14 Mayıs 2016 Cumartesi 19:34
Trabzon'da 38 Engelli Çakı Gibi Asker Oldu

Trabzon'da yaşayan 38 engelli vatandaş, Engelliler Haftası etkinlikleri kapsamında 1 günlüğüne Trabzon İl Jandarma Alay Komutanlığı’nda askerlik heyecanı yaşadı.

Akçaabat Söğütlü İl Jandarma Komutanlığı’nda düzenlenen törene Vali Vekili Necmettin Yalınalp, İl Jandarma ve Garnizon Komutanı Jandarma Albay Okçin Akşit, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Zekeriya Taşan, İl Müftüsü Keramettin Demir, Trabzon Aile Ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Dr. Kadir Er, protokol, engelli vatandaşlar ve yakınları katıldı.

1-(5)-003.jpg

Engellilerin kısa süreliğine de olsa askeri ortamı yaşamaları ve birebir Mehmetçik olmaları için Akçaabat Söğütlü İl jandarma Komutanlığı’nda sabah saat 08.00’dan itibaren 38 engelli, askeri kıyafet giydirilerek askeri eğitime alındı ve saat 15.00’da and içme töreni icra etti. Yemin töreni sırasında aileler duygulu anlar yaşadı.

fotogaleri-banner-007.png

Yemin eden engelli erler adına Jandarma Er Hüseyin Bekar bir konuşma yaptı. Sonrasında Jandarma Er Miraç Birinci ve engelli yakını Mükerrem Özcan'ın şiir okuması ile tören devam etti. Törende konuşma yapan İl Jandarma ve Garnizon Komutanı Jandarma Albay Okçin Akşit “1111 sayılı askerlik kanunu kapsamında silâh altına atamaları mümkün olmayan engelli vatandaşlarımızın bu hak ve ödevlerini sembolik olarak yerine getirmelerini sağlamak maksadıyla bu günü tertiplemiş bulunmaktayız. Bir kısmımız doğuştan, bir kısmınız ise hayatın belirli bir sürecinde geçirdiği rahatsızlık nedeniyle kaderin bir cilvesiyle yaşamak zorunda yaşamak zorunda kaldınız. Ancak şunu bilmelisiniz ki, yaşama sımsıkı sarılmanız, ,içinizdeki umudu hiç kaybetmemeniz ve hayata tutunma adına gösterdiğiniz azim ve özveriyle hepimize örnek teşkil ediyorsunuz” dedi.

1-(24)-001.jpg

Konuşmasına orada bulunan Mehmetçiklere seslenerek devam eden Garnizon Komutanı Albay Akşit “Askerlik her Türk gencinin yapması gereken bir görevdir. Sizleri bu üniforma ve etmiş olduğunuz kutsal askerlik yemini ile tam bir asker olacaksınız. Bugün sizlerle, kısa da olsa, kutsal askerlik görevini yapmanın gurur ve onuru yaşatmaktan ve şanlı Türk Ordusunun şerefli birer neferi olarak sizlere aramızda görmekten dolayı mutluluk duyuyoruz" diye konuştu.

1-(9).jpg

Garnizon Komutanı Albay Akşit'in konuşmasının ardından, and içme töreninde yemin eden 38 engelli vatandaşa terhis belgeleri takdim edildi. Terhis belgelerinin takdimi sonrasında arama köpeğinin gösterisi ve Tonya Feride Ahmet Şener Ortaokulu folklör ekibinin gösterisi izleyenler tarafından alkış aldı.

Tören resmi geçit ile sona erdi.

1-(36).jpg

Son Güncelleme: 14.05.2016 21:25
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com