20 Ocak 2016 Çarşamba 15:08
Trabzon’da ‘Türkiye, Ortadoğu Ve Dünya’ Konulu Konferans

Memur-Sen Trabzon İl Temsilciği tarafından düzenlenen Türkiye, Ortadoğu ve Dünya konulu konferans Hamamizade İhsanbey Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi.

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Memur-Sen Trabzon İl Başkanı Mehmet Kara, kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileri, STÖ temsilcileri ve vatandaşların hazır bulunduğu konferansa konuşmacı olarak Yeni Medeniyet Stratejik Düşünce Hareketi Başkanı Cuma İçten katıldı.

Programın açılışında konuşan Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Diyarbakır'ın, Selahattin Eyyubi Cami'sini ve Ulu Cami gibi tarihi eserleri koynunda barındıran kadim bir kent olduğunu ifade ederek, "Selahattin Eyyubi Kudüs'ü ele geçirirken oradaki Hıristiyanlar, diğer din mensupları, Museviler orayı teslim etmekte tereddüt etmişlerdi, kendilerinin yaptığı gibi katliam yapılmasından şüphelenmişlerdi ve oda cevaben "ben Müslüman'ım" demişti. "Ben Müslüman'ım kimseyi katletmem" demişti ve bu sözünü bir Müslüman olarak yerine getirmişti. İşte bugün yaşadığımız coğrafyada da, Diyarbakır'ımızda da hepimiz şu şuur içinde olmamız lazım; İnanan bir millet. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın dediği gibi tek devlet, tek bayrak, tek millet, tek vatan ortak paydasını kabullenmiş olan, kimsenin dinine, diline, etnik kökenine hiçbir zaman bakmayacağız, hiçbir tahrike de Allah'ın izniyle kapılmayacağız" diye konuştu.

DİYARBAKIR'DAN TRABZON'A SELAM GETİRDİ

Yeni Medeniyet Stratejik Düşünce Hareketi Başkanı Cuma İçten de, Ortadoğu'da bugün yaşanan olayların Siyonizmin başlatmış olduğu bir savaş olduğunu ifade etti.

Diyarbakır'dan bordo-mavi şehir Trabzon'a selam getirerek konferansa başlayan İçten, "Ortadoğu diye tabir edilen bu coğrafyayı iyi anlamamız lazım, Türkiye'yi ve mevcut şu anki gündemi iyi anlamamız gerektiği kanaatindeyim. Şu an yürütülen savaş Musevilerin, haçlı zihniyetinin, daha derin bir deyimiyle Siyonizmin bizlere başlatmış olduğu bir savaştır. Hiçbir zaman ne İslamı kabul ettiler ne Resulullah (S.A.V.) Efendimizi kabul ettiler, ne bizleri kabul etiler. Hep kan, gözyaşı ve ötekileştirme içinde oldular. En son peygamberin geleceğinden haberdardılar ama bu peygamberin kendi ırkından geleceğine inandıkları için her zaman reddettiler. Bu kavgayı bunun üzerine rahatlıkla kurgulayabilirsiniz… Selahattin Eyyubi eğer Kudüs'ü fethetmiş olmasaydı, Fatih Sultan Mehmet İstanbul'u fethedemezdi. 687 yılında Halid Bin Velid'in oğlu Hz. Süleyman 27 şehit sahabe ile Diyarbakır" fetih etmiş olmasaydı Selahattin Eyyubi Kudüs'ü fetih edemezdi. Hem Diyarbakır, hem Kudüs ve İstanbul fetih edildiğinde bizlerin bir medeniyet anlayışı var. Din, dil, ırk ve mezhep ayrımı yapmaksızın hiç kimseyi ötekileştirmeden herkesin kendini ifade edeceği alanlar tahsis ettik ve bütün farklılıkları kendi kotamızda tuttuk" dedi.

ABD'nin Irak'ı işgal ettikten sonra Irak'ın başına İran'ın sözünden çıkmayacak olan Maliki'yi getirdiğini hatırlatan İçten, "Irak'ın başında Maliki var. Maliki Şia. Bu adam ABD'nin sözünü mü dinler yoksa İran'ın sözünü mü dinler? İran'ın sözünü dinler. ABD neden Irak'ın başına İran'ın sözünü dinleyecek birini koysum? Bunu ABD'nin Ortadoğu sorumlusuna söyledim. "Bu adam sizimi dinler İran'nı mı dinler dedim. Sizin Ortadoğu'da en büyük müttefikiniz İran'dır" dedim" şeklinde konuştu.

Trabzon’da ‘Türkiye, Ortadoğu Ve Dünya’ Konulu Konferans

Son Güncelleme: 20.01.2016 15:45
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com