17 Ocak 2013 Perşembe 16:21
Ticaret Meslek Lisesi, Yaptıkları Robotla Yarışmaya Katılacak

Robotik alanda ulusal ve uluslararası birçok başarılara imza atan Beşikdüzü Ticaret Meslek Lisesi, 'Robotik Kulübüyle Ben de Varım Projesi' kapsamında Nisan 2013'te yapılacak olan yarışmalara hazırlanıyor.

Öğrencilerin gerekli eğitimi almaları ve yarışmaya hazırlanabilmeleri için okulda tam donanımlı bir robotik atölyesi kuruldu. Proje kapsamında 12 öğrenci 8 ay boyunca elektronik, mekanik ve programlama dersleri alarak robot üretecekler. Öğrenciler tarafından yapılacak robotlar, Ortadoğu Teknik Üniversitesi tarafından düzenlenecek olan 10. uluslararası Odtü Robot Günleri'ne ve İstanbul Teknik Üniversitesi tarafından düzenlenecek olan İTÜRO Robot Olimpiyatları ile Ankara'da Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenecek olan 'JİCA' Robotik yarışmasına katılacak.

Bilişim Teknolojileri Öğretmeni ve proje koordinatörü Ömer Günaydın yarışma öncesi yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi. Günaydın şöyle konuştu: "Gençlik ve Spor Bakanlığı'ndan almış olduğumuz hibe ile okulumuzda şu anda 'Robotik Kulübüyle Ben de Varım' projesinin çalışmalarını yürütüyoruz. Proje ekibinde bulunan 12 öğrencimiz elektronik, mekanik ve programlama eğitimi alıyorlar. Kısaca bunların üçünü bir araya getirdiğimiz zaman 'robotik eğitimi' oluyor. Öğrencilerimiz robot yaparken aynı zamanda da eğleniyorlar. Yaptıkları robotlarla süreç sonunda OTDÜ ve İtü'nün düzenleyeceği robot olimpiyatlarının yanı sıra Milli Eğitim Bakanlığı ve Japonya İşbirliği Ajansı tarafından düzenlenen robot yarışmasına katılacaklar." Günaydın, öğrencilerin yaptıkları robot çeşitlerini ise çizgi izleyen robotlar, böcek robotlar, sumo robotlar, yangın söndüren robotlar, arama- kurtarma robotları ve humanoid robotlar şeklinde sıraladı.

ÖĞRENCİLER KENDİLERİNE GÜVENİYOR

Beşikdüzü Ticaret Meslek Lisesi Robotik Kulübü üyesi Aleyna Bahadır, robotik alanında programlama, mekanik ve elektronik olmak üzere üç konu üzerinde çalıştıklarına dikkat çekerek, hem ders gördüklerini, hem de eğlendiklerini ifade etti. Robot yapmanın çok zevkli bir uğraş olduğuna vurgu yapan Bahadır, robot yapma isteğinin okulda 'Robotik Kulübü' açılmasının ardından 8 aylık bir eğitim sürecine başladığını söyledi.

Sumo, süpürge ve çizgi izleyen robot üzerinde çalıştığını söyleyen Manolya Kutal, ders öğretmenlerinin rehberliğinde hazırladıkları robotlarla olimpiyatlarda birincilik alacaklarına inanıyor. Daha önce elektronik hakkında bir şey bilmediğine vurgu yapan Lokman Çalışkan, yaptıkları robotlarla başarılı olduklarını görmenin kendilerine daha çok şevk verdiğini ve robotların yazılımlarını yüklemeye başladıklarını ifade etti. Çalışkan, "8 aylık süre içinde arkadaşlarımla birlikte çalışmanın bizlere büyük katkıları olacağını düşünüyorum. Olimpiyatlarda hedefimiz birincilik olacak." şeklinde konuştu.

Ziya FİDAYE

Son Güncelleme: 17.01.2013 16:24
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com