12 Aralık 2012 Çarşamba 10:45
Trabzon Amatör'de Deprem

ANTRENÖRSÜZ ÇIKTILAR

Başkanlığını aynı zamanda AFF (Amatör Futbolcular Federasyonu) Genel Başkanı Şerif Kunt’un yaptığı ve 1996 yılında kurulan Trabzon 2. Amatör Küme ekiplerinden Zaferspor Kulübü, futbol müsabakalarına aykırı hareket ettiği gerekçesiyle bir alt kümeye düşürüldü, 2 hafta antrenörsüz sahaya çıkan Zaferspor Kulübü’ne ASKF tarafından uyarı geldi ve 2 hafta süre verildi. Bu uyarıyı dikkate almayan Zaferspor Kulübü, 3. ve 4. maçına da antrenörsüz çıkmaya devam etti.

FUTBOLCULARI DA CEZA ALDI

Bunun üzerine 5. müsabakada da antrenörsüz sahaya çıkan Zaferspor Kulübü, yönetmelik gereği 3-0 hükmen mağlup olurken, 3 puanı da silindi. 6. müsabakada da aynı hatayı tekrarlayan Mavi-Beyazlı Kulüp, üst üste aynı hatayı iki kere yaptığından ligden ihraç edildi. ASKF’nin uyarılarını dikkate almayarak Zaferspor, bir alt küme olmadığından yönetmelik gereği takımı dahil olmak üzere futbolcularının da 1 yıl futbol müsabakalardan men cezası almasına neden oldu.

Antrenörlük belgesi bulunan Şerif Kunt’un başkanlık yaptığı kulübünde futbol oynadığından kulübüyle sözleşme yapmasına izin verilmedi. Çünkü bir antrenörün çalıştırdığı kulüpte futbol oynaması talimatlara aykırı bir davranıştır. Bu talimatlar karşısında tedbir almayan Başkan Kunt, başkanlığını yaptığı kulübün ligden ihraç edilmesine neden oldu.

 

 “Bir futbol kulübü bir antrenörle veya teknik sorumluyla sözleşme imzalamak ve bu sözleşmeli antrenörle sahaya çıkmak zorundadır” maddesine aykırı davranışta bulunarak takımının ceza almasına neden olan Amatör Futbolcular Federasyonu (AFF) Genel Başkanı Şerif Kunt’un yapmış olduğu bu hata Trabzon amatöründe tepkiyle karşılandı.

Talimat ne diyor?

Futbol Federasyonu Teknik Adamların Eğitimi ve Sınıflandırılması Talimatı’nın 13/(7). Maddesi amatör ligler için şu şekilde uygulanır. Amatör kulüpler en az bir teknik sorumlu ile anlaşmak zorundadır. Müsabaka hakemi ve saha komiseri teknik kişinin sahada olup olmadığını raporlarına yazar. Futbol İl Temsilcisi teknik kişilerin sahada olup olmadıklarının kontrolü için hakem ve saha komiseri raporlarından konuyu titizlikle takip eder. Bu zorunluluğu yerine getirmeyen kulüpler hakkında Futbol İl Temsilciliklerince Futbol Müsabaka ve Futbol Disiplin Talimatı hükümleri uygulanır.


Uygulama şu şekildedir:

Amatör takımlar müsabakalar başladıktan sonra iki haftalık süre içinde Teknik Sorumlu görevlendirmezler ise İl Temsilcileri bu kulüpleri tespit ederek kulüplere ihtar yazısı gönderirler. Kulüpler ihtar yazısının tebliğinden itibaren iki (2) haftalık süre içerisinde teknik sorumlu görevlendirmezler ise kulübe bu sürenin sona ermesinden sonraki ilk müsabakada hükmen mağlubiyet cezası verilecektir. Bir (1) haftalık süre içerisinde kulüp yine Teknik Sorumlu görevlendirmez ise bu sürenin sona ermesinden sonraki ilk müsabakada hükmen mağlubiyet kararı verilerek bu takım veya takımlar ligden ihraç edilecektir. Bu madde, kulübün bulunduğu ildeki zorunlu bölgesel gelişim -24- seminerine katılan teknik sorumlu sayısı o ildeki bir sezon öncesinin faal kulüp sayısının 1,5 katını geçtiği illerde uygulanacaktır.

 

ÖZEL HABER

İSMAİL DÜZGÜN

Son Güncelleme: 20.12.2012 11:10
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com