10 Ağustos 2016 Çarşamba 12:17
Trabzon Mimarisi Büyüledi!

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın ‘Genç Mimarlar’ projesi ile Osmanlı ve Selçuklu medeniyetlerine ait bazı mimari eserler ile Anadolu'da öne çıkan çeşitli mimari yapıların tanıtımının yapılması ve mimari özellikleri gençlerin yerinde incelemesi hedeflenmiş. Proje Ankara, Manisa, Trabzon, Amasya, Kastamonu, Erzurum, Sivas ve Kayseri illerinde gerçekleştirilecek. Projeye inşaat mühendisliği, mimarlık ve sanat tarihi bölümlerinde lisans veya yüksek lisans eğitimi alan ya da bu bölümlerden mezun olmuş 18-29 yaş aralığındaki gençler katılabiliyor. Proje kapsamında, gençlere alanında uzman rehber ve akademisyenler tarafından gezilecek yerlerdeki mimari yapılar hakkında detaylı bilgiler veriliyor. Bu bağlamda Trabzon’a gelen gençlere, Karadeniz Teknik Üniversitesi’nden öğretim üyeleri eşlik ediyor.

TARİHE VE MİMARİYE SAHİP ÇIKILIYOR
Proje kapsamında, Trabzon’a gelen 20 kişilik grup, Trabzon’da İskenderpaşa Camii, Değirmendere Taş Köprü, Memişoğlu Konağı, Uzungöl, Gülbaharhatun Camii, Zağnospaşa Köprüsü, Ortahisar Evleri, Ayasofya Müzesi ve Sümela Manastırı’nı inceleyecek. Konya Karatay Üniversitesi’nde Mimarlık Bölümü 3. sınıf öğrencisi Muhammet Fatih Sert, Trabzon’la ilgili izlenimlerini şöyle anlattı: “Trabzon’un tarihi mekanlarını inceleme fırsatı bulduk. Sahil kenti olduğu için sıkıştırılmış bir mimari söz konusu ve eski tarihi yapıları korumaya yönelik restorasyon çalışmaları mevcut. Trabzon’da yolun büyük bir sıkıntı olduğunu gördük. Sağda-solda yakışmayan binalar var ama bunların yıkıldığını görmek, tarihe ve mimariye sahip çıkılması adına güzel adımlar olarak değerlendirilebilir.”

HAYRAN KALMAMAK EL DE DEĞİL
Orta Doğu Teknik Üniversitesi İnşaat Bölümü 4. sınıf öğrencisi Uğur Mutlu ise, Trabzon’a hayran kaldığını ifade ederek, “Trabzon’un mimarisini incelemeye geldik ama daha çok dikkatimi çeken vatandaşın bize yaklaşımı oldu. Bizi kalabalık halde gören vatandaşlar kayıtsız kalmayarak, sorular sorup, yardımcı olmaya çalışıyor. Bu durumla diğer şehirlerde karşılaşmadık. Mimariyle ilgili vatandaş da bildiğini anlatıyor, bu çok hoş ve misafirperver bir yaklaşım. Trabzon’la ilgili bir diğer önemli nokta ise, diğer şehirlerde bir uygarlığa ait eserler görürken Trabzon’da ise karışık bir mimari esinti var. Rum İmparatorluğu’ndan tutun da Osmanlı’ya kadar mimari çeşitlilik söz konusu. Bu açıdan Trabzon’da kültürel zenginlik var. Bir de çok alışık olmadığımız bir durum, her yer yeşil ve taşın içinden bile bitki yetişiyor. Hayran kalmamak elde değil” dedi.

(İlkhaber / Meryem AKGÜN)

Son Güncelleme: 10.08.2016 12:22
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com