12 Ekim 2016 Çarşamba 18:27
Trabzon'da Bir Bina Tedbir Amaçlı Boşaltıldı

Trabzon'un Ortahisar ilçesindeki bir site içerisinde bulunan 42 daireli bina, yanında bulunan inşaat çalışmaları nedeniyle istinat duvarının zarar görmesi sonucu tedbir amaçlı tahliye edildi.
 

İlçeye bağlı Bahçecik Mahallesi'nde bir site içerisinde bulunan istinat duvarında meydana gelen çökme sonucu, Ortahisar Belediyesince can güvenliği açısından tedbir amacıyla  Mustafa Türk Sitesinin A bloğu boşaltıldı.

20161012_2_19532660_14967909.jpgSitenin yöneticisi Mustafa Kara, yaptığı açıklamada, evlerinin çökme tehlikesine karşı 3 gündür eve giremediklerini söyledi.

Konuyla ilgili gerekli yerlere müracaatları yaptıklarını vurgulayan Kara, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Binada 100'ün üstünde kişi yaşıyor. Sıkıntı var ama nedir bilmiyoruz. Gelenler,' bir şey yok, tedbir amacıyla evlere giremezsiniz' diyor. Bekliyoruz. Ben şu anda ailemin yanında kalıyorum. Kalmaya yeri olmayan komşularımız için de kalacak yer arıyoruz. Bu kapsamda belediyeye de dilekçe verdik. Buranın bir an önce sağlam bir zemine oturtulup, sıkıntımızın geçmesini bekliyoruz. Şu anda duvar yapım çalışmaları devam ediyor. İnşallah sıkıntımız çözülür."

Bina sakinlerinden Mehmet Ölmez ise, 3 gündür evlere giremediklerini işaret ederek, "Çocuklar okuyor. Mağdur olduk. Şu anda tek talebimiz, can güvenliğimiz için buranın bir an önce yapılıp, evlerimize girmemiz." dedi.

"Yarın akşama kadar tehlike arz eden kısmın duvarını yapmayı planlıyoruz"
Ortahisar Belediye Başkan Yardımcısı Fevzi Baytar, yaptığı açıklamada, sitenin yan tarafında bina yapıldığını belirterek, "Yapılan bina ruhsatlı ve harfiyat izni alınmış ama temel açılınca yandaki bloğun kanal borularının arsadan geçmesi sebebiyle hafriyat esnasında borular patladı. Borular patlayınca da su temele aktı ve orada toprak kaymalarına neden oldu." ifadelerini kullandı.

20161012_2_19532660_14967918.jpg

Belediye Başkanı Baytar,  can güvenliği açısında tebligat göndererek, binayı boşaltıklarını ifade ederek, "İnsanlara can güvenliğiyle ilgili tebligat yapıldı. Ondan sonra da gerekli tedbirler alınmaya başlandı. Şu anda duvar çalışmasına yönelik çalışmalar devam ediyor. Kanal patlamasından dolayı sıkıntılar çıktı. Kanal patlamamış olsaydı bir sıkıntı olmayacaktı." diye konuştu.

20161012_2_19532660_14967917.jpg

Çalışmaların gece de devam edeceğini vurgulayan Baytar, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Çalışmalar belli bir aşamaya gelinceye kadar devam edecek. Bugün itibariyle iki makineyle çalışmalarımız sürüyor. Vatandaşlarımız teknik rapor da isteyebilir. Şu anda binada herhangi bir hasar görünmedi. Vatandaşlarımız can güvenliği önemli olduğu için biz tedbir amacıyla vatandaşlarımıza evlerinde oturmamaları tebligatını yaptık. Konaklama tarzında da vatandaşlarımızdan dilekçeler geldi, onlarla da ilgileniyoruz. Kalacak yerleri olmayan kişilere yardımcı olunacak. Bir aksilik çıkmazsa hızlı bir şekilde duvar yapılıyor. Yarın akşama kadar tehlike arz eden kısmın duvarını yapmayı planlıyoruz."

Baytar, her konuda belediyle olarak gerekli hassasiyeti gösterdiklerini ve tedbir aldıklarını da sözlerine ekledi.

Son Güncelleme: 12.10.2016 18:35
Anahtar Kelimeler:
Trabzon
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com