14 Ekim 2016 Cuma 10:02
Turizm Kenti Maçka'ya Çılgın Proje

Röportaj | Karadenizinsesi.com / Aleyna BAYRAMEnes AYDIN Son zamanlarda terör saldırıları ile gündeme gelmiş olsa da turizm bakımından Doğu Karadeniz'in ve Trabzon'un en önemli ilçelerinden olan Maçka’yı Belediye Başkanı Koray Koçhan ile konuştuk. 3 manastıra sahip olan ilçede inanç turizminin yanı sıra, yayla turizmi, kültür turizmi, spor turizmi de yapılıyor.

Maçka’da terör saldırılarının amacına ulaşamadığını belirten Koçhan; Maçka’da ki turist sayısının düşmesinde Sümela Manastırı’nda yapılan restorasyon çalışmasının etkili olduğunu belirtti.

TERÖR MAÇKA’DA AMACINA ULAŞAMAMIŞTIR
Koçhan, “Trabzon'da yaşanan terör saldırıları ne Maçka'yı nede Trabzon’u olumsuz yönde etkilediği kanaatinde değilim. Gerek merkezde, gerekse yaylada terör noktaları olduğundan bahsedilen bölgelerde vatandaşımız her zaman olduğu gibi pikniğe gidiyor, yaylasına gidiyor, et yemeye gidiyor, yayla evinde oturmaya devam ediyor. Hayatın herhangi bir alanında Maçka’da olumsuz bir etkileşim söz konusu değil. Tabii ki yaşanan terör saldırıları üzücü.  Maçka’da Terör saldırılarında 3 şehidimiz oldu. Olayın olduğu yere şehit olan polislerimiz için onların adına çeşme yapacağız. Onların hatıralarına binaen orada bir çeşme olacak. Terörün asıl amacın bulunduğu yerde kaos ortamı oluşturmak, ekonomisini bozmak, insanlara sosyal yaşayışlarını olumsuz etkilemek korku salmak. Bu anlamda yaşanan terör saldırıları Maçka'da başarılı olamadı. Maçka’daki turizmi, terör saldırıları değil, Sümela Manastırı'nın kapalı olması, orada devam eden restorasyon çalışması sayı olarak turizmde düşüşe sebep oldu.”

turizm-kenti-mackaya-cilgin-proje2.jpg

MAÇKA’DA İNANÇ TURİZMİ FARKLILIĞI
Maçka belediye başkanı Koray Koçhan ilçede 3 tane manastır olduğuna değinerek hepsini turizme kazandırmak için ellerinden geleni yapacaklarını ifade etti.

Koçhan; “15 Temmuzdan sonra ülkenin genel anlamda turizmde düşüş olduğu gözlemlene bilmektedir. 15 Temmuz olumsuz bir hava estirmiştir ama Trabzon'da, Maçka da böyle bir olay söz konusu değildir. Terör Maçka'da amacına ulaşamamıştır. Maçka'da yaşayan insanlar da içerisinde olmak üzere buradakilerin birinci gündemi terör değildir. Güvenlik güçlerimiz terör saldırısında bulunanların enselerinde her an yakalanacaklarına inanıyorum. Kış gelmeden de netice alınacaktır.

Vazelon Manastırı turizme kazandırılması açısından çok daha kolay. Sümela Manastırı ile kolay entegre edilebileceğini inanıyoruz. Vazelon Manastırı ile ilgili Maçka Belediyesi olarak müracaatlarımız var. Yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olan Maçka ilçesi artık turizmde bir marka haline geldi. Türkiye'nin 10 turizm kentinden biri ilan edilen Maçka için önemli bir müracaat. Biz Vazelon Manastırı'nın restorasyonunu belediye olarak yapmaya talibiz. Etrafındaki tesislerle beraber bu restorasyondan sonra manastırın devrini belediye olarak kendimize isteyeceğiz. Vazelon Manastırı turizme çok rahat kazandırabilecek bir manastır. Kuştul Manastırı bölgeye ulaşım olarak daha zor alanda. Aslında en eskisi Vazelon, ikincisi Kuştul Manastırı, üçüncüsü Sümela Manastırı. Kuştul Manastırı ancak ileriki yıllarda turizme kazandırılması için çalışmalar yapılabilir. Çünkü ulaşım anlamında zor bir mevkide yer alıyor. Aslında Kuştul Manastırı çok daha güzel ve büyük bir alanda. Sümela Manastırı’ndan daha büyük bir kayanın üzerine yapılmış, çok hoş bir manastır. Çoğu insanın bilmediği bir manastır. Biz zaten Maçka'da üç tane manastırın olduğunu Maçka merkezde yaptığımız bir parka resimlerini işleyerek gösterdik. Gelen turistler görsün Sümela’da üç tane Manastır olduğunu bilsin diye. Maçka sadece bu üç manastırdan ziyade birçok şapelin olduğu bir ilçe. Kataloglardan, Cenevizlilerden kalma kiliselerinin bulunduğu bir ilçe. Dini inanç turizmi açısından çok eski bir yer" dedi.

