30 Ağustos 2016 Salı 09:00
Yayla Değil Müze Yolu!

Turizm kenti olma yolunda ilerleyen Trabzon’daki Türk Eğitim Tarihi ve Teknoloji Müzesi, atıl hali ve bozuk yoluyla şaşkınlık yaratıyor. Trabzon’un Ortahisar mahallesindeki tarihi bir binada yer alan müzenin yolu, eski köy yollarını hatırlatıyor. Trabzon halkının ve yöneticilerinin bile bihaber olduğu müzenin turizme katkı sunması bekleniyor. Müzenin atıl durumda olmasını değerlendiren Eğitim- Sen Trabzon Şube Başkanı Muhammet İkinci, “Eğitim Tarihi ve Teknoloji Müzemizin bulunduğu bina Nerim Cemil Demircioğlu adlı yurttaşımız tarafından bağışlandı. Bağışlanırken de binanın ya müze ya da kütüphane olması şartı koşuldu. Bu yurttaşımız şimdi hayatta değil. 2012 yılına kadar bu bina şu anki mevcut haline nazaran daha etkin olarak kullanıldı. Müzeler birer okuldur, yaygın eğitim kurumlarıdır. Buranın bu anlayışta yönetilmesi ve faaliyet göstermesi gerekir. Yaklaşık 3-4 yıldır burada kamuoyunun dikkatini çeken bir faaliyet yürütüldüğünü söylemek mümkün değil. Dolayısıyla burada ciddi anlamda bir özensizlik olduğunu kabul etmek gerekiyor. Trabzon gibi öğrenci sayısının yüksek olduğu bir kentte Tarih Ve Teknoloji Müzesi’nin böyle gözlerden ırak, atıl vaziyette bulunması son derece düşündürücü ve izaha muhtaç bir durum” dedi.

GÖRÜNMEYEN MÜZE OLUR MU?
Yetkililerin bir an önce müzeyle ilgili adım atması gerektiğini kaydeden İkinci, “Hem Sayın Vali Yücel Yavuz’dan, hem de Sayın İl Milli Eğitim Müdürü Hızır Aktaş’tan ivedilikle bu duruma çözüm bulmasını beklemekteyiz. Bu eğitim öğretim yılı itibariyle, düzenli bir şekilde faaliyet üreten, bir programı, takvimi olan ve Trabzon’daki öğrencilerin bir şekilde ulaşabildiği, kamuoyuyla buluşan, ortak faaliyetler yürüten bir müze haline gelmesini bekliyoruz. Toplum tarafından izlenmeyen, görünmeyen, bilim ve teknoloji ile buluşmayan müze olur mu? Dünyanın her tarafında müzeler canlı, dinamik kurumlardır. Müzenin 365 gün açık ve ücretsiz şekilde, her daim cıvıl cıvıl olması gerekir. Buranın bir statüye kavuşması gerekiyor. Bu haliyle kabul edilebilir değil. Burayı bağışlayan ve şu an hayatta olmayan yurttaşımızın da anısına saygısızlık olan bu tablonun bir an önce değişeceğini umuyorum” ifadelerini kullandı.

BURANIN SADECE ADI MÜZE
Müze Müdürü Mehmet Kazancı ise, kendisi dışında bir personelin daha müzede çalıştığını kaydederek, “Buranın adı müze ama müze standartlarına sahip bir yer değil. Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlıyız fakat Kültür ve Turizm Bakanlığı’na burayla ilgili proje sunduk. Buranın daha fazla geliştirilmesi ve kullanılır hale helmesi için proje hazırladık. Müze olabilmesi için binanın konumu, ziyaretçi trafiği ve güvenliği sağlanmalıdır. Burası müze olmaya uygun bir yer değil. Bağışçı talebi doğrultusunda hareket edilmiş. Okul dönemi öğrenciler önceden bilgilendirme yaparak geliyorlar. Alan çok dar. Müze ziyaretçi akınını kaldırabilecek potansiyelde değil. Gezilebilir değil” diye konuştu.

(İlkhaber / Meryem AKGÜN)

Son Güncelleme: 30.08.2016 09:11
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com