12 Temmuz 2016 Salı 21:08
Trabzon'da Olimpiyat Ateşi Yakıldı

Bu yıl 16.’sı yapılan, 31 ülkeden 2 bin 500 sporcunun katıldığı olimpiyatların açılış törenine; Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Trabzon Valisi Yücel Yavuz, ISF Başkanı Laurent Petrynka Trabzon Milletvekilleri, Okul Sporları Federasyonu Başkanı Fatih Ömür Karakullukçu,  Belediye Bakanları, Daire Başkanları ile sporcular ve vatandaşlar katıldı.

BARIŞ, SEVGİ KARDEŞLİK VURGUSU
Organizasyonda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,  TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Başbakan Binali Yıldırım ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu’nun mesajı okundu. Türkiye Okul Sporları Federasyonu Başkanı Karallukçu ve ISF Başkanı Petrynka, konuşma yaptı. Karakullukçu, “GYMNASİADE Sizlerin katılımıyla sıcak kanlılığı ile misafirperverliği ile ön plana çıkan güzel ülkemizin, güzel kentlerinden Trabzon’da gerçekleştiriyoruz. Yapılacak olan müsabakaların barışa sevgiye kardeşliğe vesile olmasını diliyorum” dedi.

fotogaleri-banner-007.png

SON YILLARDA BÜYÜK MESAFE KAT ETTİK
Organizasyona katılan Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ise, “Türkiye olarak, Türkiye hükümeti olarak UNİVERSİAD İle başlayan GYMNASİADE  ile devam eden, tüm dünya gençlerine olimpiyat ruhunu aşılayan bu güzel organizasyona Türkiye olarak bir kez daha ev sahipliği yaptığımız için büyük mutluluk duyuyoruz. Son yıllarda, Türkiye olarak çok büyük bir mesafe kat ettik. Ekonomik olarak, siyasi olarak ve spor alanında. Türkiye’yi sadece Avrupa’da değil, eğitim noktasında da spor noktasında çok ileriye taşıdık. Tam da bugün dünyanın ve dünyamızın en ve en çok ihtiyacı olan bu değerleri en güzel çağınızda ve yaşınızda, güzel şekilde yaşıyorsunuz. Sizlerin bugün Trabzon şehrine, Türkiye’mize gelmiş olmanızdan, bizleri ev sahipliği noktasında mutlu ettiğinizden dolayı, Trabzon şehrine geldiğinizden dolayı çok teşekkür ediyorum” dedi.

10 BRANŞTA İLK KEZ YAPILIYOR
Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, “Türkiye’de gerçekten çok uzun yıllar çok büyük değişim gelişim oldu. Türkiye’de bununla beraber spor yaşamımızda, spor alanında, sportif anlamda ki müsabakalarda çok farklı yeni atılımlara imza atıyoruz. Bunun en önemli startlarından biri burada Trabzon’da Türkiye’mizde yapılan GYMNASİADE.  Şuan da yapılacak organizasyon 10 branşla ilk kez yapılıyor. Sizlerden şunu istiyoruz. Burada hem bir birinizle kaynaşın, bir birinizi tanıyın. Sporu birlik ve beraberlik amacında bunlardır.

ÜLKEMİZİN EN ÖNEMLİ ŞEHİRLERİNDEN
Son cümlelerimde ev sahibi şehrimiz güzel Trabzon’un insanlarına Trabzonlu hemşerilerime ayırmak istiyorum. Ülkemizin en önemli şehirlerinden en kadim şehirlerinden birindesiniz. Ve aynı zamanda sportif anlamda büyük tecrübesi olan, sportif organizasyonlarda geçmişten günümüze çok büyük tecrübesi olan şehrimizdesiniz. Tarihinde kültürüyle, ama hepsinden önemlisi misafirperverliği ile dünyada ve Türkiye’de önemli bir yere olan Trabzon şehrindesiniz. Dolayısıyla bu şehirde bu güzel şehirde Trabzon’da hep birazcık eğlenin ama aynı zamanda iyi sonuçlar alın. Ve eminim yakın zamanda başka organizasyonlarda sizlerle yolumuz tekrar kesişecektir. Hepinize katılımınız için Trabzon’a geldiğiniz için teşekkür ediyoruz” dedi.

Fotoğraflar için tıklayınız...

AÇILIŞI BERABER YAPTILAR
Konuşmaların ardından Bakanlar Kılıç ve Albayrak ile ISF Başkanı Petrynka, Türkiye Okul Sporları Federasyonu Başkanı Karakullukçu, Trabzon Valisi Yavuz ile Trabzon İl Yöneticilerinin katılımıyla Olimpiyatların açılışı yapıldı. Açılışın ardından ISF Marşı okunurken, sonrasında Ankara Büyükşehir Belediyesi halk oyunları ekipleri, Samsun Capoeira ekipleri bir gösteri sundu.

10 FARKLI TESİSTE GERÇEKLEŞTİRİLECEK
Trabzon'da 20 kilometrelik bir alanda bulunan 10 farklı tesiste yapılacak organizasyona toplamda 31 ülke katılıyor. Bu ülkeler ise sırasıyla şu şekilde: Ermenistan, Azerbaycan, Belarus, Belçika, Brezilya, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Hırvatistan, Güney Kıbrıs, İngiltere, Estonya, Fransa, Gürcistan, Almanya, Yunanistan, Macaristan, Hindistan, İsrail, Letonya, Moğalistan, Fas, Kuzey İrlanda, Porto Riko, Katar, Romanya, Rusya, Slovakya, İspanya, Çin, Tunus ve Türkiye…
 
Organizasyonda, 19 Mayıs Spor Salonu’nda güreş, Söğütlü Atletizm Stadı’nda atletizm, Yomra Spor Kompleksi’nde artistik cimnastik, Hayri Gür Spor Salonu’nda aerobik ve ritmik cimnastik, Fatih Eğitim Fakültesi Spor Salonu’nda eskrim, Çok Amaçlı Spor Salonu’nda judo, Ahmet Suat Özyazıcı Stadı’nda okçuluk, Çok Amaçlı Spor Salonu’nda karate, Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Hasan Polat Spor Salonu’nda satranç, Beşirli Tenis Kompleksi’nde tenis, Mehmet Akif Ersoy Yüzme Havuzu'nda ise yüzme müsabakaları gerçekleştirilecek.

Son Güncelleme: 12.07.2016 21:58
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com