turizm-kenti-mackaya-cilgin-proje.jpg

Koçhan Maçka’nın Türkiye’nin 10 turizm kentinden bir tanesi olarak seçilmesini hak ettiğini belirterek; “Maçka’nın her yerinden tarih fışkırıyor. Tarihi kiliselerin yanı sıra, tarihi birçok camileri de içinde barındırıyor. Bunun yanı sıra Maçka'da birçok sanatçı yetişti. Bunların doğduğu evler var, birkaç tanesinin mezarları var. Maçka’nın doğal güzellikleri, şelaleleri, mesire alanları, çok çeşitli bitki florası var. Maçka’da müze yapmak için elimizde birçok veri var. Önümüzdeki 10 yılda Maçka sadece Trabzon’un değil, Doğu Karadeniz Bölgesi’nin en gözde Turizm merkezlerinden birisi olacak. Özellikle Çakırgöl Kayak Merkezi’de açılırsa Maçka'da turizm sezonu artacaktır. Kış turizmi ile alakalı da 4 bin yataklı devasa projelerimiz var. Kayak merkezinin ulaşımı için karayolları çalışmalarını devam ettiriyor. Artık Doğu Karadeniz’in de bir Uludağ’ı kış spor oyunlarının, kayak merkezlerinin olacağı bir merkezi olacak. Trabzon-Gümüşhane sınırında yer alan Çakırgöl, kar ve iklim koşullarıyla Doğu Karadeniz’in Palandöken’i olacak. Kayak merkezinin yolu Maçka’dan geçecek.  Maçka zaten Turizm ilçesi olarak ilan edildi, şu aşamadan sonra yatırımcı bekleyecek olan bir ilçe. Kayak merkezinin de yolu bittikten sonra hızlı bir şekilde gelişeceğini inanıyorum. Ulaşım kolaylığından ötürü bölgedeki turizmi çeşitlendirmek ve turistin kalış süresini uzatmak için en önemli projelerden bir tanesi. Aslında turist için önemli olan turizm çeşitlerinden bir tanesi de yürüyüş parkurları. Yürüyüş parkurlarını en kısa zamanda Maçka’mızda yaptıracağız. Doğa kültür yürüyüşlerinin oldukça üzerine düşüyoruz. Maçka turizm açısından çok gelişmeye elverişli bir yer, bu yüzden çok seçeneğimiz var. Bir türlü sadece sıra gelmiyor. Türkiye gündeminden, Belediye gündeminden onlara çok fazla yoğunlaşamadık ama Maçka’da uzun soluklu kamp tarzında yürüyüşler planlıyoruz” ifadelerini kullandı.

Doğaya zarar vermeden tesisleştiklerine değinen Koçhan, “Maçka’da bir iki katlı bungalov tarzında ya da tek kartlı otel talepleri oldukça fazla. Biz bu anlamda çok dikkat ederek tesisleşiyoruz. Trabzon'un geriye yaslanmış ilçelerine baktığınızda bizim kadar tesisleşmiş hiçbir ilçe yok. Maçka’da bir diğer planımızda dağ bisikleti sürmek için alanlar oluşturmak. Bizim hiçbir engelimiz yok bu konuda. Bütün yaylalarımızın hepsi köylere bağlanmış durumda. Dağ bisikleti çalışmalarımızı önümüzdeki yılın sonunda tamamlamış olacağız. 2018 yılının yazında bu uygulama Maçka’da olacak. Maçka’da doğa sporları festivali yapacağız. 4-5 günlük bir festival olacak. Bir gün yürüyüş, bir gün yamaç paraşütü tarzında festival yapacağız” dedi.

