gücenmedim. Bu bir demokratik yarıştı ve sadece bir kazananı olacaktı. Geçmişimizde hiçbir leke bırakmak istemiyoruz.  Bir gönül almayı bin başkanlığa değişmem” dedi.

13162242_10156965497290360_360526896_n.jpg

Başkan adaylarından Yusuf Turgut, “Bir fon oluşturacağız. Bizim binamız kasvetli. Aslında tarihi bina. Onun içini aydınlatacağız. Gülcemal Projesinde Büyükşehir Belediyesinde sosyal tesis almaya çalışacağız. Ancak bunun için yönetim kurulunun yetkisi yetmeyecek. Bütün dinamiklerden katkı almaya çalışacağız. 

Burada bize destek verirseniz, güzel bir ekip yapmaya çalıştık. Herkese kucaklamaya çalışan bir ekip yapmaya çalıştık. Tekin arkadaşımızı, Nevzat beyi, Tahir beyi tebrik ediyorum. Onların yönetiminde yer alan isimleri de kutluyorum. Bütün Genel Kurulu saygıyla selamlıyorum” dedi.

13152907_10156965502515360_99828442_n.jpg

Başkan adaylarından Tekin Atay, “Yaşımız biraz genç olduğu için sanki eleştirel bir bakış açısı geldi. Ben ilk gün adaylığımı açıkladığımda söyledim. Bizi rakip görmeyin. Bir nesil yetişti mesleğine camiasına sahip çıkmak istiyor. Bizimle gurur duyun. Bizimle gurur duymanızı beklerdim. 

TGC ufkunu açmalı. Yeni bir ufukla, yeni bir dinamizmle daha aktif hale gelmeli. Adaylığımızı açıkladık. Huzurunuza geldik.  
Ali Öztürk’ün adayı algısı yaratılmaya çalışıldı. Seçildiğinde şayet Tekin Atay gelirse, Ali Öztürk cemiyette onu da yönetir gibi bir şey… Yüzüne söylüyorum Ali beyin, şayet beni tanıyanlar bilir. Günebakış Gazetesinde çalıştığım 2 yıllık dönemi açıp,  Nüfus Kâğıdımda Gümüşhane yazdığı için de öyle eşleştirilebilirler. Arşivleri açıp bakabilirler beni Ali Öztürk’ün gazetesinde çalıştığımda baskı altına alamadığını görürler.

Çok güzel bir süreç yaşadık adaylar olarak.  Benim en önemli projelerimin başında şu var: 
Önceliğimiz mesleğimizin itibari saygınlığı. Meslek ilkelerimize bağlı meslektaşlar oluşturmak. Herkes eleştiriyor. Orada konuşan çocuğu da eleştiriyor. Çok değerli insanlar var burada. 

Biz yoldan geçen insanları boynuna fotoğraf makinesini asıyor hiçbir şey vermiyoruz ondan sonra bir şey bekliyoruz. Birinci projem Basın Akademisi. Biz AB Fonlarından değil başka fonlardan kaynak sağlarsak, 2-3 aylık süreç içinde çok nitelikli donanımlı sahada ki arkadaşlar için hazır hale getirebiliriz. 

Daha önemlisi, bir basın müzesi. Trabzon’un turizm atağına kalktığı bu süreçte basın müzesi olması lazım. Basın müzesini hayata geçirmeye başladığımız anda aynı şekilde TGC Binasını kimlikli bir binaya kavuşturmuş oluruz. Biz kazanırız kazanmayız önemli değil ama kim kazanırsa kazansın bu projenin takipçisi olması lazım.  

Trabzon gazeteciler cemiyetinde değişim gerekli. Kardeş cemiyet edinilerek, farklı kentlerden illerden gazeteci arkadaşlar getirerek, bizim oraya giderek bu değişim yaşanabilir. Çok değerli ağabeylerim aday oldu. 3’ü de cemiyetin eski yönetiminde. Bugüne kadar yapamadıklarını bundan sonra yapmayı vadediyorlar. Hepsi denenmiştir. Ben denenmemişim. Denenmemiş biri olarak desteğinizi bekliyorum” dedi.

tekin.jpgyusuf-002.jpgtahir.jpg

13183257_10209499974084746_55279463_n.jpg

Son Güncelleme: 07.05.2016 17:27
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com