24 Ekim 2012 Çarşamba 09:56
Trabzonlu Minik Enes Yaşamak İstiyor

DÜĞÜNDE ZEHİRLENDİ

Her şey 6 ay önce başladı. 9 yaşındaki Enes, ailesi ile birlikte gittiği düğünde yediği pasta pastadan zehirlendi. Hastanede tedavisi yapılan Enes’de bu kez halsizlik şikayeti baş gösterince tekrar hastanenin yolunu tuttu. Doktorlar, “Oğlunuz lösemi hastası” dedi. 

HASTANELER YETERSİZ

Baba Mustafa Düzenli ise oldukça dertli. Trabzon’daki hastanelerin yetersizliğinden dert yanan Düzenli, “Trabzon’da hastane çok, ama bu konuda hepsi yetersiz. Lösemi yenilmez bir hastalık değil, yeter ki Trabzon’a lösemi tedavisi için bir merkez kazandırıldın” dedi. 

YAŞAMAK İSTİYORUM

Birkaç ay önce oyun oynadığı sokaklara ancak camdan bakabilen Enes ise büyüyünce doktor olmak istiyor. Babasının eve öğretmen gönderilmesi için Milli Eğitim’e verdiği dilekçeye henüz bir cevap verilmeyen Enes, “Yaşamak ve okumak istiyorum” diyor

6 ay önce akrabalarının düğünlerine katıldıkları sırada düğün pastasından zehirlenen Enes Düzenli’yi babası KTÜ Farabi Hastasi aciline götürdü. Orada yapılan tedavinin ardından taburcu edilen Enes Düzenli (9) evlerine döndü. Küçük Enes’in halsizliğinden şüphelenen baba Mustafa Düzenli tekrar polikinliğe giderek çocuğunu muane ettirdi. Baba Düzenli’nin hastane doktorundan aldığı cevap karşısında adeta yıkıldı. Hemotoloji Polikinliğine sevk edilen Enes Düzenli’nin lösemi olduğu ortaya çıktı.

ŞOK OLDUM
Çocuğunu bugüne kadar hiçbir şikayeti olmadığını, fazla hastalanmadığını belirten baba Mustafa Düzenli, “Nasıl oldu anlamadım. Çocuğum şu anda okula gidemiyor. Tedavi süreci sıkıntılı olduğu için dışarı çıkamıyor. Benim üzülmeye hakkım yok. Çocuğunum yanında olup ona destek olmak için elimden geleni yapıyorum” diye konuştu.

HASTANELERİN DURUMU KÖTÜ

Enes’in yaşadığı olayları anlatan baba Mustafa Düzenli, “Artık Trabzon’da lösemili hastalar için bir merkez oluşturulmalı. Şu an buradaki hastanelerde enfeksiyon kapma ihtimali çok yüksek. Çünkü hastaneler gerekli bakım ve temizliğe sahip değil. Enfeksiyon odası diye yerler var. Fakat odalarda tuvalet yok. Ortak kullanan tuvalete götürsen çocuğu nasıl enfeksiyon kapmasın. Enes’in ilacını alması için hastaneye gittik. Fakat hastanede mikrop kaptığı kan değerleri düştüğü için ilacını alamadı. Yetkilileri lösemili hastalar için biraz daha duyarlı olmalarını istiyorum. Trabzon’daki lösemi hastanın sayısı az değil” dedi.


İLAÇ BULAMIYORUZ

Lösemi hastalarının tedavi süreçlerinin sıkıntılı olduğunu ifade eden baba Düzenli, “Özellikle belirtmek istediğim diğer bir konu ise lösemili hastaların ilaçlarının çok pahalı ve bulunmasının zor olması. Ben bir tane ilaç için yurt dışında muazzam paralar sipariş verdim. Gelmesini bekliyorum. Ülkemizde sağlıkta bu kadar ilerlemişken neden bu ilaçları bulamıyoruz. Yurt dışından müthiş fiyatlara getirmek zorunda kalıyoruz. Lösemi hastalığını düzelmesi için çocuklarımıza bu ilaçların verilmesi gerekiyor. Maddi durumu iyi olmayanlar çocuklarını ölüme mi terk etmek zorunda bu konu özellikle irdelenmelidir” ifadelerini kullandı.

DOKTOR OLACAĞIM

Evinde ziyaret ediğimizi küçük Enes, utangaç tavırlarla yanımıza gelerek babasına sımsıkı sarılarak bize meraklı gözlerle baktı. Enes’e büyüyünce ne olmak istediğini sorduğumuzda ise, “Doktorum Erol amca(Prof. Dr. Erol Erduman) gibi doktor olacağım” diyor. Baba Mustafa Düzenli okula gidemediği için Milli Eğitim Müdürlüğünde eve gelmesi için öğretmen istedi. Fakat Milli Eğitim Müdürlüğünden 4 aydır kendilerine bir cevap gelmedi.

Furkan Yiğit- Tolga KARAKURUM

Son Güncelleme: 24.10.2012 11:07
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com