15 Ağustos 2016 Pazartesi 10:09
Yavuzdemir, 'FETÖ'cu Olmadığım İçin Harcandım'

Trabzon’da 2004-2007 yılları arasında valilik yapan merkeze alınmasının ardından 2011 yılında emekli olan eski vali Hüseyin Yavuzdemir, Hrant Dink’e suikast yapılmasına yönelik dönemin emniyet müdürü ve il jandarma alay komutanı tarafından kendisine bilgi verilmediğini belirtti. FETÖ denilen örgütün 30-40 yılın birikimi olduğunu, görev yaptığı dönemde kendisinin adam yerine konulmadığını ifade eden Yavuzdemir, “Kendi örgüt elemanları kendi adamları birbirlerini tanıdıkları için Fetullahçı olmayan insanları dışlıyordular. Ülkenin gündemi meydanda. FETÖ denilen örgüt 30-40 senenin birikimi. Bunlar siyasetten de destek alarak bugünlere geldi. Ancak hiç kimse bunların darbe yaparak silahlı örgüt haline geleceklerini tahmin edemedi, düşünemedi. Ben bu kanaatteyim. Bunların devleti ele geçirme sızma faaliyetlerini ben 30 senedir biliyordum” dedi.

DİNK OLAYIYLA İLGİLİ BİLGİLER BENDEN GİZLENDİ
Hrant Dink’e yapılan suikast hakkında da önemli açıklamalarda bulunan Yavuzdemir, “Dink olayında ne emniyet ne jandarma bana bilgi vermedi. Bilgi vermeyen Ramazan Akyürek 1.5 yıldır hapiste. Dink’e suikast yapılmasıyla ilgili bir bilgi, bir haber gelir de insan valisine bilgi vermez mi? O şahısla ilgili önlem alacak birinci derecede karar verecek olan bir ilin valisidir, en yetkili mülki amiridir. Önlem almaya yetkili amir benim. Ama bunlar benden gizlendi. Neden gizlendiği de zaman içinde ortaya çıktı. Bunlar bir örgüt yapısı içinde oldukları için ben de valiyim ve Fetullah Gülen cematiyle ilgim yok. Tabi bunlar bana bilgi verirler mi? Bilgi verilseydi gerekli önlem alın diyecektim belki de Dink’i öldüremeyeceklerdi” diye konuştu. Cemaatçı olmadığı için harcandığını ifade eden Yavuzdemir, “İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Şahabettin Harput Bursa’da özel idarenin gayri menkulünü cemaata tahsis etmiş, vermiş ondan dolayı o da tutuklanmış. Hrant Dink olayından sonra bana gönderilen iki müfettişten Şükrü Yıldız Mersin’de tutuklandı. Mehmet Ali Özkılıç görevden uzaklaştırıldı. Düşünebiliyor musunuz bana kurulan tezgah böylelikle ortaya çıkıyor. Cemaatçı olmayan bir insan bu şekilde harcanıyor. Gelen müfettiş de kendilerinden onu gönderen müsteşar da öyle. Bunlar her taraftan devleti sarmışlar” dedi.

TRABZON'UN AYARLARI İLE OYNANDI
Trabzon’da görev yaptığı süre içerisinde çok talihsiz olaylarla karşılaştığını, en büyük şansızlığının birlikte görev yaptığı Emniyet Müdürü Ramazan Akyürek olduğunu ifade eden Yavuzdemir, “Benim dönemimde çok olaylar yaşadık. Bunların hangisinin altında FETÖ var hangisinin altında FETÖ yok artık mahkemeler, Cumhuriyet Savcıları aydınlatacak. Bizim zamanımızda Trabzon’la çok oynandı. Trabzon’un ayarlarıyla oynandı. Trabzon’da pek çok olay yaşadık. Şanssızlığımız Emniyet Müdürü Ramazan Akyürek’in bu cemaat içerisinde etkin bir adam olmasıymış. Ondan da hiçbir zaman haberimiz olmadı. O adamla çalışma durumunda kaldık" diye konuştu. Dönemin İçişleri Müsteşarı Harput ile görüşmesinde kendisine bir daha görev alamayacağını söylediğini belirten Yavuzdemir, “Bir ara müsteşar Şahabettin Harput’la görüştüğümde bana 'Senin bir daha görev alman çok zor' dedi. Niye dedim; biliyorsun bizim bakanlıkta yeni bir yapılanma var dedi. Yapılanma da işte FETÖ’cü örgütlenmeymiş. Allah zaten bunların cezasını verdi” ifadelerini kullandı. YAŞANAN OLAYLAR Vali Yavuzdemir döneminde, Trabzon ismini hep Türkiye gündemini sarsan olaylarla duyurdu. Görevi sırasında ilk olarak 2004 yılı Ekim ayında Mc Donalds'a bomba konulması ve 6 kişinin yaralanması olayını yaşayan Vali Yavuzdemir, 2005 yılı başında Prof. Dr. Sadettin Güner'in ve oğlunun aracında kurşunlanarak öldürülmesi, 2005 Nisan ayında TAYAD'lılara karşı yapılan 2 ayrı linç girişimi, Trabzonsporlu futbolcular Fatih Tekke ve Gökdeniz Karadeniz'in araç ve işyerlerinin kurşunlanması, yine İtalyan Santa Maria Katolik Kilisesi'nin rahibi Andrea Santaro'nun ayin sonrası kilisede 17 yaşındaki O.A. tarafından silahla öldürülmesi gibi olaylara tanıklık etti. Son olarak Ermeni asıllı gazeteci Hrant Dink'in katil zanlısı Ogün Samast ve azmettiricisi Mc Donald's bombacısı Yasin Hayal'in Trabzon'dan çıkması yine gözlerinin bu şehre çevrilmesine neden oldu. Tüm bu yaşananların ardından Vali Yavuzdemir, 868 gün süren Trabzon Valiliği görevinden merkeze alındı.

Son Güncelleme: 15.08.2016 10:13
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com