01 Eylül 2016 Perşembe 10:48
Yücel Yavuz:

İlkhaber Gazetesi ekibi, Trabzon Valisi Yücel Yavuz’a ‘Hayırlı olsun’ ziyaretinde bulundu. Yaklaşık 2.5 aydır görev yaptığı kentteki çalışmalara ilişkin ayrıntılı bilgiler veren Vali Yavuz, özetle şunları anlattı:

DİŞ HASTANESİNİN AKIBETİ
“Diş hastanesi ile ilgili çalışmalar sürüyor. Konuyla ilgili yangın merdiveni söz konusu oldu. O da çözüme kavuştu. Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliği de gerekli talimatları verdi. Konunun takipçisiyiz. En kısa zamanda hizmete girecek ve Trabzon’la birlikte tüm bölgeye hizmet eden güzel bir hastane olacak. Çalışmaların kesin olarak ne zaman biteceği tam belli değil, bu yüzden net bir tarih veremeyiz fakat en kısa zamanda açılacak. Konumu ve modern yapısıyla önemli bir ihtiyaca cevap veren bir sağlık merkezine daha kavuşacağız.”

AKYAZI İÇİN TARİH VEREMEM
“Akyazı Spor Kompleksi ile ilgili de kesin tarih vermemiz söz konusu değil. Genel anlamda proje muhteşem bir proje. Şehir için bölge için mükemmel bir proje. Ülke içinse müthiş bir kazanç. Stattan ziyade bir yaşam alanı olacak. Öyle ya da böyle mutlaka bitecek. Ödenek sorunu yok. Biraz teknik kapasite anlamında standart gerektiren bir tesis. Bittiğinde muhteşem olacak. Tamamlanması için herkes elinden geleni yapıyor. Şu bir gerçek ki Sayın Cumhurbaşkanımızın himayesinde, Sayın Bakanlarımız Berat Albayrak, Süleyman Soylu hepsi birebir takip ediyorlar. Biz de, kamuoyu da takip ediyor.”

AL İNİSİYATİFİ VER TALİMATI
“Memleketin meseleleri belli. Trafik sorununu çözmek için her türlü güç var. Bürokrasi, siyasi güç, yerel güç Allah’a şükür hepsi var. Bunlar bir araya geldiği zaman muazzam bir dinamizm meydana gelir. Bunu başarabilmemiz için bunun gayreti içerisinde olmamız lazım. Tıkanan yerler var. Sayın Bakanımız Süleyman Soylu sık geliyor, sağ olsun. Bütün meseleleri bakana söylemek yanlış. Yerelde halledilebilecek meseleler bunlar. Valilik, devletin bütün gücünün toplandığı makamdır. Az önce bir talimat verdim ve 4 aydır çözüm bekleyen bir mesele halloldu. Kamu yöneticileri inisiyatif almalı. Görüyorsun tıkanmış, al inisiyatifi ver talimatı. Kasılmayla, korkmayla, ürkmeyle bu iş olmuyor, zaman geçiyor. Arkadaşlar benim sert yaptığımı söylüyor ama bu sertlik, cesaret demektir. Korku değildir, kendine güven, gücünü hisset.”

BASIN BİZE KATKI VERİYOR
“Taşın altına elini koyacaksın. Her gün yerel basına bakıyorum, dolu dolu. Her bir satırı merakla okuyorum. Özet çıkarıyorum. Sabah baktığım gazetelere, akşam bir daha bakıyorum. Bayılıyorum, köşeler, haberler hepsi iyi. İnternet sitelerini de takip ediyorum. Sıkı takip ediyorum basını. Çünkü bizlere katkı sağlıyor, yön veriyor, eleştiriye de açığız. Kızmanın, bağırmanın bir anlamı yok ki. Haber doğruysa gereğini yapacağız. Basın yazmazsa bazı durumlardan nasıl haberimiz olacak? Bu bir kamu hizmetidir. Basının bir haberi üzerine eşim ‘Kadınlar pazarına’ gitti ve tuvalet ihtiyaçları olduğunu öğrendik. Şimdi bu ihtiyaç için çözüm üretilecek ve portatif bir tuvalet yapılacak. ”

