01 Eylül 2012 Cumartesi 11:22
Trabzon Önemli Hizmetler Alacak

Trabzon'da yarın düzenlenecek Ak Parti Yerel Yönetimler 4. Bölge Toplantısı'na katılmak üzere kente gelen Tanrıverdi, beraberindeki Ak Parti Rize Milletvekili ve Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı Nusret Bayraktar ile birlikte Vali Recep Kızılcık'ı makamında ziyaret etti. Tanrıverdi, 7 ili kapsayan ve bin 300 kişinin katılacağı AK Parti Yerel Yönetimler 4. Bölge Toplantısı'nın bölgede bir sinerji meydana getireceğini belirterek, toplantıda yerel yönetimler adına bilgi birikimi ve tecrübe paylaşımının gerçekleştirileceğini söyledi. AK Parti'nin belediyeciliğin ve hizmetin adresi bir parti olduğunu vurgulayan Tanrıverdi, "Yerel yönetimler dinamik bir yapıya sahiptir. Dolayısıyla gelişen, değişen Türkiye ve dünya şartlarında elbette değişime ayak uydurmak zorundayız. Değişime direnen kurumlar, kuruluşlar, ülkeler her zaman yok olmuşlardır. Dolayısıyla değişimin gerçekleşmesi için değişimi çok yakından takip etmemiz gerekiyor. Bu anlamda biz hem Türkiye'de değişimi çok iyi takip ediyoruz hem de uluslararası düzeyde değişimin ne olduğunu yakından takip ediyoruz" dedi. Tanrıverdi, bu başarılı çalışmalar sonucunda İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın, Dünya Belediyeler Birliği diye ifade edebilecek dünya kuruluşunun başkanı olduğuna dikkati çekerek, şöyle devam etti: "Belediye başkanlarımız değişik uluslararası kuruluşların başkanları olmuşlardır. Yerel yönetimlerde, Sayın Başbakanımızın 1994'de temelini attığı o güzel çalışmalar başarıyla sürdürülmektedir. Tabi ki Sayın Başbakanımızın, belediye başkanlığından gelen birisi olması, yerel yönetimler ve Türkiye için büyük avantaj olmuştur. Çünkü kendisi yerel yönetimlerde, pratikte bulunan biri olarak ihtiyaçların, eksiklerin, yasal mevzuattaki sorunların ne olduğunu çok yakından bildiği için daha 2002'de tek başına iktidar olur olmaz Ak Parti yerel yönetimlerde reformu başlatmış, 2004 ile birlikte Belediyeler Kanunu, Büyükşehir Belediyeler Kanunu, Mahalli İdare Birlikleri gibi ve son zamanlarda da kentsel dönüşüm yasaları, 2B yasaları gibi önemli yerel yönetimlere ilişkin yasal düzenlemeleri gerçekleştirmiştir."

ARTIK DÜNYADA ÜLKELER DEĞİL, ŞEHİRLER YARIŞIYOR

Dinamik yapıya sahip yerel yönetimlerde her şeyin tamamlandığını söyleyemeyeceklerini belirten Tanrıverdi, şunları kaydetti: "Bundan sonraki süreç içinde daha yaşanabilir kentlerin, şehirlerin oluşması ve daha güzel çevreye sahip şehirlerin, uluslararası rekabette yerini alabilecek şehirlerin oluşabilmesi için ihtiyaçlara yönelik düzenlemeler gerçekleştirilecektir. Bu noktada yerel yönetimlerde valilerimizin önemli katkıları, gayretleri olmuştur. Özelikle il özel idarelerindeki il genel meclisleri ile valiler arasındaki iyi diyalogla, hükümetimizin ortaya koyduğu Köydes projesi ile çok şükür artık köylerimizde, kırsal alanlarımız da bu kalkınmadan nasibini almıştır. Türkiye Cumhuriyeti tarihinin tarihi bir projesi olarak Köydes uygulanmış, köylerimiz yola kavuşmuş, köylerimiz parke taşıyla tanışmış, köylerimiz susuzluktan kurtulmuş ve daha da sağlıklı hale dönüştürülmüştür."

