17 Ekim 2016 Pazartesi 10:14
Vatandaş Kaşüstü’nden Elektrik Alamıyor!

Trabzon’un Yomra ilçesine bağlı Kaşüstü mahallesinde elektrik sıkıntısı yaşadıklarını dile getiren Muhtar Gökhan Gençtürk, yetkililere seslendi. EDEŞ’ta başıboşluk olduğunu savunan Gençtürk, “Bizim sorunumuz EDAŞ’la, aylardır çözüm bekliyoruz. Hem ticari olarak, hem de mahalle sakinleri olarak sıkıntılarımız söz konusu. Çizilen elektrik projeleri yaklaşık 1 aydır imzalanmıyor. ‘Personel eksik’ deniyor ama görüyoruz ki bir başıboşluk var. Vatandaş tek katlı ev yapıyor ya da yaylada ev yapıyor ama çizilen projeler EDAŞ tarafından imzalanmadığından abone olamıyor, dolayısıyla da elektrik alamıyor. Biz işlerin aksadığını ifade ettiğimizde net bilgi verilmediği gibi ‘Zamanı gelince imzalarız’ deniliyor. Genel müdürün duyarsız davrandığını düşünüyorum. Kaşüstü, Trabzon’un en gözde ve en kalabalık mahallelerinden. Arapların yoğunlukta olduğu bir mahalle. Arapların hayatı klima, fakat enerji yetersiz olduğundan elektrik sorunu yaşıyorlar ve bu insanlar buradan kaçıyor” dedi.

EDAŞ KAŞÜSTÜ’NÜN HIZINA YETİŞSİN
Sorunlara çözüm bulamadıklarını kaydeden Muhtar Gençtürk, şunları söyledi: “Mahallemizin üst kısımlarında 1970’li yıllarda yapılan elektrik direkleri yaklaşık 40 yıldır yenilenmedi. Elektrik hatları fındık ağaçlarına değiyor. Fındık ağacının boyu kaç metre ki? Direkler çürüdükçe toprağa gömülmüşler. Hiçbir yardım alamıyoruz. Sorunlarımıza çözüm bulamıyoruz. Bu noktada sıkıntının muhatabı olmamalarına rağmen Yomra Belediyesi ve EDAŞ’ın Yomra İşletme Şefi’ne çok teşekkür ediyoruz, ellerinden geldiğince yardım ettiler fakat çözüm mercii onlar olmadığı için işler bir yere kadar gidiyor. EDAŞ’ın gelişen Kaşüstü’nün hızına yetişmesi gerekiyor. Vatandaş binasını yapıyor, enerji müsaadesine başvuruyor. Vatandaşa, ‘Sen trafonu kur, biz sana parasını 2020’den sonra ödeyeceğiz’ diyorlar ya da vatandaşa ‘2020’ye kadar bekle, ödeneğimiz bitti’ diyorlar. 25 mahalle elektrik sıkıntısı ile boğuşuyoruz.”

KAŞÜSTÜ HIZLA BÜYÜYOR
Çoruh EDAŞ İl Müdürü Ahmet Atmaca ise, “Kaşüstü mahallesi yeni yapılaşmayla hızla büyümektedir. Her yıl ilave yüzde 8 artış göstererek abone sayımız 21 binlere ulaşmıştır. Yeni yapılan sitelerin güç ihtiyacını karşılamak için imar yolunun kenarında 5x8 metre ebatlarında trafo bina yerlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Site sahiplerinin, yerleşim planlarını yaparken 5x8 metre trafo bina yerlerini de planlayarak güç ihtiyaçlarının karşılanması için şirketimize başvuru yapmaları gerekmektedir. Yapılan başvurular bir sonraki yılın yatırım programı kapsamında değerlendirilip ilave trafo binaları ve bağlantı hatları tesis edilerek enerji ihtiyaçları karşılanır” diye konuştu.

PLANLAMA ÖNCESİNDE BİZE BAŞVURSUNLAR
Bazen sürecin uzayabildiğini de aktaran Atmaca, şunları kaydetti: “Trafo bina yerlerini dikkate almadan yapılaşan sitelerin elektrik taleplerini karşılamak için şirketimiz trafo bina yerini belirliyor, imar tadilatı yaptırıyor, kamulaştırma gerçekleştiriliyor ve bazen kamulaştırma bedel tespit davaları açıyor. Bu gibi nedenler yüzünden enerji talepleri bazen yıllarca karşılanamıyor. Bu vesileyle bir kez daha hatırlatmak isteriz ki, site planlamaları yapılırken, site sahiplerinin şirketimize başvurarak teknik elemanlarımızın görüşleri doğrultusunda trafo bina yerlerinin de dikkate alınması ile elektrik talepleri şirketimizce hızlı şekilde karşılanabilecektir.”

(Meryem AKGÜN)

Son Güncelleme: 17.10.2016 10:24
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com