GÜNDEME YAŞLI BAKIM EVLERİNİ ALACAĞIZ
“Bizlerin önemli bir vazifesi de yaşlı bakım evleri tabi. Ömür uzadıkça bakım hizmeti önemlidir. Aslında yerel idarelerin asli görevidir ama herkes katkı sunmalıdır. Bu konuda bizim de düşüncelerimiz var. Yaşlı bakım evlerinin olması şarttır. Devletimiz şuanda evde bakım hizmeti veriyor. Bir yakını bakıma muhtaç yaşlısına bakarsa devlet parasını ödüyor. İlçelerde yaşlılarımız için bakım ve yaşam merkezleri oluşturabilecek hem maddi gücümüz var hem de sahiplenecek vatandaşlarımız var. Trabzon’umuz duyarlılık konusunda mükemmel.”

GÜNEY ÇEVRE YOLU OLACAK
“En büyük sorun ulaşım. Özellikle ana arterde, sahil yolu, devlet yolu diyelim bir sıkışma var. Zaten Akçaabat’tan çıkana kadar adamın ömrü gidiyor. Çözülmeli midir? Evet. Güney Çevre Yolu yapılmalı mıdır? Evet. Öyle ya da böyle olacak. Dal çık olur, bat çık olur ama olacak. Tahmin ediyorum belli bir yere kadar geldi. Şehrin dinamizmine de uygun olması lazım, bu da bir gerçek.”

YENİ HAVALİMANI ŞART
“Havalimanı yetmiyor, artık kapasitesini doldurdu. Yeni bir havalimanı şarttır. Ordu Giresun’a havaalanı yapıldı, yine de yetmiyor. Rize’ye yapılacak, buna rağmen Trabzon Havalimanı yetmiyor. Şuan 135 özel güvenlikçi var ama yetmiyor. Çünkü 7/24 aktif. Kiralık aracı koyacak yer yok. Kapasiteyi daha yukarıya çıkaracağız. 5 katına çıkaralım, yine bu havalimanı dolacak.”

BÖLGE HASTANESİ TRABZON’DAN BAŞKA YERE OLMAZ
“Bu memleketten başka bir yerde bölge hastanesi olur mu? Yer meselesi mi, çözeriz. Bölge hastanesi olacak mı? Olacak. Bunu çok fazla sorun haline getirmeden bu bölge hastanesini biran önce hayata geçirmeliyiz. Sağlık Bakanlığı’ndan da karar verildi. Bunun için uğraşmamız lazım. Kaşüstü Hastanesi’nde neredeyse yer yok. Farabi zaten tıka basa dolu. Fatih desen poliklinik gibi çalışıyor. Bölge hastanesi demek ne demek? Bütün ünitelerin bir arada olduğu kampüs gibi bir yer demek. Bahsi geçen yerle ilgili tartışmalara boğulmaktansa, bilirkişilere bu işi bırakmak çok daha mantıklı. En son bakanımız ‘Vardı da yapmadık mı’ dedi. Düz yer yok, başka yer yok işte. Mesela yatırım adası yapacaksın denizi doldurup yapacaksın.”

50. YILDA ŞAMPİYONLUK BİZİ HAVALARA UÇURUR
“Trabzon her yönüyle yerinde duramayan dinamik bir şehir. Trabzon bölgesel olacak. Basınıyla, iş dünyasıyla katalizör görevi görecek. Tarihte önemli bir yeri var, gelecekte de öyle olacak. Trabzonspor çok önemli. Yeni yönetim, yeni stat, yeni bir ruh ve 50. yılda şampiyonluk mesajları var. Ben buna yeni valiyi de ekledim. Trabzon Valisi olarak, Trabzonspor’un 50. yılında şampiyonluk görmek bizi havalara uçurur. İnşallah bunu da yapacağız.”

Son Güncelleme: 01.09.2016 10:57
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com