16 Eylül 2016 Cuma 17:51
Trabzon 92 Yıldır Demiryolu Bekliyor!

92 yıl önce Trabzon’a gelen ülkenin kurucu Cumhurbaşkanı ve Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk, “Halkı zeki, üretken, girişimci ve çalışkan olan Trabzon’umuzu; kısa bir süre sonra ülkenin iç kesimlerine demiryolu ile bağlanmış, güzel bir rıhtım ve limana kavuşmuş olarak görmek en önde gelen dileğimdir.” sözlerine yer vermişti.

92 yıl geçmesine rağmen Trabzon’a demiryolu gelmedi. Atatürk’ten sonra gelen siyasi iktidarların demiryolu söylemleri de sadece vaatlerinde kaldı.

Cumhurbaşkanı Turgut Özal, “Tarihi İpek Yolu demiryolu ile olur, Karadeniz’in bütününe demiryolu gerek.”, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, “İlk yapmamız gereken iş, Londra’yı Pekin’e bağlayacak demiryolu ve kara yoludur. Bu nedenle Trabzon’a demiryolu şarttır.”, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, “Bakü, Tiflis, Karadeniz’i demiryolu ile birleştirmeliyiz.”, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "Trabzon Limanı Sadece Karadeniz için değil, Kafkaslar için önemli bir konuma haizdir", Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Projelerimiz arasında Karadeniz Demiryolu bulunmakta.” ifadelerini kullanmış ancak Trabzon bir türlü bu hizmete kavuşturulamamıştı.

Trabzon'un demiryoluna 92 yıldır süren özleminin bitip bitmeyeceği merakla bekleniyor.

Son Güncelleme: 16.09.2016 17:52
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com