15 Nisan 2016 Cuma 19:47
Trabzon Valiliği'nden Mülteci Kampı Açıklaması

Ortahisar Belediyesin'de geçtiğimiz günlerde CHP Grup Başkanı Turgay Şahin tarafından mülteci sorununu gündeme getirmesi üzerine Zabıta Müdürü Ömer Aydın, "Trabzon Valiliğinde son olarak bu konuyla ilgili toplantı yaptık. Bunun esas sorumluluğu göç idaresinde. Bize toplansın desin biz toplarız. Büyükşehir ile ortaklaşa çalışma yapıyoruz. Emniyet daha ağırlıklı o konuda. Bizim yapacağımız bir şey yok. 450 kişi biz belediye imkanları ile gönderdik. Valilikte yapılan toplantıda bunlara toplama merkezi yapılması için bir öneri de getirildi. Belediyemizin tek başına yapacağı bir nokta değil. Trabzon'da yapılması açısından görüş birliğine varıldı" şeklinde açıklamalarda bulunmuştu 

VALİLİK ZABITA MÜDÜRÜNÜ YALANLADI 

İŞTE O AÇIKLAMA 
Son günlerde bazı basın yayın organlarında” Trabzon’da Bir Mülteci Kampı Kurulacağı telaffuz edilmişti.” Şeklindeki haber üzerine aşağıdaki açıklamanın yapılmasına gerek görülmüştür. Ülkemizde Kamplar ( Geçici Barınma Merkezleri) Suriye ‘ye yakın güney illerimizde kurulmaktadır. Şanlıurfa, Adıyaman, Gaziantep, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye, Adana, Hatay, Mardin illeri Suriye Uyruklu Yabancılar için Kampların olduğu ( Geçici Barınma Merkezi ) illerdir. Trabzon ilimiz de Barınma Merkezi kurulması gündemde değildir.  

Trabzon Valiliği bünyesinde oluşturulan ve belediyelerin, Kamu kurum/kuruluşlarının katıldığı” Geçici Korunma Merkezlerine Sevki Uygun Görülen Suriyelilere” ilişkin komisyon çalışmalarını düzenli olarak yapmakta ve alınan kararlar yürürlüğe konulmaktadır. Geçici Barınma Merkezi bulunmayan illerde Geçici Koruma Kapsamındaki Suriyelilerden dilencilik, sokakta yaşam vb. faaliyetlerde bulundukları tespit edilenler İçişleri Bakanlığı, Göç İdaresi Genel Müdürlüğünün yönetimindeki Osmaniye ili Geçici Barınma Merkezine sevk edilmektedir.  

Ancak; dilencilik yapan veya herhangi bir şekilde sokakta yaşama başlayan geçici koruma altındaki Suriyeliler sokaklardan/ kavşaklardan alındıktan sonra herhangi bir resmi kaydı olmayanların parmak izlerinin alınması ve yeni kimlik çıkarılması, daha önce kayıt olanların kimlik tespiti ve aile bütünlüğünün sağlanması sonucunda Göç İdaresi Genel Müdürlüğünden sevk için alınması işlemleri 1-2 gün süreceğinden; dilenen Suriyelilerin 1-2 akşam misafir edilebilecekleri bir misafirhaneye ihtiyaç vardır. 

Söz konusu misafirhane için başta belediyelerimiz olmak üzere kamu kurum ve kuruluşları ile koordine içerisinde çalışmalar devam etmektedir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.                        

Son Güncelleme: 15.04.2016 19:51
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com