18 Eylül 2016 Pazar 18:24
Trabzon’da O İlçelerde Kırmızı Alarm

Karadenizinsesi.com / Aleyna BAYRAM

KARA KURTLAR MAHALLEYİ BASTI
Trabzon’un Köprübaşı ile Dernekpazarı ilçelerinde kara kurt paniği yaşanıyor. Henüz nerden ne şekilde geldikleri ya da türedikleri belli olmayan ve siyah Kurt’u andıran hayvanlar, mahallelerde köpekleri parçalıyor, kümeslere girip tavukları telef ediyor.

AKŞAM SAATLERİNDE ORTAYA ÇIKIYORLAR
Trabzon’un Sahilden yukarıda bulunan Köprübaşı ve Dernekpazarı ilçelerinde bugünlerde Siyah Kurt’a benzeyen hayvan paniği yaşanıyor. Köprübaşı ilçesinin Çifte köprü ve Güneşli mahallelerinde özellikle akşam saatlerinde sürüler halinde ortaya çıkan bu hayvanların mahalledeki birçok köpeği boğduğu bildirildi. Mahalle halkının özellikle akşam saatlerinde dışarı çıkamadığı çocukları için tedirgin oldukları bildirildi

SÜRÜLER HALİNDE GEZİYORLAR
Mahallesinde bugüne kadar 8 köpeğin bu siyah Kurt’a benzeyen hayvanlar tarafından boğularak parçalandığını belirten Çifteköprü Muhtarı Yakup Kadıoğlu, “Biz şaşırdık kaldık, önceki yıllarda arada sırada görülen bu hayvanlar bu yıl o kadar çoğaldılar ki sürüler halinde geziyorlar. Akşam saatlerinden sonra her yerde görülüyorlar. Bunlar mahallede ne köpek bıraktılar, ne de kanatlı hayvan. Şu ana kadar insana saldırmadılar. Ama çocuklarımızı özellikle akşam saatlerinden sonra dışarı bırakamıyoruz. Yetkililere durumu bildirdik” dedi

KURT’A BENZİYOR
Bölgede Kurt’a benzeyen bu hayvanların çoğalmasının Çakal ve Siyah köpeklerin çiftleşmesinden kaynaklanabileceğini ifade eden Mahalle sakini Dursun Özdin, Önceki yıllarda vatandaşlardan Çakalla, Siyah köpeklerin çiftleştiğini görenler çok oldu. Bu nedenle farklı bir tür ortaya çıktı. . Benimde köpeğimi parçaladılar. Bir tanesini vurduk. Çok uzun ayakları ve değişik bir çene yapısı var. Yetkililere gösterdik. Kurt’a benzettiler. Şaşırdık kaldık.

Trabzon’un Dernekpazarı ilçesine bağlı köylerde de sık sık görülen ve burada da Köpekleri parçalayan, Kümes hayvanlarına saldıran hayvan için yetkililerden önlem alınması istendi.

FOTO KAPAN KURULDU
Yaşanan durumun Trabzon Orman bölge müdürlüğüne bildirilmesi üzerine Yaban hayvanlardan sorumlu Milli Parklar araştırmalara başladı. Gelen şikayetleri değerlendiren Milli parklar ekipleri,  Önceki gün  bu hayvanların  görüldüğü alanlara Foto kapan kurdular ve Kurt’a benzeyen hayvanın cinsini tespit etmek için çalışmalara başladılar..

UZMANLAR, “KURT” DEDİ
Milli parklar yaban hayat sorumlusu Servet Uzun, “Çok şikâyet gelmeye başladı. Hayvanı tanımıyoruz. Elimizde sadece vurulan bu hayvanlardan birinin fotoğrafı var. Bunları Karadeniz Teknik Üniversitesi Orman Fakültesi Yaban hayat bölümünde öğretim görevlilerine gösterdik. Onlarda bunun Siyah Kurt’a benzettiler. Mahallelinin Siyah Köpekle Çakal’ın birleşmesinden olduğu söylemini ilettim. Onlarda olabileceğini söylediler. Kurduğumuz foto kapanlardan alacağımız görüntüler bize daha net fikir verecek. Onu bekliyoruz” dedi

Uzun, “Bölgede 200’den fazla bu hayvandan olduğu belirtiliyor. Eğer bu Kara kurt ise vurulması yasal olarak yasak bir hayvandır ve para cezası vardır. O nedenle bölge halkı mümkün olduğu kadar cinsi ortaya çıkana kadar bu gibi eylemlerden kaçınsın’ dedi.

14397865_1159392497448708_804656536_n.jpg

Son Güncelleme: 19.09.2016 14:04
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com