Turizmi geliştirmek ve farklılaştırmak için araştırma içerisinde olduklarını belirten Koçhan, “Avrupa'da bir ülke de gördüm. Dağın tepesine tren rayı döşemişler, tren aynı dağ gibi geliyor, ‘Z’ çizerek hızlı bir şekilde iniyor. Tamamen Rayda hiçbir tehlikesi yok. Öyle bir çalışmamız var. Ona uygun bir yer araştırmasındayız. Yeri bulduğumuzda yatırımcı ile beraber bunu hayata geçireceğiz. Maçka’ya küçük bir Maçka Müzesi düşünüyoruz. Daha çok tarihi eserlerden ziyade, Maçka'nın yetiştirdiği sanatçılar, ressamlar, kültürel anlamda değerleri bir araya toplayacağımız bir müze olsun istiyoruz. İçerisinde folklor değerlerimizin barındığı bir müze olsun, Maçka’nın adının geçtiği bütün türküleri toplayalım, çalalım istiyorum. Şimdi alan taraması yapıyoruz. İçerisinde Maçka’nın adının geçtiği bütün parçaları toplayacağız ve onları gelen turistlere ilçemizi ziyaret edenlere dağıtacağız” dedi. 

Koray Koçhan, Maçka’nın horonunu gün yüzüne çıkarmak çalışma yürüttüklerini belirtti.

Koçhan, “Bizim festivalden anladığımız Karadenizli bir sanatçı getirip kemençe çaldırıp söyletmek. Bana göre o konser oluyor. Kültürümüzü tanıtma görevini üstlenmiyor. O bana göre konser oluyor. Bunu istemiyoruz. Horon festivali yapmayı planlıyoruz. Karadeniz'de bir sürü ilçenin farklı farklı horonu var. Artvin’den Samsun’a kadar bütün belediyelerle beraber böyle bir organizasyon yapacağız. Ülkemizde yaşanan son gelişmelerden sonra bu tür etkinlikleri yasımızdan dolayı kenara koyduk. Maçka’nın unutulmaya yüz tutmuş horonunu gün yüzüne çıkarmayı planlıyoruz. Bıçak horonunu nesilden nesile aktarmanın planlarını yapıyoruz. Kar festivalleri yapıp kışın ilçemizi canlı tutmanın planlarını yapıyoruz” ifadelerine yer verdi. 

Maçka’nın sadece Trabzon’a değil Doğu Karadeniz Bölgesi’ne değer kattığını ifade eden Koçhan sözlerini şöyle sürdürdü, “Maçka eğitim anlamında da oldukça ivme kazandı. Geçen yıllara göre sıralamalarda daha iyi durumdayız. Lakin eğitimin yanı sıra bir de bunun öğrenim tarafı var. Birazda bu konu üzerinde durulması gerekiyor. Maçka ilçesinde okuyan öğrenciler buranın kültürü ile yetişir ve ondan bir parça alır. Maçka’da okullar yeterli. Bir tek Anadolu Lisemizin bir yer problemi var. Onu da sayın vekilimiz Ayşe Sula Köseoğlu ile beraber çözmek üzereyiz. Sayın bakanımız Süleyman Soylu’nun da bu konuda bize yardımları çok fazla oluyor. Sayın bakanımızın bu anlamda ikinci bir üniversitenin kurulduğunda 4 yıllık fakülte sözü verdi. Maçka bir eğitim ilçesidir. Ülke genelinde sorgulamaya kalkarsanız Maçka'nın kültür düzeyinin ne kadar yüksek olduğunu anlamış olursunuz. Gerek sanat gerekse kültürel anlamda kendini ispatlamış bir ilçe. Maçka'da polislik ve jandarmalık olay olmaz hırsızlık neredeyse yok denecek kadar azdır. Çok şükür sülaleler arasında hiç kan davası yok. Kavga yok. Türkiye'nin neresine giderseniz gidin bir Maçkalı ile karşılaşırsınız. 

Biz belediye olarak genç ve dinamiğiz. 24 saatimiz Maçka’yı geliştirmek, Maçka’ya hizmet etmekle geçiyor. İmkânlarımız kat kat üzerinde çalışıyoruz. Maçka gelecek 10 yılda çok farklı yerlerde olacak. Maçka sadece Trabzon'da değil, Doğu Karadeniz Bölgesi'nin parlayan turizm merkezi olacak. Özellikle şehir Güney Çevre yolunun yapılması ile güneye doğru kaymasına sebep olacak. Ve göreceksiniz Maçka’ya doğru gelişen bölgede ilçemiz bir marka olacak.”

Son Güncelleme: 14.10.2016 10:57
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com