Vali Kızılcık ise Tanrıverdi'nin ziyaretinden memnuniyet duyduğunu belirterek, "Doğu Karadeniz şu anda fevkalade huzurlu. Özelikle merkezden, sizlerin yapmış olduğu proje ve finansal desteklerle çok önemli projeleri hayata geçiriyoruz. Bu projeler hem şehir merkezimizde hem de kırsaldaki köylerimizin yapısını değiştirdiği gibi, insanlarımızın da memnuniyetini cezbediyor" dedi.

Hükümetin ortaya koymuş olduğu program çerçevesinde vatandaşa en iyi şekilde hizmet etmeye çalıştıklarını ifade eden Kızılcık, "Yerelde sivil toplum kuruluşlarımız, üniversitemiz ve yerel yönetimlerimizle koordineli çalışarak, en iyisini yapmanın arayışı içindeyiz. Başta Başbakanımız olmak üzere sizlere şükranlarımızı arz ediyoruz. Yerel yönetimlerle ilgili yapacağınız toplantının son dönemde çok konuşulan büyükşehir olma hayalimizin de gerçekleşmesine katkı sağlayacağını düşünüyorum" diye konuştu.

BAŞKAN BİLGİ VERDİ

Trabzon Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu'nu da ziyaret eden Tanrıverdi, Gümrükçüoğlu'ndan kentte yürütülen çalışmalarla ilgili bilgi aldı.

Tanrıverdi, yapılan çalışmalarla Trabzon'un çehresinin değiştiğini ve önemli bir vizyon kazandığını bildiklerini belirterek, "Trabzon bunu hak etmektedir. Çünkü Trabzon tarihi bir kentimizdir, medeniyet ve kültür kentidir. Dolayısıyla Trabzon ihmal edilmişliğini, unutulmuşluğunu bu dönemde, özellikle Ak Parti iktidarı döneminde artık gidermiştir ve önemli hizmetlerle buluşmuştur" dedi.

BÜYÜKŞEHİR OLACAK

Trabzon'un bundan sonrada önemli hizmetlerle buluşacağını ifade eden Tanrıverdi, "Çünkü Trabzon artık büyükşehir belediyesi olmaktadır. Büyüklüğüne yakışır unvanı da almaktadır. Büyükşehir belediyesi olunca şehrin en ücra köşesine hizmet götürecek altyapı, üst yapı bütünlüğü ile imar bütünlüğü sağlanacak ve vatandaşlara daha güzel hizmet verilecek. Değişen ve gelişen Türkiye şartlarına daha iyi uyum sağlanacak" diye konuştu. Tanrıverdi, artık dünyada ülkelerin değil, şehirlerin yarıştığını vurgulayarak, şöyle devam etti: "Şehirlerin yarıştığı bir ortamda, Trabzon şehrimiz bu yarışta geri kalmamalı, daha ileriye gitmeli. Zeki insanların bulunduğu, büyükşehir olması hasebiyle de daha farklı, daha çeşitli hizmetleri ortaya çıkararak, dünyaya da model olacak şehir olacaktır inşallah. Trabzon'un büyükşehir belediyesi olması elbette şehrin güzelleşmesinin yanında, halkın beklediği hizmetlere kavuşması anlamını da taşımaktadır. Trabzon'da yaşayan vatandaşlarımız, çağdaş medeniyet hizmetlerine daha ileri noktada kavuşmuş olacaklar, daha yaşanabilir şehirde yaşamanın keyfini çıkaracaklar. Bu planlar, gelecek nesillerimize daha güzel şehirler teslim etmek adına da yapılan çalışmalardır. 2014 yerel seçimlerin yapılacağı tarihtir ancak meclis içerisindeki bir mutabakat ve buna dayalı anayasa değişikliği ile öne alınması söz konusudur, olabilecektir daha doğrusu. Bu anlamda yerel seçimler öne alındığında yaklaşık bir yıl kadar bir zaman kalmış olacak. Bu süreci belediye başkanlarımız çok iyi değerlendirmeliler. Halka verilen sözlerden hiçbiri eksik kalmamalı. Artımız olmalı, eksimiz olmamalı." Gümrükçüoğlu, Ak Parti Yerel Yönetimler 4. Bölge Toplantısı'nın çok faydalı olacağını belirterek, Tanrıverdi'ye porselen tabak, Bayraktar'a ise fincan takımı hediye etti.

Son Güncelleme: 01.09.2012 11:24
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com