Ülkemizde son günlerde artan terör olaylarında hayatını kaybedenlere rahmet dileyerek başlayalım satırlarımıza. Eli bir kez olsun silah tutmamış onlarca hayat bir hiç uğruna ve tek suçu o an oradan geçmek olan 37 can hayatını kaybetti Ankara’da. Ve sonrasında yaşanan İstanbul patlaması.

Halkın psikolojisini bozmak ve tedirgin etme amacı güden bu eylemler Pazar akşamı oynanması gereken Galatasaray – Fenerbahçe maçının da ertelenmesine yol açtı. Güvenlik gerekçesiyle ertelenen bu karşılaşma – her ne kadar Fenerbahçe’nin maça saatler kala yaptığı açıklama kafaları karıştırsa da – yeter ki tek insanın burnu kanamasın, gerekirse bütün spor müsabakaları ertelensin dedirtti, ancak terörün amacına ulaştığını düşünenlerin sayısı da az değil.

Hangi düşünce ve psikoloji ile beline bomba bağlayıp insanların arasında kendini patlatır bir insanoğlu bunu bilemeyiz ve şahsen ben bilmek istemem. Allah bizi bu insanlık duygusunu kaybetmiş insanlardan korusun diyerek asıl konumuz olan spor sınırları içine dönelim.

Malum her ne kadar da “Bombacı” kelimesi kulaklarımızı tırmalayıp, psikolojimizi etkilese de, Trabzonspor tarihinin efsanelerindendir Bombacı Hami Mandıralı. Çünkü o çektiği sert şutları ile defalarca fileleri havalandırmış, bizim de ayaklarımızı yerden kesmiş gerçek bir efsanedir.

Belki de her Trabzonsporlu futbolcunun hayali olan, günün birinde Trabzonspor’u çalıştırma arzusunu ikinci kez gerçekleştirmenin gururunu yaşıyordur. Ancak bu gelişinde önceki gelişine oranla daha şanssız olduğu da aşikâr. 9 maçta alınan 7 mağlubiyetle çıktı Sivasspor karşısına Mandıralı. İlk yarı sahada sadece kör dövüşü izledik ki bu da doğal olarak Avni Aker’i dolduran taraftarı çileden çıkardı. Önce hafiften bir “Hami İstifa” sözleri yankılandı, sonra da ilkyarı bitip soyunma odasına giren futbolcular yuhalandı.

Karşılaşmanın ikinci yarısına iki değişiklikle başladı Kral, takım hareketlendi, taraftar canlandı ve her ne kadar organize bir atak olmasa da yine de golü buldu bordo-mavililer. Trabzonspor kritik mücadeleden 3 puanla ayrılırken, ilk yarının aksine taraftarlar tribüne çağırıp alkışladı Mandıralı ve futbolcuları.

Maç sonu açıklama yapan Hami Mandıralı’ın ruh hali ise dikkatlerden kaçmadı. Kazanılmış bir maçın ardından ısrarla “O iki değişikliği yaptıktan sonra oyun hareketlendi” cümlesinin üzerinde durdu. Kimilerine göre ilk kez doğruları yapıp kazandığı bir maçın ardından doğrularının fark edilmesini sağlamaya çalıştı. Üstüne basa basa 3-4 kez tekrarladığı bu cümle aslında “her yanlışımı görüyorsunuz doğruyu da görün” çabasıydı. Bu cümle üzerine satırlarca cümle kurulup, psikolojik etkiler araştırılabilir ancak kazanılmış bir maçın ardından bile kendini anlatmaya çalışan bir hocanın, sezon sonunu görmesi yönetim başarısı olur ancak. Hami Mandıralı’nın geriye 8 maçının kalmasına rağmen oluşan hava, hocanın gelecek sezon takımın başında olmayacağıdır. Bu algıyı 10 maçta sahada kıramayan Mandıralı, 10’uncu maçta basın toplantısında kırmaya çalışması da beyhude bir çaba olarak kayıtlara geçti. Hoca yaptıklarının fark edilmediği psikolojisi ile her maça çıkıyor anlaşılan. 10 maç dayandı ancak bu psikoloji insanı yorar. Umarız o enerjiyi kendinde bulur ve kaybeden Trabzonspor olmaz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com