11 Temmuz 2016 Pazartesi 09:16
Yeryüzündeki Saklı Cennet Şalpazarı

Kurukız, “İlçemizi gezip gören cennette yabancılık çekmez” dedi. Kurukız'ın değerlendirmeleri şöyle;
“Şalpazarı insanıyla, doğasıyla, kültürüyle gerçekten mükemmel bir yer. Şalpazarı’na girdiğinizde Ağasar Deresi sizi karşılar, Ağasar’ın doğduğu yer Acısu’yun olduğu bölgedir. Her yıl mayıs ayının ilk haftasında yaptığımız şenliklerimize insanlar hem eğlenmek için hem de şifalı sudan içmek için gelirler. Simenli, Sütpınar ve Samistal havzası doğa harikası yerlerimizdir. Tarihte evliyalar ve şıhların dua etmek için çıktıkları Şıhkıran’a çıktığınızda ayaklarınızın altında cennetten bir mekân görürsünüz.”

TÜRKÜLERE KONU OLAN SİS DAĞI
“Sis Dağı, Göllü Alan, Erikbeli Yaylası güzergâhı ve Karakısrak Tepesi ile mükemmel bir coğrafyadan bahsediyorum. Şıhkıran’dan Sis Dağı’na çıkarken 2 bin 187 rakımlı bir noktaya varıyorsunuz. Bu yollar ulaşılabilir yollar, hepsi asfalt. Sis Dağı türkülere konu olmuş başı dumanlı bir gelin gibi. Tonya’da, Vakfıkebir’de, Beşikdüzü’nde, Eynesil’de, Görele’de insanlar kafalarını kaldırıp baktıklarında Sis Dağı’nı görürler. Sis Dağı, hakkında bir sürü türküler yazılmış, makaleler oluşturulmuş, kitaplar yazılmış gizemli bir dağdır. Biz de bu dağ üzerinde turizm projesi tasarlıyoruz. Sis Dağı bölgenin en gizemli ve en ulaşılabilir yeridir. İnişdibi Dağı ise bir taraftan Giresun’u bir taraftan Vakfıkebir ve Beşikdüzü’nün denizini görebileceğiniz hâkim bir yer. Ağa Konağı, İzmiş Tepesi, Alaca Yaylası, Kadırga gibi o kadar güzel yerlerimiz var ki; buraların her biri görülmeye değer. ‘Şalpazarı’nı gezip gören, cennette yabancılık çekmez’ diyoruz.”

AĞASAR DERESİ’NE VADİ PROJESİ
“Ağasar Deresi üzerinde vadi projemiz var. Bu projeyi en kısa sürede hayata geçireceğiz. Bu projede KTÜ Peyzaj Mimarlık Bölüm Başkanı Cengiz Acar hocamızla çalışıyoruz. Dünyanın belli noktalarında mesela İsviçre gibi bakıp hayran kaldığımız, ‘Bizde de olsa’ diye iç geçirdiğimiz yerler Şalpazarı’nda mevcut. Acısu’da turizm anlamında bir projemiz var, onu da gerçekleştireceğiz. Şalpazarı, sınırları itibari ile turizm kapsamına girdi ama Sis Dağı’na özel bir projemiz var. Bu projede de epey yol kat ettik. Sis Dağı’nda içinde bungalov evlerin ve otelin olduğu, yazın çim kayağından kışın kar kayağına kadar düşünülmüş güzel bir projemiz var. Önümüzdeki yıl başlamış olacağız.”

BİRİNCİ ADRESİNİZİ ŞALPAZARI’NI GÖSTERİN
“Düşündüğümüz çok şey var. Ama bunları nasıl yapacağımızı da hesaplamamız gerekir. İlçe dışında 100 binin üzerinde Şalpazarlı yaşıyor. Bu vatandaşlarımıza diyoruz ki; ‘Nüfus olarak birinci adresinizi Şalpazarı olarak gösterin.’ Böylece belediyemize gelen payları yükseltebiliriz. Nüfusu çoğaltmak için mücadelemiz var. Bunların dışında dost belediyelerimiz var. Şehzadeler şehri İstanbul’un Üsküdar ilçesinin Ağasarlı Başkanı Hilmi Türkmen, Sancaktepe Belediye Başkan Yardımcımız Rıfkı Bektaş, Tuzla Belediye Başkan Yardımcımız Ahmet Çabuk’a sesleniyoruz ve onların desteklerini bekliyoruz. Çünkü biz onların imkânlarından faydalanarak bu projelere imza atmayı düşünüyoruz. Hilmi Türkmen büyüğümüz kendi şahsi arsasını bağışlayarak Gençlik Merkezi Projesi’ne destek oldu.”

İLKHABER/MERYEM AKGÜN

Son Güncelleme: 11.07.2016 09:20
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com