06 Eylül 2016 Salı 09:46
Trabzon’a Tarih Müzesi

Trabzon Ortahisar Belediye Meclisi, Eylül ayının ilk toplantısını gerçekleştirdi. Belediyenin yürüttüğü projelerle ilgili Meclis üyelerini bilgilendiren Başkan Ahmet Metin Genç, Kemeraltı Sokak Sağlamlaştırma Projesi’nin yarın ihaleye çıkacağı müjdesini verdi. Meclis gündemine geçilmeden söz alan meclis üyeleri, şehirle ilgili gördükleri sıkıntıları Başkan Genç’e aktardı. CHP’li Meclis Üyesi Turgay Şahin, Büyükşehir Belediyesi’nin toplu taşıma araçlarını yenilediğini hatırlattı. Belediyenin ulaşım hizmetinde kaliteyi arttırmaya çalıştığını söyleyen Şahin, özel sektörün araçlarının yaş ortalamasının yüksek olduğuna dikkati çekti. Şahin, özel sektörün ulaşımda verdiği hizmetin şehre yakışmadığını kaydetti.

ULAŞIMIN BİR STANDARDI OLMALI
Başkan Genç, “Belediyeye ait olsun, özel sektöre ait olsun ulaşım araçlarının bir standarda tabi olmaları gerekmektedir. Daha yaşanılabilir bir şehri arzuluyoruz. Bu sorunla ilgili bir yetkimiz ve yaptırımımız var mı, incelemek gerekiyor. Bunu UKOME uhdesinde gündeme alalım ve değerlendirelim” dedi. Bir diğer eleştiri ise MHP’li Meclis Üyesi Ayşe Kabadayı’dan geldi. Kabadayı, Uzunsokak, Kunduracılar ve Maraş caddesinde gelişigüzel etrafa bırakılan çöplerin kötü koku oluşturduğunu dile getirdi. Kabadayı’nın siteminde haklı olduğunu ifade eden Genç, “Esnafımız vakti zamanında çöpünü çıkarsa bu sorunlar olmayacak. Ama bu bahane değil. Bizzat yazı yazdım ama esnaf söz dinlemiyor. Galiba tekrardan maddi bir ceza yoluna gideceğiz. Bu duruma neden olanları tespit ettirdim. Prestij sokaklarımızda çöp varsa bu bizim sorumluluğumuz. Zamanı dışında çöp bırakılmaması gerekiyor. Bunu engellemek için yine cezaya başvuracağız” diye konuştu.

muze.jpg

HAFSA SULTAN KONAĞI TARİH MÜZESİ OLDU
Meclis’in gündemine geçildiğinde ise ‘Trabzon Tarih Müzesi’nin açılacak olduğu müjdesi verildi. Başkan Genç “Hep tarihi bir şehir olduğumuzu ifade ediyoruz ama kurumsal hafızalarımızı oluşturamadık. Bu nedenle göreve başlar başlamaz Hafsa Sultan Konağımızı kiralayarak müze haline getirdik. Çok iyi bir eser ortaya çıktığı kanaatindeyim. Açılışını yapacağız. Bu şehirde izi olanların, tarihi şahsiyetlerimiz başta olmak üzere, bu şehre ait dokümanların, verilerin, filmlerin, fotoğrafların olduğu iyi bir mekan oldu” diye konuştu.

muze_.jpg

(İlkhaber / Meryem Akgün)

Son Güncelleme: 06.09.2016 09:54
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com